Čína sa stáva solárnou veľmocou. Zrejme prekoná vlastný rekord

Podľa odhadu BloombergNEF Čína by mohla tento rok nainštalovať 154 gigawattov solárnej kapacity.

27.05.2023 15:15
solárne panely Foto:
Čína by sa chcela stať do roku 2060 krajinou s nulovými emisiami. Preto masívne investuje aj do solárnej technológie.
debata (14)

Čínsky solárny sektor zrýchľuje už aj tak „svetové“ tempo rastu inštalácií, keďže náklady v tomto odvetví klesajú a dopyt neustále stúpa. Je tak na najlepšej ceste prekonať minuloročný rekord. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

V ázijskej krajine bol v období medzi januárom a koncom apríla 2023 nainštalovaný takmer trojnásobok objemu solárnej kapacity ako v rovnakom období 2022. Je tak na dobrej ceste pridať tento rok viac panelov, ako je ich celkový počet v USA. Klesajúce náklady v solárnom dodávateľskom reťazci a rastúca spotreba elektriny v druhej najväčšej svetovej ekonomike podporujú dopyt po tzv. čistých zdrojoch energie.

Čína, ktorá je napriek obrovskému množstvu obnoviteľných zdrojov stále silne závislá od uhlia, sa tak snaží pokračovať v rozširovaní týchto čistých zdrojov, aby splnila cieľ prezidenta Si Ťin-pchinga. Tým je dosiahnuť do roku 2060 nulové emisie.

Podľa odhadu BloombergNEF Čína by mohla tento rok nainštalovať 154 gigawattov solárnej kapacity. Na porovnanie, podľa údajov BNEF mali Spojené štáty na začiatku roka 2022 kumulatívne nainštalovaných 144 gigawattov solárnej kapacity.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #solárna energia #Čínska energetika