Dôležitý míľnik v energetike. Premiéri Poľska a Slovenska otvorili nový plynovod

Nový plynovod zabezpečí diverzifikáciu v dodávkach plynu.

26.08.2022 10:59 , aktualizované: 13:44
283671544 567226048300784 7127027621774609057 n Foto:
Eduard Heger a nový plynovod.
debata (299)

V poľskom meste Strachocina v piatok oficiálne otvorili plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom. „Ide o výnimočne strategickú investíciu. Plynovodné prepojenie medzi severom a juhom posilní energetickú bezpečnosť nielen našich krajín,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. „Plynovod nám poskytuje nový pocit slobody, že máme alternatívu, ktorá nebude závislá od Ruska. Vďaka tomuto plynovodu bude môcť tiecť nórsky plyn a skvapalnený plyn,“ dodal predseda slovenskej vlády Eduard Heger.

Tomáš Bakoš Čítajte viac Deň, keď sa Putin zlostí na Hegera

Prepravca plynu eustream spresnil, že štart riadnej komerčnej prevádzky plynovodu je naplánovaný na október tohto roka. „Jeho včasné dokončenie je dôležitým signálom pred blížiacou sa vykurovacou sezónou, pretože otvára nové možnosti zásobovania našich trhov,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti eustream Rastislav Ňukovič. Zdôraznil, že realizácia sa podarila aj vďaka pretrvávajúcej podpore súkromného i štátneho akcionára spoločnosti.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po oficiálnom spustení plynovodu ocenil, že pred šiestimi rokmi kompetentní o jeho výstavbe rozhodli. „Len kapacita tohto prepojenia zodpovedá celoročnej spotrebe Slovenska a opačným smerom do Poľska je možné exportovať ešte o niečo viac a toto výrazne prispeje k tomu, aby závislosť od ruského plynu výrazne klesla, respektíve klesla úplne na nulu,“ povedal Sulík. Pripomenul, že Slovensko už má plynovodné prepojenie na všetky susediace krajiny.

Prepojením na poľskú sieť sa Slovensku otvára možnosť využívať celý globálny LNG systém. Prepojenie plynových systémov Slovenska a Poľska je jeden z najväčších projektov energetickej infraštruktúry na Slovensku. Tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských spojení v strednej a východnej Európe.

Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 km. Na poľskej strane je to 61,3 km, dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany. Slovensko-poľský plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka, keďže slovenský prepravca spoločnosť Eustream sa pridal k paneurópskej iniciatíve European Hydrogen Backbone. Výstavba projektu začala na jeseň 2018 a je spolufinancovaná z európskych prostriedkov.

299 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #plynovod