Posun v riešení klimatickej krízy je najmä zásluhou Európskej únie, zhodujú sa mimovládky

Posun v riešení klimatickej krízy na Slovensku je do veľkej miery zásluhou Európskej únie (EÚ). V tlačovej správe to uviedli mimovládne environmentálne organizácie Znepokojené matky, Budovy pre budúcnosť a Priatelia Zeme-CEPA spolupracujúce na kampani Zelený reštart.

11.03.2021 13:30
debata (1)

Organizácie po prvom roku novej vlády vidia posun v tom, ako politici a ministerstvá vnímajú klimatickú krízu. Vláde však vyčítajú, že každý posun si „vyžaduje boj“ a nedeje sa tak automaticky, ako by si klimatická kríza vyžadovala.

Podľa mimovládok nie je klimatická kríza na Slovensku stále chápaná nadrezortne, čo sa prejavuje v postojoch jednotlivých ministerstiev k niektorým otázkam. Slovensko navyše mešká s naštartovaním činnosti Rady vlády pre Európsku zelenú dohodu, ktorá by čiastočne mohla riešiť tento problém. Jednotlivé vládne strany podľa nich k otázkam klímy nemajú spoločný postoj a stranám chýbajú reprezentanti, ktorí by boli presvedčivými nositeľmi témy ochrany klímy.

„Stále nemáme jasné plány, ako dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a financovanie preto staviame na modeloch, ktoré boli už pred dvoma rokmi neaktuálne,“ uviedol Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA.

Organizácie hodnotia pozitívne posun v oblasti šetrenia energiami cez obnovu budov, ochrany biodiverzity či adaptačné a vodozádržné opatrenia v krajine, ktoré sa dostali do plánu obnovy. Vláde kvitujú aj kroky proti dovozu odpadu zo zahraničia na spaľovanie na Slovensku.

„Budeme pozorne sledovať či prijmeme kvalitnú legislatívu, ako dopadne petícia 127-tisíc ľudí za ochranu klímy v parlamente, či konečne odstránime prekážky pre nárast šetrných obnoviteľných zdrojov energie a či budú reformy z plánu obnovy pretavené do konkrétnych krokov a investícií,“ uzavrela Lucia Szabová z iniciatívy Znepokojené matky.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #mimovládne organizácie #klimatická kríza #Hrdinovia klímy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy