Platnosť poukážok v projekte Zelená domácnostiam II bude opäť len tri mesiace

Kratšia platnosť poukážok má zabezpečiť, aby prostriedky neboli zbytočne dlho blokované a aby sa nové poukážky čím skôr dostali k ďalším domácnostiam

26.05.2021 12:44
budova ÚRSO, ÚJD, SIEA Foto:
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) skracuje platnosť poukážok v projekte Zelená domácnostiam II.
debata

Momentálne je v projekte Zelená domácnostiam II zaevidovaných takmer 2 800 žiadostí. Od začiatku roka 2021 doručila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) domácnostiam vyše 3 300 poukážok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

K predĺženiu platnosti poukážok z troch na päť mesiacov pristúpila SIEA od marca 2020 v súvislosti s protipandemickými obmedzeniami. Podľa aktualizovaných osobitných podmienok budú mať domácnosti pri poukážkach vydaných od júna na inštaláciu zariadení znova tri mesiace.

„Kratšia platnosť poukážok má zabezpečiť, aby prostriedky neboli zbytočne dlho blokované a aby sa nové poukážky čím skôr dostali k ďalším domácnostiam. Zároveň reagujeme aj na dopyt z podnikateľského prostredia. Pozitívne vnímame, že inštalácie napredujú a žiadosti o preplatenie poukážok podávajú zhotovitelia vo väčšine prípadov podstatne skôr ako v minulosti, v priemere do dvoch mesiacov od vydania poukážok,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Od minulého roka majú domácnosti istotu, že prostriedky po zaslaní žiadosti sú pre nich automaticky rezervované a poukážku dostanú. Na inštalácie sa tak môžu spolu so zhotoviteľmi vopred pripraviť. Poukážky k evidovaným žiadostiam sú vydávané postupne a poradie žiadostí a aktuálny stav v zásobníkoch je možné sledovať na stránke www.zelenadomacnostiam.sk.

ohrev, kurenie, domy, Čítajte viac SIEA pozastavila žiadosti na niektoré dotácie. Podporí len kolektory a kotly na biomasu

Tohtoročné zásobníky sú už naplnené. Žiadosti mohli domácnosti podávať v priebehu týždňov až mesiacov, čo je podstatne dlhšie ako v minulosti. V prípade tepelných čerpadiel SIEA aktuálne eviduje viac ako 1 500 žiadostí čakajúcich na vydanie poukážky, pri fotovoltických paneloch a kotloch na biomasu po vyše 500 žiadostí. Poukážky na slnečné kolektory budú v priebehu pár mesiacov vydané ďalším vyše 180 domácnostiam.

Vďaka podpore z národného projektu Zelená domácnostiam II, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, pribudlo od roku 2019 na Slovensku 12 838 inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v tomto období domácnosti využili na nákup 4 317 tepelných čerpadiel, 3 929 slnečných kolektorov, 2 539 fotovol­tických panelov a 2 053 kotlov na biomasu. Doteraz boli z projektu preplatené poukážky v hodnote viac ako 25,8 milióna eur. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 miliónov eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #poukážky #Slovenská inovačná a energetická agentúra #Zelená domácnostiam #SIEA