Orbán ohlásil spoluprácu s Putinom. Maďarsko chce miliardy na novú atómku

Maďarský premiér Viktor Orbán plánuje 1. februára schôdzku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby diskutovali o pokroku Ruskom podporovaného projektu rozšírenia maďarskej jadrovej elektrárne. Povedal to vo štvrtok maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS uviedol, že Maďarsko chce, aby projekt „vstúpil do fázy zriadenia“ v prvej polovici tohto roka.

20.01.2022 15:37
Putin, Orbán Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) diskutuje s maďarským premiérom Viktorom Orbánom počas svetového šampionátu v džude v Budapešti.
debata (7)

Rozšírenie elektrárne Paks za 12 miliárd eur v strednom Maďarsku zahŕňa výstavbu dvoch nových jadrových blokov. Prácu má realizovať ruská štátna korporácia Rosatom a financovať ju má úver v objeme 10 miliárd eur od ruskej štátnej banky.

„Chceli by sme, aby tieto dva reaktory boli funkčné v závere tohto desaťročia,“ povedal Szijjártó. Orbánova vláda tvrdí, že expanzia jedinej maďarskej jadrovej elektrárne je nutná, aby krajina bola sebestačnejšia vo výrobe energie. Podľa kritikov sa Maďarsko týmto projektom dostáva do väčšej finančnej a politickej závislosti od Ruska, pričom projekt znamená aj riziká pre životné prostredie a bezpečnosť.

Mochovce, elektráreň Čítajte viac Svetlo na konci tunela v kríze: Mochovce poznajú dátum spustenia

Šéf maďarskej diplomacie ďalej povedal, že Orbán a Putin budú hovoriť aj o zvýšení dodávok ruského plynu na základe 15-ročného kontraktu, ktorý obe krajiny podpísali vlani. Podľa tejto zmluvy má Rusko do Maďarska dopravovať 4,5 miliardy kubických metrov plynu ročne cez Srbsko a Rakúsko. Kontrakt hnevá Ukrajinu, ktorej vláda hovorí, že poškodzuje ukrajinské národné záujmy tým, že ju pri preprave plynu obchádza.

Szijjártó dodal, že Putin a Orbán budú 1. februára rokovať aj tom, že Maďarsko sa stane výrobcom ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. „Do jesene by sme chceli byť výrobným miestom vakcíny Sputnik, pretože v tejto oblasti vidíme veľký trh,“ konštatoval maďarský minister zahraničia.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #atómová elektráreň #jadro #energetická bezpečnosť