Prichádza zlom na pumpách? Ropa stále klesá, benzín je lacnejší a bude to pokračovať

Po poklese v závere minulého týždňa pokračovali ceny ropy v tomto trende aj v pondelok, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 102 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch do veľkej miery ovplyvňujú očakávania výrazného zvýšenia úrokových sadzieb v USA, ktoré by mohli oslabiť dopyt po komodite.

25.07.2022 08:00
Slovnaft rafinéria Foto:
Slovnaft rafinéria
debata (30)

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 7.16 h SELČ 102,30 USD (100,39 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 90 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 93,71 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje pokles o 99 centov.

„Ceny ropy sú pod tlakom, najmä pre obavy, že agresívne zvýšenie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou (Fed) povedie k spomaleniu rastu svetovej ekonomiky a zníži dopyt po palivách,“ povedal Tetsu Emori, šéf Emori Fund Management. Zástupcovia Fedu signalizovali, že banka by na najbližšom zasadnutí (26. – 27. júla) mohla zvýšiť úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Náladu na ropných trhoch okrem toho ovplyvňuje aj slabé tempo rastu čínskej ekonomiky, dodal Emori.

„Ceny palív na čerpacích staniciach v regióne za posledné 3 týždne pekne klesajú. Postupne, pomaly, a hlavne prestali rásť,“ konštatujú analytici zo združenia Dáta bez pátosu.

Pokračujú, že cena ropy od stredu júna pozvoľna klesá a je o 15 percent nižšia ako maximum. „Takýto pokles v palivách neuvidíme, lebo cena je tvorená cenou surovín a koncového produktu, plus spotrebná daň a navrch DPH. Ale asi 10% pokles by sme mali v dôsledku poklesu cien ropy vidieť aj na účte za tankovanie. Sme asi v polovičke. Cena by teda mala ísť ešte dole,“ dodávajú.

© Autorské práva vyhradené

30 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #ropa