Slovensku black-out nehrozil, prenosové sústavy rýchlo a správne zareagovali

13.01.2021 14:27

Slovensku nehrozil úplný výpadok dodávok elektriny, takzvaný black-out, ani po minulotýždňovom incidente. V piatok sa totiž rozpadla na dve časti synchrónne prepojená sústava kontinentálnej Európy. „Vzhľadom na rýchlu a správnu reakciu obranných technológií všetkých prepojených prenosových sústav porucha black-out bezprostredne nehrozila, aj keď z pohľadu prevádzky prepojenej sústavy išlo o veľmi vážnu poruchu,“ uviedol vedúci odboru komunikácie Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Norbert Deák.

Rozpojenie nastalo v prenosových sústavách Chorvátska, Srbska a Rumunska, pričom menšia juhovýchodná časť rozpadnutej sústavy pokrývala čiastočne Rumunsko a Chorvátsko a celé územie Srbska, Bosny a Hercegoviny, Albánska, Čiernej Hory, Severného Macedónska, Bulharska, Grécka a Turecka. „Z pohľadu prevádzkovania prepojených sústav v rámci kontinentálnej Európy je to veľmi vážna porucha celoeurópskeho významu. Dobré je, že prepad frekvencie pod úroveň 49,8 Hz trval relatívne krátko, s dôrazom na slovo relatívne,“ podotkol Deák.

V momente rozpadu sústavy v severozápadnej časti prudko poklesla frekvencia o približne 250 mHz. „Dôvodom bol pravdepodobne výpadok importu z juhovýchodnej časti rozpadnutej sústavy. Skutočné príčiny tohto incidentu budú známe až po podrobných analýzach, na ktorých pracujú experti,“ dodal Deák.

Slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy už má v spolupráci s ENTSO-E vybudované mechanizmy, ktoré vedia zabrániť pádu frekvencie aj o výrazne menšie hodnoty, než dosiahla frekvencia počas spomínanej udalosti. „Incident tohto typu je celoeurópskym problémom,“ konštatoval Deák.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výpadok elektriny #SEPS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku