Rusko začalo posielať rafinované ropné produkty do Severnej Kórey v decembri 2022, čo pokračuje až do súčasnosti. Od opätovného spustenia toku poslali približne 67-tisíc barelov ropy. Obnovenie dodávok ropy prichádza v dôsledku oživenia spolupráce medzi dlhoročnými partnermi v posledných mesiacoch.
Rusko pomáha sužovanej ekonomike Severnej Kórey a tá im pravdepodobne posiela zbrane. Vyzerá to tak, že Rusko a Severná Kórea (KĽDR) koncom minulého roka obnovili obchod cez svoje jediné železničné spojenie.
„Sme znepokojení, že KĽDR plánuje dodať Rusku viac vojenského materiálu,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.

Jednou z vecí, ktoré má Kimov režim v hojnosti, sú zbrane, najmä delostrelectvo zo sovietskej éry. Bidenova administratíva uviedla, že predaj zbraní by znamenal tok príjmov pre severokórejský štát, ktorý je izolovaný od veľkej časti svetového obchodu.
USA v posledných mesiacoch obvinili Severnú Kóreu, ktorá podporovala ruskú inváziu, z posielania zbraní a munície na pomoc Putinovej vojne – vrátane granátov, pechotných rakiet a rakiet. Pchjongjang tieto tvrdenia odmietol ako nepodložené fámy.
Kim tento týždeň poslal odkaz Putinovi, v ktorom ponúkol svoju podporu ruskému ľudu. Uviedol v ňom, že potvrdil svoju ochotu „usilovať sa o užšiu strategickú spoluprácu medzi KĽDR a Ruskom,“ informovala agentúra Bloomberg.
Severná Kórea má v rámci sankčného režimu OSN povolené dovážať 500-tisíc barelov ropy ročne. Našla však spôsoby, ako tieto opatrenia obchádzať.