Regulátor znížil ceny za distribúciu plynu priemerne o 1,3 percenta

Domácnosti, ktoré vykurujú plynom, zaplatia v priemere mesačne viac od 9,43 eura do 18,69 eura v závislosti od spotreby plynu.

28.12.2021 15:23
plynový sporák, plamene, plyn Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) znížil priemerné ceny za distribúciu plynu v budúcom roku o 1,3 %. Pre priemyselné podniky bude pokles distribučných poplatkov o 1,15 % a pre zraniteľných odberateľov predstavuje medziročné zníženie cien za prístup do distribučnej siete a distribúciu plynu 1,52 %, uviedol v utorok ÚRSO. Pokles cien za distribúciu je daný najmä znížením primeraného zisku pre SPP – distribúcia.

Úrad zároveň zvýšil regulovanú cenu za prepravu plynu pre Slovensko o 0,7 %. Preprava plynu má podiel na koncovej cene za dodávku plynu pre domácnosti približne 6,8 %, a preto je vplyv zmeny taríf na domácu prepravu plynu v koncových cenách za dodávku plynu pre domácnosti podľa ÚRSO zanedbateľný.

trenčín, škola Čítajte viac Ceny energií drvia obce, mestá aj ambulancie. Toto som ešte nezažil, hovorí riaditeľ školy

„Na základe vydaných rozhodnutí úrad prepočítal dosahy na domácnosti a môže potvrdiť svoje predpoklady – regulované ceny plynu sa v roku 2022 dostanú o niečo nad úroveň regulovaných cien plynu v roku 2020,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris. Rok 2021 bol mimoriadny veľmi nízkymi cenami plynu z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19, keď ceny dramaticky klesli oproti roku 2020, pričom v súčasnosti čelíme nárastom cien energií najmä z dôvodu oživenia ekonomiky.

Domácnosti, ktoré vykurujú plynom, zaplatia v priemere mesačne viac od 9,43 eura do 18,69 eura v závislosti od spotreby plynu. Domácnosti, ktoré využívajú plyn len na varenie, si mesačne priplatia približne 45 centov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #plyn #ÚRSO