Sociálni partneri skritizovali vládu. Heger im sľúbil mimoriadne rokovanie o cenách energií

Hospodárska a sociálna rada SR (HSR) sa dnes na 19. zasadnutí zaviazala zvolať mimoriadne zasadnutie na tému cien a dostupnosti energií. Mimoriadne stretnutie navrhol aj premiér Eduard Heger, ktorý dnešné zasadnutie navštívil a prihovoril sa sociálnym partnerom. Tí vládu kritizujú za prístup k riešeniu krízy.

23.05.2022 18:53
tripartita heger Foto:
Rokovanie tripartity
debata (1)

Je neakceptovateľné, aby sa opatrenia takého rozsahu ako protiinflačná pomoc realizovali v skrátenom konaní bez verejnej alebo odbornej diskusie, vyhlásili v pondelok po zasadnutí tripartity zástupcovia zamestnancov aj zamestnávateľov. Tvrdia, že vláda ich obchádza pri zásadných opatreniach.

Sociálni partneri z Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) dnes okrem diskusie schválili napríklad zvýšenie hodinovej sadzby osobnej asistencie a peňažného príspevku na opatrovanie. Minister práce, sociálnych veci a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) ich informoval o priebehu legislatívneho procesu v súvislosti s dvojtýždňovou platenou otcovskou dovolenkou, ktorá bude predložená na najbližšie rokovanie vlády vo štvrtok 26. mája. Členovia HSR hovorili aj o potrebe podporiť potravinársky priemysel a integráciu odídencov z Ukrajiny.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič musí hľadať úspory, miesto toho prichystal ďalšiu „miliardovú atómovku“

Monika Uhlerová z Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR skonštatovala, že odborári aj zamestnávatelia kritizujú, ako sa realizuje legislatívny proces za ostatné dva roky pri zásadných zákonoch z prostredia vlády alebo poslaneckých iniciatív. Narážala pritom aj na opatrenia na zmiernenie dosahov inflácie. Z pohľadu sociálnych partnerov je neakceptovateľné, aby sa opatrenia takéhoto rozsahu realizovali v skrátenom legislatívnom konaní bez odbornej a verejnej diskusie. „Apelujeme na to, aby nás vláda neobchádzala," vyhlásila Uhlerová.

Stotožňujú sa s tým aj zamestnávatelia. Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR podotkol, že súčasní predstavitelia koalície kritizovali podobné legislatívne postupy v minulosti. „Situácia je horšia ako vtedy, pretože vtedy to boli poslanecké návrhy, teraz sú to vládne návrhy," upozornil.

Zamestnávateľov vyrušujú aj konflikty v rámci koalície. Vláda podľa Machunku vojnou na Ukrajine zastrešuje to, že nie je čas na štandardný legislatívny proces. „Nuž, vojna je na Ukrajine, nie na Slovensku a ten štandardný legislatívny proces k takto zásadným a ekonomickým dosahom na štátny rozpočet aj do budúcna rozhodne by chýbať nemal," zdôraznil. V krízových situáciách sa podľa neho naplno prejavuje „nezrelosť a absencia skúseností“ jednotlivých členov vlády a poslancov.

Krajniak na kritiku legislatívneho procesu reagoval s tým, že je pripravený kedykoľvek rokovať so sociálnymi partnermi na akúkoľvek tému a ak požiadajú o zaradenie akéhokoľvek bodu na zasadnutie HSR, urobí tak. „Každý člen vlády predkladá návrhy zo svojho rezortu do legislatívneho procesu podľa vlastného uváženia a ja ako jeden z členov vlády nie som nadriadený svojich kolegov vo vláde," podotkol minister práce.

Tripartita diskutovala aj o otcovskej dovolenke, ktorá by mala byť vo štvrtok (26. 5.) na rokovaní vlády. Otec by ju mohol čerpať v šiestich týždňoch po narodení dieťaťa 14 dní súbežne. Krajniak informoval tiež sociálnych partnerov, že v zákone lex Ukrajina 3 sa posúva lehota na žiadosti o príspevok na skrátenú prácu.

Sociálni partneri diskutovali aj o zákone o posudzovaní zahraničných investícií. Predstavitelia zamestnávateľov sa dohodli s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), že zákon stiahne z rokovania tripartity a uskutoční sa ešte jedno rozporové konanie na štatutárnej úrovni. „Ten zákon, ktorý máme my dnes na stole, je postavený tak, že štát môže investíciu zakázať a už nepovie, čo sa má diať ďalej," poznamenal Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

Tripartita hovorila aj o vývoji cenovej úrovne potravín na Slovensku. „Čaká nás určite obdobie, keď slovenskí potravinári určite budú zdražovať," skonštatoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho. Rozprávali sa aj o opatreniach na stabilizovanie cien a slovenského agropotravinárskeho sektora.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #tripartita #sociálne balíčky