S financovaním dostavby Mochoviec by už nemal byť problém

S financovaním dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by už nemal byť problém. Dvaja menšinoví 33-percentní akcionári Slovenských elektrární, spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) a Enel, sa koncom vlaňajška dohodli, že obaja vyčlenia 1,47 miliardy eur. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca EPH Daniel Častvaj, vyčlenený balík peňazí plne postačuje na dokončenie Mochoviec. „Naviac ešte obsahuje rezervu ďalších 267 miliónov eur v prípade, ak by sa znova navýšil rozpočet,“ dodal Častvaj.

08.02.2021 09:48
debata (4)

Dostavba Mochoviec po viacerých navýšeniach rozpočtu by mala nakoniec stáť 6,2 miliardy eur. Na začiatku dostavby, pred dvanástimi rokmi, sa počítalo s necelými troma miliardami. Ako povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, úvery, ktorými financujú svoju činnosť sú prevažne splatné v roku 2025. „Spoločnosť bude vtedy schopná tieto úvery refinancovať,“ dodala Baková.

Elektrárňam pri splácaní úverov hrá do karát aj vcelku priaznivý vývoj trhových cien elektriny. „Ceny elektriny na trhu stúpli, predávame za vyššie ceny ako sme predpokladali v schválenom pláne akcionármi. Tento plán bol poskytnutý aj financujúcim bankám a spoločnosť je v lepšej finančnej kondícii, ako sa očakávalo,“ konštatovala Baková.

Tretí mochovský blok by mali Slovenské elektrárne uviesť do prevádzky už v tomto roku, štvrtý o dva roky neskôr. Pôvodné termíny dostavby dvoch mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Mochovce #financovanie