Dobrá správa pre životné prostredie. Obnoviteľné zdroje energie naberajú na sile

Obnoviteľné zdroje energie, ako sú napríklad vietor či slnko, v 1. polroku "predbehli" fosílne palivá a stali sa hlavnými zdrojmi elektrickej energie v Európskej únii (EÚ). Vyplýva to z novej správy, ktorú londýnsky think-tank Ember uverejnil v stredu.

22.07.2020 11:28
debata (4)

„V prvej polovici roku 2020 obnoviteľné zdroje energie – veterná, solárna, vodná a bioenergia – vyprodukovali 40 % elektrickej energie v 27 štátoch EÚ, zatiaľ čo fosílne palivá vyrobili 34 %,“ uvádza sa v správe.

Množstvo elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov v štátoch EÚ sa v období od januára do júna zvýšilo o 11 %, vypočítal Ember, podľa ktorého k tomu prispeli najmä nové veterné a solárne zariadenia a priaznivé podmienky počas mierneho a veterného začiatku roka.

Samotná veterná a solárna energia dosiahla rekordný 21-percentný podiel na celkovej výrobe elektrickej energie v Únii, pričom v niektorých štátoch bol tento podiel ešte vyšší, konkrétne v Dánsku (64 %), Írsku (49 %) a Nemecku (42 %).

Na druhej strane podiel fosílnych palív na produkcii elektriny klesol o 18 %, jednak vďaka nárastu výroby z obnoviteľných zdrojov a tiež pre pokles dopytu po elektrickej energii o 7 % v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Výsledkom je, že emisie oxidu uhličitého (CO2) v energetickom sektore EÚ klesli približne o 23 %, uviedol Ember.

„Toto je symbolický okamih v rámci transformácie európskeho energetického sektora,“ uviedol Dave Jones, analytik spoločnosti Ember.

„Obnoviteľné zdroje energie vyrobili viac elektriny ako fosílne palivá, pričom vietor a slnko nahradili uhlie. Je to rýchly pokrok oproti obdobiu pred deviatimi rokmi, keď fosílne palivá vyrábali dvakrát toľko energie ako obnoviteľné zdroje.“ Tempo zmien sa však v jednotlivých krajinách líšilo, uviedol think-tank.

Zatiaľ čo postupné vyraďovanie uhlia v energetike naberá tempo a v rámci celej EÚ klesla produkcia elektriny z tohto fosílneho zdroja o 32 %, Poľsko predbehlo Nemecko a stalo sa najväčším producentom elektriny z uhlia v Európe.

Nemecko po prvýkrát vyrobilo v 1. polroku 2020 menej elektriny z uhlia ako Poľsko. Podiel uhlia klesol tiež aj v iných krajinách bloku rýchlejšie ako v Poľsku, takže Poľsko teraz vyrába z uhlia toľko elektriny ako zostávajúcich 25 krajín EÚ (bez Nemecka) dohromady, dodal Ember.

4 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy