Bratislava spúšťa triedený odpad do vriec, od augusta začne v siedmych mestských častiach

V siedmich mestských častiach Bratislavy budú triedený odpad od augusta zberať po novom. Hlavné mesto o tom informuje na sociálnej sieti. Obyvatelia rodinných domov v mestskej časti, ktorá spadá do nového tzv. vrecového systému zberu triedeného odpadu, by mali v týchto dňoch nájsť v schránke leták s potrebnými informáciami, informuje magistrát.

01.07.2020 12:16
debata (6)

Do nového systému sú v prvej etape zapojené mestské časti Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Petržalka, Staré Mesto, Devínska Nová Ves a Devín. Prvý odvoz triedeného odpadu bude už v auguste. Z dôvodu jednoduchšieho prechodu na nový systém budú počas augusta ešte dočasne prístupné aj zberné hniezda na odpad.

Počas júla doručí obyvateľom rodinných domov pracovníkmi OLO balíček dvoch roliek s recyklovateľnými vrecami. „Prioritou bude odovzdať rolky s vrecami do domácností osobne. Každá domácnosť dostane dve rolky, pričom v každej bude 25 kusov vriec,“ uvádza mesto a dodáva, že na kalendárny mesiac tak na jednu domácnosť pripadnú dva kusy modrých vriec na papier (spolu 240 litrov) a dva kusy žltých vriec na plasty, kovové obaly a nápojové kartóny (spolu 240 litrov).

V prípade, že obyvateľ naplní počas mesiaca viac vriec, nemusí mať obavy, pracovníci OLO odvezú aj tie, dodáva mesto. Triedený odpad sa bude odvážať priamo spred rodinných domov z obvyklého odvozného miesta komunálneho odpadu, čo by malo podľa mesta viesť k zabráneniu znečistenia verejných priestranstiev aj k zvýšeniu komfortu pre obyvateľov.

Prvá etapa sa podľa mesta pripravovala podľa charakteru mestskej časti, aby bolo podchytené centrum, problematické zberné hniezda a ťažko zjazdné ulice. Po vyhodnotení prvej etapy do konca roku 2020 sa bude tento systém postupne zavádzať na celom území Bratislavy. V súčasnosti je triedený zber odpadu v rodinných domoch zabezpečený prostredníctvom približne 250 zberných hniezd. Podľa analýzy z roku 2019 je v Bratislave miera znečistenia triedeného zberu v prípade plastov až 25 percent a v prípade papiera 16,2 percenta. Zavedením nového systému pre obyvateľov by sa podľa mesta mala úroveň triedenia zvýšiť až o 20 percent.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #separovanie odpadu #vrecia