Poslanci schválili kľúčové zákony v energetike. Novinka zdaní nadpríjmy energofiriem aj ochráni zraniteľných (prehľad zmien)

Parlament schválil novelu o energetike. Poslanci novinku prerokovali v zrýchlenom konaní. Zavádza aj možnosť krízovej regulácie a kompenzácie cien teplárom.

, , , 06.12.2022 11:57
Hirman Foto: ,
Minister hospodárstva SR Karel Hirman a európska komisárka pre energetiku Kadri Simson.
debata (4)

1.) Zdaňovanie nadmerných príjmov

Výrobcovia elektriny budú platiť odvod z nadmerných príjmov. Poslanci totiž definitívne schválili novelu zákona o energetike. Parlament o legislatívne rokoval zrýchlene. Predmetom odvodu je nadmerný príjem, teda kladný rozdiel medzi trhovým príjmom a stropom trhového príjmu. Ministerstvo hospodárstva SR ho stanovilo na 90 % nadmerného príjmu. Odvodovými obdobiami budú kalendárne mesiace v období od 1. decembra 2022 do 31. decembra 2024.

Novela reaguje na nariadenie Európskej únie, podľa ktorého majú členské štáty povinnosť zaviesť dočasné vnútroštátne opatrenie týkajúce sa uplatňovania stropu trhových príjmov výrobcov z predaja elektriny a prerozdelenie nadmerných príjmov koncovým odberateľom elektriny. „Veľkoobchodné ceny elektriny a plynu priamo ovplyvňujú tvorbu maloobchodných cien elektriny. Predaj elektriny za trhové ceny vyššie ako sú reálne výrobné ceny umožňuje vybraným výrobcom vrátane sprostredkovateľov generovať v súčasnej situácii vysokých cien elektriny na veľkoobchodných trhoch nadmerné príjmy," uvádza ministerstvo.

Karel Hirman Čítajte viac Kráľovsky zarábajú na kríze, tak musia platiť. Vláda zdaní energofirmy, ohrozí to memorandum so SE?

2.) Zraniteľní odberatelia

Na základe pozmeňujúcich návrhov sa do návrhu dostalo aj ustanovenie, podľa ktorého sa rozšíria zraniteľní odberatelia o skupinu, ktorá odoberá elektrinu na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody.

3.) Výnimka z dane

Poslanci odobrili aj pozmeňujúci návrh Petra Kremského a Petra Pčolinského. Schválený pozmeňujúci návrh uvádza, že predmetom odvodu z nadmerného príjmu nie je nadmerný príjem z predaja elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov výrobcami, ktorí si uplatňujú podporu doplatkom, zároveň si uplatňujú podporu výkupom elektriny výkupcom elektriny za cenu vykupovanej elektriny a zároveň si uplatňujú právo výrobcu elektriny na prevzatie zodpovednosti za odchýlku výkupcom elektriny pre toto zariadenie.

4.) Ruská ropa

Novela zákona tiež reaguje na reštriktívne opatrenia s ohľadom na konanie Ruska na Ukrajine, týkajúce sa uvalených sankcií na ruskú ropu dodanú na Slovensko ropovodom a ropné výrobky vyrobené z tejto ropy, alebo ich ďalší predaj do iných členských štátov alebo do tretích krajín. Stanovuje povinnosť označovania ruskej ropy dodanej na naše územie ropovodom a ropných výrobkov vyrobených z takejto ropy, ako aj povinnosť vedenia evidencie nakladania s takto označenými výrobkami.

5.) Krízová regulácia

Predstavená legislatíva taktiež zavádza nový inštitút tzv. krízovej regulácie. Upravuje postup a podmienky pre uplatnenie cenovej regulácie za regulované činnosti v tepelnej energetike určením limitu nárastu ceny, ktorý určí vláda nariadením. Návrh zákona taktiež rozširuje použitie zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR o poskytovanie dotácií na pokrytie rozdielu cien tepla.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #energetika #ÚRSO
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy