Teplá voda na prídel, nútené dovolenky. Nemecku chýba plyn, zavádza plošné šetrenie

Šetrenie energiami je v Nemecku horúca téma. Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck (Zelení) v rozhovore s magazínom Der Spiegel povedal, že výrazne skrátil dobu sprchovania. Pritom sa vraj „nikdy vo svojom živote nesprchoval ani päť minút".

08.07.2022 10:57
bioplyn Jelsava zemny plyn biometan Foto: ,
Ilustračné foto
debata (395)

„Ak prestaneme dostávať plyn z Ruska, aktuálne uskladnené množstvá budú postačovať len na jeden alebo dva mesiace," povedal Klaus Müller, prezident spolkovej sieťovej agentúry. Spotrebitelia „utrpia šok", keď dostanú list od svojho dodávateľa energie s účtom asi trikrát vyšším ako zvyčajne, dodal.

Nemecko prechádza najhoršou energetickou krízou od ropného šoku roku 1973, píšu Financial Times. Dôvodom je, že Rusko od polovice júna dramaticky znížilo svoje dodávky plynu plynovodom Nord Stream 1. Ten spája Rusko priamo s Nemeckom. Teraz však ním prúdi plyn iba zo 40 percent kapacity potrubia.

Rusko tvrdí, že nemôže posielať viac z technických dôvodov, pretože mu chýba plynovodná turbína. Turbínu poslalo na opravu do Kanady, ale tá ju zadržiava kvôli sankciám, ktoré v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu uvalila na ruský plynárenský a ropný priemysel.

generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Richard Prokypčák. Čítajte viac Ako si vybaviť lacnejší plyn? Šéf SPP: Detaily dolaďujeme, všetko oznámime ľuďom včas

Nemecko preto včera kanadskú vládu vyzvalo, aby obišla svoje vlastné sankcie a turbínu prestala zadržiavať. Zároveň však Berlín uvádza, že Rusko v skutočnosti znižuje objem plynu posielaného Nord Streamom 1 nie primárne z technických, ale politických dôvodov. Vraj má aj iné, záložné turbíny. Časť expertov navyše usudzuje, že Rusko, ak by naozaj chcelo, môže Nemecku plyn posielať inými plynovodmi, než je Nord Stream 1.

Po celej krajine sa preto odštartovali prísne šetriace opatrenia. „Situácia je viac než dramatická,“ citujú Financial Times Axela Gedaschka, šéfa Federácie nemeckých bytových podnikov. K nemu sa pridal aj Helmut Dedy, šéf nemeckého združenia miest a miest, ktorý vyhlásil, že spoločnosť musí okamžite začať šetriť a škrtiť spotrebu, inak ich v zime čakajú chladné byty.

Berlín medzitým vypol termostat na verejných bazénoch. Prenajímatelia bytov plánujú znížiť teplotu plynového ústredného kúrenia svojich nájomníkov na 17 stupňov medzi 23:00 a 6:00. Bytové družstvo v saskom meste Dippoldiswalde neďaleko hraníc s Českou republikou už prideľuje nájomníkom teplú vodu a využívať ju môžu len medzi 4:00 a 11:00 až 13:00.

Ďalšie mimoriadne opatrenia by mali nasledovať: navrhuje sa vypnúť na noc semafory, vypnúť teplú vodu v obecných budovách, múzeách a športových centrách, nastaviť klimatizáciu a prestať osvetľovať historické budovy.

Reagujú už aj firmy a mnohé podniky prišli s krízovými plánmi. Carsten Knobel, šéf výrobcu spotrebnej chémie Henkel, pre média povedal, že tí zamestnanci, ktorým to ich pracovné zaradenie umožňuje, sa možno vrátia k práci z domu, ako počas pandémie ochorenia COVID-19.

VCI, obchodná skupina, ktorá zastupuje nemecký chemický priemysel silne závislý od plynu, sa pripravuje na „najhorší možný scenár".

Chemický gigant BASF medzitým zvýšil pravdepodobnosť nútených dovoleniek ako počas pandémie v roku 2020.

© Autorské práva vyhradené

395 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #šetrenie #zemný plyn #vojna na Ukrajine