Ukrajina požaduje, aby Nemecko zastavilo transport plynu cez Nord Stream 1

Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov apeloval na Nemecko, aby zastavilo alebo aspoň výrazne obmedzilo transport dodávok ruského plynu cez plynovod Nord Stream 1 (Severný prúd 1). TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

29.05.2022 09:06
Energy Europe Pipelines plynovody plyn potrubie Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (37)

Plynovod mal zabezpečiť zásobovanie Európy plynom, uviedol v piatok (27. 5.) šéf ukrajinského prevádzkovateľa plynovodov GTSOU Serhij Makohon. „My však vidíme, že Rusko absolútne porušuje tieto princípy,“ povedal Makohon v ukrajinskej televízii.

Makohon preto požaduje od nemeckého ministerstva hospodárstva a spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA), aby dodávky cez Nord Stream 1 zastavili alebo výrazne obmedzili.

sulik prokypcak spp Čítajte viac Sulík pre Pravdu: Nové zásoby plynu sú len pre klientov SPP, nie pre všetkých ľudí

Nord Stream 1 s dĺžkou 1224 kilometrov vedúci po dne Baltského mora, ktorý sa dostal do prevádzky v roku 2011, je najdôležitejším plynovodom pre dodávky ruského plynu do Nemecka. V roku 2021 sa cezeň zo severozápadného ruského mesta Vyborg prepravilo 59 miliárd kubických metrov plynu. Nemecko a ďalšie európske krajiny odmietajú okamžité zastavenie dodávok plynu z Ruska, lebo sa obávajú, že by to spôsobilo obrovské škody ich ekonomikám.

37 debata chyba