Všetky tri vnútrozemské krajiny sú historicky závislé od dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba zo sovietskej éry. Plány EÚ na uvalenie embarga na ruskú ropu tak balansujú na pokraji krachu, píše agentúra Bloomberg tesne pred zahájením samitu lídrov členských štátov, ktorý sa bude konať dnes (v pondelok) počas dňa.
Nemecký vicekancelár Robert Habeck v nedeľu (29. 5.) na tlačovej konferencii varoval, že európska jednota „sa začína opäť rúcať“ po tom, ako sa na rokovaniach diplomatov nepodarilo prekonať maďarský odpor napriek návrhom na odloženie embarga pre tieto tri stredoeurópske štáty.
Neschopnosť dohodnúť sa na zákaze ruskej ropy viedla podľa rôznych správ k oslabeniu balíka aj v iných ohľadoch. Z návrhu napríklad vypadol aj zákaz ruských investícií do európskych nehnuteľností.
Čítajte viac Sulík pre Pravdu: Nové zásoby plynu sú len pre klientov SPP, nie pre všetkých ľudíNajvyšší diplomat EÚ Josep Borrell je napriek tomu stále optimistický a dúfa, že by sa v pondelok mohla dosiahnuť dohoda. „Myslím si, že dnes popoludní budeme môcť ponúknuť lídrom členských štátov dohodu," povedal Borrell pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Info.
Nákupy ruskej ropy a plynu v Európe generujú pre Kremeľ príjmy približne vo výške 1 miliardy USD (932,66 milióna eur) denne a sú najväčším samostatným zdrojom devíz pre Rusko. Podľa údajov ministerstva financií sa ruské výdavky na obranu v apríli v dôsledku vojny viac ako zdvojnásobili na 300 miliónov USD denne.
Vojna na Ukrajine podnietila štáty EÚ, aby sa pokúsili rýchlo znížiť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska vrátane zemného plynu.
Maďarsko, ktorého vodca Viktor Orbán je ojedinelým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe, však argumentuje, že nemôže podporiť plán EÚ v navrhovanej forme, pretože by to „úplne zničilo“ bezpečnosť jeho dodávok energie.
Brusel ponúkol Maďarsku a Slovensku ročný odklad a Českej republike polročný na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy, to však nepresvedčilo Budapešť, aby ustúpila.
Maďarsko požaduje výnimku z embarga najmenej na štyri roky a chce 800 miliónov eur z fondov EÚ na prestavbu rafinérie a zvýšenie kapacity ropovodu z Chorvátska.