Benzín i nafta sú v tomto roku čoraz drahšie. Ceny by pritom mali ešte vzrásť

Slovenskí motoristi v tomto roku tankujú z týždňa na týždeň drahšie pohonné látky. Výnimkou by nemal byť ani nasledujúci týždeň. Analytička totiž predpokladá ďalšie zdražovanie benzínov či nafty. Už tradične je za tým rast svetových cien ropy Brent.

14.03.2021 19:00
debata (2)

„Od vývoja cien čierneho zlata závisí potom aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach. Vzhľadom na pokračujúci rast cien na ropnom trhu očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa môžu aj v ďalšom týždni zvýšiť,“ uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Ceny benzínu na pumpách v súlade s očakávaniami analytičky aj počas deviateho tohtoročného týždňa rástli. Najpredávanejší 95-oktánový benzín zdražel o 1,6 percenta na priemernú úroveň 1,333 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu vzrástla o 1,5 percenta na 1,529 eura za liter. Zvýšili sa aj ceny nafty, a to o 1,8 percenta na úroveň 1,174 eura za liter.

Zdražovanie pohonných látok je od začiatku tohto roka citeľné a ceny benzínu sú už dokonca vyššie ako pred rokom. Benzín 95 je medziročne drahší o tri percentá a 98-oktánový benzín prekročil úroveň spred roka o 4,1 percenta. Jedine nafta je stále medziročne lacnejšia, ale len mierne o 1,1 percenta.

Vlani sa ceny ropy a benzínu prepadli pod vplyvom pandémie, s ktorou súvisel pokles dopytu po rope. Ceny Brent-u na svetovom trhu však už niekoľko týždňov rastú a aktuálne dokonca atakujú hladinu 70 amerických dolárov za barel. Ide o najvyššie úrovne za posledný viac než rok.

„Pod rastúce ceny čierneho zlata sa samozrejme podpisuje hlavne očkovanie proti koronavírusu vo svete a s tým súvisiaca pozitívna nálada na komoditných trhoch. Vďaka vakcinácii by sa náš život mohol vrátiť do normálu, a tým pádom by rástol aj dopyt po rope,“ podotkla Glasová.

Okrem toho sú podľa nej aktuálne ceny ropy podporené aj rozhodnutím OPEC+ o tom, že ďalej predlžuje ťažobné limity, a to do konca apríla. „V poslednom týždni sa pod rastúce ceny ropy podpísali aj útoky na ropné zariadenia v Saudskej Arábii,“ uzavrela Glasová.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta #ropa #pohonné hmoty #ceny ropy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy