Plyn vystriedalo uhlie. Nemci ho pália omnoho viac, trpí hlavne klíma

Nemecko v minulom roku pre energetickú krízu zvýšilo dovoz čierneho uhlia. Najväčším dodávateľom ešte stále bolo Rusko. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

26.02.2023 13:09
uhoľná elektráreň Scholven, uhlie, Foto: ,
Na snímke uhoľná elektráreň Scholven v nemeckom Gelsenkirchene.
debata (11)

Podľa nemeckého Združenia dovozcov uhlia (VDKI) import uhlia v roku 2022 stúpol o 8 % na 44,4 milióna ton. Najvýznamnejším dodávateľom bolo s 13 miliónmi ton ešte stále Rusko, aj keď objem dovozu z Ruska padol o 37 %.

Od augusta je import ruského uhlia do Európskej únie zakázaný pre ruskú agresiu na Ukrajine. Druhou najvýznamnejšou dodávateľskou krajinou boli USA s 9,4 miliónmi ton, čo bolo v porovnaní s rokom 2021 o 32 % viac. Potom nasledujú Kolumbia a Austrália.

Merkelová Čítajte viac Nemci chceli byť zelení, uhlie však pália ako o život. 10 grafov, ktoré potrebujete vedieť o energetike

Nemecko z dôvodu energetickej krízy spôsobenej výpadkom dodávok plynu z Ruska využíva na výrobu elektriny viac uhlia. Spaľovanie uhlia produkuje viac oxidu uhličitého, ktorý poškodzuje klímu, ako zemný plyn. Nemecká vláda chce preto rýchlo zabezpečiť dodávky plynu a znížiť používanie uhlia.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #uhlie