Niektoré firmy znečisťujú prírodu, hoci štatistika to neukáže. Emisie si merajú samé

Niektoré firmy výrazne znečisťujú životné prostredie, no oficiálne majú výborné výsledky. V rozhovore pre agentúru SITA a portál NášVidiek.sk to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Súčasné nastavenie zákona ponecháva povinnosť merať znečistenie ovzdušia miesto štátu samotným znečisťovateľom.

10.01.2021 16:21
Ján Budaj, minister životného prostredia SR Foto: ,
Ján Budaj, minister životného prostredia SR
debata (2)

Podľa ministra tak môže dochádzať a aj dochádza k situáciám, keď si napríklad výrobný podnik upraví okolnosti merania čistoty ovzdušia tak, aby boli výsledky kvality ovzdušia v norme. Znečistenie je však v skutočnosti vyššie, než ukazujú namerané hodnoty.

„Keď idú vypustiť do ovzdušia viac škodlivín, vypnú merače a všetko je v poriadku. Do monitoringu si dokonca zarátavajú dni, keď majú trojtýždňovú celozávodnú dovolenku, takže priemerné výsledky sú v norme. Takýto podnik máme napríklad prakticky priamo v Bratislave. A nemáme o ňom žiadne iné údaje, iba tie, ktoré nám sám predloží,“ povedal Budaj.

Podľa šéfa envirorezortu by aj tento problém mala vyriešiť očakávaná reforma Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Zlepšiť sa bude musieť aj sieť monitorovania kvality ovzdušia, aby štát mohol vykonávať samostatnú kontrolu nezávisle na znečisťovateľoch.

„Niekedy si jednoducho vravím, že Slovensko je ‚krajina zázrakov', keď povinnosť monitorovať znečistenie ponecháva zákon na samotného znečisťovateľa. A to sa musí zmeniť. Preto potrebujeme reformu SIŽP, aby v prvom rade kontroloval znečistenie štát,“ dodal Budaj.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #znečistenie ovzdušia #Ján Budaj