Na Slovensko znova prúdi ruský plyn, SPP ho dováža cez Turecko

SITA, TASR, Pravda | 06.02.2025 09:55, aktualizované: 
Na Slovensko znova prúdi ruský plyn od Gazpromu. Ruský dodávateľ sa snaží dodržať svoje zmluvné povinnosti voči Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) a našiel cestu ako dopraviť plyn na Slovensko po zastavení tranzitu plynu cez Ukrajinu.
Ekonóm Páleník v Ide o pravdu: Trumpova obchodná vojna môže eskalovať v špirále. Prečo clá zasiahnu najviac Slovensko?
Video
Zdroj: TV Pravda

Ako uviedol na stretnutí s novinármi predseda predstavenstva SPP Vojtech Ferencz, v januári slovenský najväčší dodávateľ energií čerpal plyn zo zásobníkov. Od začiatku februára Gazprom dodáva už plyn na Slovensko, a to cez plynovod TurkStream a cez maďarskú infraštruktúru. „Tento objem sa od 1. apríla zdvojnásobí,“ podotkol Ferencz.

Štátny podnik SPP má s ruským Gazpromom podpísanú zmluvu do roku 2034. Nateraz ju náš slovenský dodávateľ energií neplánuje vypovedať. „Vieme ju vypovedať, ale neurobíme to,“ dodal Ferencz s tým, že s Gazpromom sú stále v kontakte. „Rozhovory sú pragmatické, je tam rozumná cena. Nám je úplne jedno, ako Gazprom plyn doručí na územie Slovenska,“ dodal Ferencz.

SPP sa môže s Gazpromom aj súdiť, ak sa poruší zmluva. Štátni plynári však v súčasnosti o žalobách voči ruskému dodávateľovi neuvažujú. „Arbitráž možno začať do desiatich rokoch od vzniku problému. Gazprom už porušil zmluvu v roku 2022. Moja otázka je tak, že prečo sa už nezačala arbitráž vtedy? Sú tam nejaké resty z roku 2022, ktoré s Gazpromom riešime. Od januára minulého roka s nimi komunikujeme,“ zdôraznil Ferencz.

fico Čítajte aj Fico v Bruseli rokoval o plyne i pripravovanej novelizácii Ústavy SR: Samit EÚ potvrdil, že "svet sa úplne zmenil"

Šéf SPP potvrdil, že intenzívne rokovania viedli o tranzite plynu aj s Ukrajincami. „SPP dalo v júni minulého roka Ukrajincom aj Rusom na stôl ideu, že chlapci ak nechcete prepravovať ruský plyn, SPP kúpi plyn v Sudži na ukrajinsko-ruskej hranici. Kúpime plyn a ten plyn bude slovenský. 14. novembra mi volal vicepremiér ukrajinskej vlády a povedal mi, že pán premiér Šmyhal súhlasí. Založte si dcéru, požiadajte o licencie, bude to slovenský tovar. Rusi s tým nemali problém, len sa mali dotiahnuť nejaké detaily. Ukrajina nám dala zelenú. To, že prezident povedal čo povedal, a ako rozhodol rešpektujem, ale to bola tá brzda,“ uviedol Ferencz.

Fico - Erdogan: Podpis zmlúv a tlačová beseda
Video

Šéf SPP je presvedčený, že raz vojna na Ukrajine skončí, a aj tranzit plynu cez nášho východného suseda smerom na Slovensko a ďalej na západ sa obnoví. Dovtedy však sľubuje zo strany SPP energetickú bezpečnosť pre všetkých svojich klientov.

Štátny podnik podľa neho aktuálne rokuje so štyrmi inými dodávateľmi plynu, vďaka ktorým by sa mala diverzifikovať dodávka plynu na dlhšie obdobie. „Máme štyroch silných hráčov, s ktorými chceme úplne diverzifikovať dodávky plynu. Chceme s nimi podpísať minimálne strednodobý kontrakt, nie krátkodobý. Snažíme sa zabezpečiť dodávky plynu pre Slovensko tak, aby sme už v lete a na jeseň priebežne napĺňali zásobníky. Tam vidíme riziko, keďže odborníci predpokladajú fyzický nedostatok plynu na jeseň. Či to bude, nebude, neviem, ale SPP bude nachystané aj keď to bude niečo stáť,“ konštatoval Ferencz pričom pripomenul, že zastavením tranzitu plynu môže prísť štátny podnik až o 90 miliónov eur, ak nie viac.

Erdogan privítal slovenskú delegáciu v Ankare. Sakovej venoval dlhý stisk ruky
Video

Riaditeľ divízie obchodu SPP Michal Ľalík priblížil, že napriek tejto dohode bude musieť Slovensko pravdepodobne dovážať plyn aj inými trasami, pretože kapacita plynovodu cez Maďarsko nepostačuje na pokrytie celej spotreby. Pravdepodobná je trasa z Nemecka cez Česko, kde má SPP zarezervovanú kapacitu.

Erdogan, Robert Fico, Turecko Čítajte viac Potečie k nám ruský plyn z Turecka? Erdogan aj Maďarsko sľubujú pomoc s energiami, podľa expertov nebude dostatočná

Plynovod TurkStream spája Rusko a Turecko, odkiaľ sa surovina dopravuje ďalej na Slovensko. Predtým Slovensko dovážalo ruský plyn cez Ukrajinu, ktorá jeho prepravu začiatkom tohto roka ukončila v reakcii na vypršanie príslušnej zmluvy s ruskou stranou.

O možnosti dovážať ruský plyn na Slovensko prostredníctvom plynovodu TurkStream hovoril premiér Robert Fico pri svojej januárovej návšteve Turecka. Neskôr ale upozornil na existujúcu vyťaženosť tejto prepravnej trasy.

Robert Fico Čítajte viac Plyn zo zásob míňame rýchlo a jeho cena výrazne vyskočila. Fico: stojíme pred veľkou krízou

Ceny plynu v súčasnosti prekračujú dlhodobé maximá a sú na úrovni okolo 53 eur za megawathodinu (MWh). Ešte v decembri, pred vyhlásením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o zastavení akéhokoľvek tranzitu plynu cez Ukrajinu, boli na úrovni okolo 40 eur/MWh. Na súčasnú cenu plyn zdražel po informáciách o nedostatku plynu na Ukrajine a zverejnení negatívnej predpovede počasia na najbližšie týždne.

Neštandardná je aj cena plynu na burze s dodaním v lete tohto roka, ktorá je vyššia ako cena plynu s dodaním v zimných mesiacoch. Znamená to, že obchodníci sa obávajú nedostatku plynu v lete, keď musia krajiny EÚ plniť zásobníky, aby splnili nariadenie Európskej komisie o dostatočných zásobách plynu na začiatku vykurovacej sezóny.

Vláda by mala verejnosť informovať, odkiaľ bude Slovensko v budúcnosti dlhodobo zásobované zemným plynom. V rámci deklarovanej politiky „na štyri svetové strany“ by sa nemala sústreďovať iba na plyn z jednej svetovej strany, a to len z východu a cez Ukrajinu. Uviedol to na tlačovej besede Karol Galek, poslanec Národnej rady SR za opozičnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Azerbajdžanský plyn je podľa neho pre SR iba čiastočnou náhradou, pretože je nedostatočná v zdrojoch, aj v kapacite prepravnej balkánskej trasy.

SaS: Ruský plyn k nám opäť tečie, no Slovensku to stačiť nebude
Video

„Trasu z Azerbajdžanu cez Rusko a Ukrajinu považujeme za rizikovú, jednak z toho pohľadu, že by bol sporný pôvod takéhoto plynu. Takisto je to rizikové z pohľadu bezpečnosti samotnej plynárenskej infraštruktúry. Južná trasa je omnoho schodnejšou trasou a teda tou, ktorou by sa k nám mohol azerbajdžanský plyn dodávať,“ spresnil Galek.

„My tu musíme mať nejakú dlhodobú, nie jednoročnú, dvojročnú stratégiu, ako bude plyn na Slovensko prúdiť. Bohužiaľ, toto dnes nevieme a toto vyvoláva obrovské množstvo otáznikov. Tieto sú ešte podčiarknuté tým, že premiér Robert Fico (Smer) sa upiera iba k ruskému plynu a iba k trase cez Ukrajinu,“ zdôraznil.

Karol Galek Čítajte viac Iba ruský plyn nám nestačí. Problém s dodávkami stále nie je vyriešený, hlási SaS a vyzýva vládu na riešenie

Predseda vlády podľa opozičného poslanca tlačí iba na to, aby zásobovanie z Ruska opätovne fungovalo. „A aby on mohol ako nejaký proruský vazal sa opätovne na najbližšom stretnutí (Vladimirovi) Putinovi pochváliť: ‚Zase máte od nás peniaze,‘“ dodal Galek.