Masívne zdražovanie cien elektriny na svetových burzách. Pre domácnosti môže zdražieť až o 15 percent

Uviedol to pre TASR Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

18.08.2021 10:50
energia, energetika, seps, stlpy vysokeho... Foto: ,
debata (12)

Elektrina pre domácnosti v roku 2022 môže zdražieť až o 15 percent. Uviedol to pre TASR Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v reakcii na utorkové (17. 8.) vyjadrenia predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica.

ÚRSO ako odborný úrad podľa neho nekomentuje politické vyjadrenia. „Slovenskej verejnosti sme už vopred otvorene avizovali, že výrazné zdražovanie elektriny na svetových burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny na rok 2022, nárast pre domácnosti môže byť na úrovni až asi 15 percent,“ spresnil Igaz.

dom, stavba, snívanie, plánovanie, manželia, radosť Čítajte viac Ceny rastú šialeným tempom, ale ľudia to kúpia, tvrdí stolár. Chýba oceľ, drevo, stavby domov sa závratne predražili

„Radi by sme zdôraznili, že masívne zdraženie ceny elektriny na svetových burzách ÚRSO nedokáže ovplyvniť. Dôslednou reguláciou však ÚRSO môže ovplyvniť iné zložky, ktoré tvoria konečnú cenu elektriny, ako napríklad cena za prenos, TPS (tarifa za prevádzkovanie systému, pozn. TASR), cena za distribúciu a podobne, a na tom už teraz naplno pracujeme,“ priblížil.

Podľa Igaza platí, že ÚRSO v maximálne možnej miere využije všetky legislatívne a regulačné nástroje na ochranu záujmov slovenských domácností a zároveň na zabezpečenie spravodlivých a transparentných cien elektriny pre všetkých účastníkov trhu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico v utorok na brífingu uviedol, že vláda by mala predložiť plán, čo urobí s rastúcimi cenami energií pre budúci rok. „Žiadame vládu SR, aby predložila jasný plán, čo ide robiť, aby zabránila tomu, že dôjde k prudkému zdražovaniu cien elektriny a plynu pre domácnosti v roku 2022,“ priblížil Fico.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #elektrina #ÚRSO
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy