Šéf ÚRSO: Skontrolujeme zisky energetických firiem. Ani poplatky nezachránia pred vysokými účtami

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) plánuje v nasledujúcich mesiacoch kontrolovať náklady regulovaných energetických firiem, a tiež výšku ich zisku. Úrad však v pondelok upozornil, že ani znižovanie rôznych distribučných poplatkov nedokáže plne kompenzovať dosahy extrémneho nárastu trhových cien energií na svetových burzách.

16.05.2022 09:49
Andrej Juris, Foto:
predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris
debata (2)

„Úloha, ktorá nás čaká v najbližších týždňoch a mesiacoch, spočíva v tom, že budeme pre všetky regulované subjekty v plynárenstve, ale aj v elektroenergetike a teplárenstve prehodnocovať výšku oprávnených nákladov a primeraného zisku. To sú témy, ktoré patria ku klasickej práci regulátora – hľadať úspory a rezervy v efektívnosti,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

peniaze Čítajte viac Ceny prelomili ďalšiu hranicu, rastú najrýchlejšie za vyše 20 rokov. Najviac potraviny, benzín a energie (+ grafy)

ÚRSO pozorne sleduje aj návrhy Európskej komisie, podľa ktorých by členské štáty mali každoročne do 1. novembra vytvárať strategické zásoby plynu vo výške 80 % ročnej spotreby. „Máme za to, že v prípade elektriny zohrá na budúci rok dôležitú úlohu uzavreté memorandum so Slovenskými elektrárňami a v prípade plynu by systémovým riešením mohlo byť spojenie témy strategických zásob plynu s poskytovaním plynu najohrozenejším skupinám,“ dodal Juris.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #ceny plynu #ceny elektriny