Najväčší plynárenský podnik na Slovensku plánuje vybudovať veľký veterný park. Turbíny sa roztočia na západe Slovenska

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. plánuje v okrese Galanta vybudovať veterný park za 90 mil. eur. Ako vyplýva zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, v katastri obcí Galanta, Kajal a Váhovce by malo vyrásť osem veterných turbín s celkovým inštalovaným výkonom do 57,6 MW a pripojením do elektrizačnej sústavy SR.

06.07.2023 18:20
veterné elektrárne vrtule Foto: ,
Nie je pravda, že Slovensko nemá vhodné podmienky pre veternú energiu. Pravdou je, že ich nemá excelentné, ale „iba“ dobré. Prečo to nevyužiť?
debata

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. plánuje v okrese Galanta vybudovať veterný park za 90 mil. eur. Ako vyplýva zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, v katastri obcí Galanta, Kajal a Váhovce by malo vyrásť osem veterných turbín s celkovým inštalovaným výkonom do 57,6 MW a pripojením do elektrizačnej sústavy SR.

autobusy, regio, Slovak Lines Čítajte viac Jednotný cestovný lístok na Slovensku sa stane realitou. Pozrite si, ako by to malo fungovať

Ako v materiáli konštatuje SPP, Slovenská republika si vytýčila záväzok dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). „OZE na báze vetra majú v stratégii pre dosiahnutie tohto cieľa významné miesto a v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne SR sa počíta s nárastom ich kapacity do úrovne 500 MW v roku 2030. SPP ako 100 % štátom vlastnená spoločnosť je zaviazaná aktívne prispieť k plneniu stanovených cieľov," uvádza.

Začiatok výstavby veterného parku odhaduje SPP v roku 2025, začiatok prevádzky o rok neskôr. Súčasťou projektu sú aj spevnené prístupové a obslužné komunikácie v celkov dĺžke 5,4 kilometra. Veterný park bude napojený prostredníctvom podzemného 22 kV elektrického vedenia v dĺžke približne 24,6 kilometra na existujúcu rozvodnú sieť cez bod napojenia, ktorý bude v rozvodnej stanici vodného diela Kráľová.

debata chyba
Viac na túto tému: #SPP #galanta #veterný park