Vodík má hrať v energetike prvé husle

Jednou z nosných tém činnosti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) je podpora vodíkovej stratégie. Na tlačovej besede sa na tom zhodli generálny riaditeľ agentúry Peter Blaškovitš a minister hospodárstva Richard Sulík. Minister pritom s agentúrou plánuje v tejto oblasti veľmi úzku spoluprácu.

28.09.2020 11:42
debata (2)

„Chceme využiť všetky možné dostupné finančné prostriedky aj naše znalosti na to, aby sme vodíkovú stratégiu naštartovali po realizačnej stránke,“ vyhlásil Blaškovitš. Agentúra by sa pritom podľa jeho slov mala stať silnou a renomovanou agentúrou v oblasti inovácií a energetiky. Takúto stratégiu chce jej generálny riaditeľ implementovať čo najskôr. Ako doplnil, po nástupe do funkcie zistil, že portfólio agentúry bolo značne diverzifikované a nebol spokojný ani s jej organizáciou. Preto okrem zefektívnenia interného riadenia, či zoštíhlenie manažérskej štruktúry pristúpil aj k zmenám, ktoré by mali zabezpečiť, aby sa agentúra zameriavala a venovala iba dvom základným témam, a to sú inovácie a energetika.

V rámci nich vyzdvihol Blaškovitš nové technológie uchovávania energie, kam spadá aj vodík, ale aj inovatívne prístupy a podpora v oblasti bateriek. Ďalej spomenul inovatívne technológie v podnikoch a ich podporu či vzdelávanie.

V oblasti energetiky by sa zase SIEA chcela orientovať na podporu obnoviteľných zdrojov energie a ich financovanie, ale aj na energetické poradenstvo. „Chceme adresne radiť firmám a domácnostiam, ako sa venovať tomu, aby spotreba ich energie bola čo najneefektívnej­šia,“ uzavrel generálny riaditeľ.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #vodík #SIEA