Mnohí si stále myslia, že klimatickú krízu má riešiť len envirorezort, tvrdí Greenpeace

Klimatická kríza je na Slovensku stále vnímaná tak, že ide o zodpovednosť Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Pre agentúru SITA to uviedla programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

31.12.2020 16:28
debata (3)

Podľa organizácie preto na vládnej úrovni stále chýba uvedomenie si toho, čomu reálne spoločnosť čelí a odvaha chopiť sa príležitosti, akú riešenie klimatickej krízy predstavuje. Klimatická kríza podľa Greenpeace stále nie je vnímaná ako nadrezortná hrozba, ktorá zasahuje všetky rezorty vládnej moci.

„Ako jedinú výnimku vnímame verejný postoj pána ministra Jána Budaja (OĽaNO), ktorý sa niekoľkokrát postavil za podporu ambicióznych klimatických cieľov. Avšak je otázne, či sa tento postoj pretaví do konkrétnych krokov,“ povedala Juríková.

V roku 2021 bude podľa nej kľúčovým momentom plán obnovy, z ktorého má byť 37 percent všetkých finančných prostriedkov použitých na klimatické opatrenia. Juríková vníma plán obnovy ako jedinečnú príležitosť naštartovať systémové zmeny, ktoré povedú k znižovaniu emisií a sociálnym benefitom. „Tu uvidíme, či to slovenská vláda myslí s klimatickou krízou vážne,“ dodala Juríková.

Organizácia Greenpeace Slovensko je súčasťou celosvetovej organizácie Greenpeace. Tá vznikla v roku 1969 v kanadskom Vancouveri, sídlo má v Amsterdame. Hlavnou náplňou organizácie je snaha o celosvetovú ochranu vody, pôdy, ovzdušia a živočíšnych a rastlinných druhov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Greenpeace #envirorezort #klimatická kríza #plán obnovy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy