Zdražovanie benzínov by malo pokračovať. Drahšia ako pred rokom je aj nafta

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach v predchádzajúcich troch týždňoch rástli, respektíve stagnovali. Vzhľadom na očakávaný vývoj svetových cien ropy by malo zdražovanie benzínov a nafty u nás pokračovať, očakáva analytička 365.bank Jana Glasová.

26.09.2021 15:43
Čerpacia stanica Benzina sa premenuje na Orlen. Foto:
Ilustračná fotka
debata (3)

„Pokles ropných zásob aj ťažby v USA po hurikánoch bude ešte podporovať ceny ropy v raste. Preto predpokladáme, že ceny na našich pumpách by v ďalšom týždni mohli ešte vzrásť,“ uviedla pre agentúru SITA.

V 37. tohtoročnom týždni vzrástli ceny 95-oktánového benzínu nepatrne o 0,1 % na priemernú úroveň 1,42 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa nezmenili a zostali na hodnote 1,617 eura za liter. Rovnako bez zmeny zotrvali ceny nafty na úrovni 1,27 eura za liter.

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 24 % a benzín 98 o 21 %. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to až o 26 %. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii nastalo ekonomické oživenie, väčšia mobilita ľudí a spolu s dovolenkovou sezónou sa vrátila aj chuť cestovať. Dopyt po rope teda rástol,“ podotkla Glasová.

senior, farmár, pracujúci penzisti, pole, pôda, poľnohospodár Čítajte viac Slovenskí poľnohospodári budú pracovať viac ale za menej peňazí. Problémom sú ekoschémy

Ešte na začiatku augusta sa ceny ropy približovali k hladine 66 amerických dolárov za barel, koncom augusta ale už opäť mierili nahor a tento rastúci trend pokračuje dodnes. Minulý týždeň sa čierne zlato pohybovalo v rozmedzí 73 až 76 dolárov a tento týždeň atakovalo už aj 78 dolárovú hranicu. Smerom nahor je ropa podľa analytičky tlačená odstávkami niektorých ťažobných zariadení v Mexickom zálive pre hurikán.

Pre hurikán výrazne klesli aj zásoby ropy v USA na takmer trojročné minimum. „Naopak, brzdiaco na ceny ropy pôsobia obavy z narastajúceho počtu infikovaných novým delta variantom, čo zvyšuje neistotu ohľadom ďalšieho vývoja dopytu po rope,“ dodala Glasová. Očakáva, že zhoršujúca sa pandemická situácia bude ropu ovplyvňovať ešte výraznejšie s príchodom jesenných mesiacov. Riziko opätovného poklesu dopytu totiž narastá. „To by malo pôsobiť brzdiaco na ceny ropy,“ uzavrela Glasová.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta #ropa #Slovensko