Ceny plynu pre Európu prudko stúpli. Môže za to údajný pokus zaútočiť na plynovod TurkStream

ČTK, SITA | 13.01.2025 12:43
Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh vykazuje silný rast a dopoludnia sa dostala vysoko nad 47 eur za megawatthodinu (MWh). Deje sa tak po správach o pokusoch zaútočiť na ruské plynovody a po skoršom oznámení nových amerických sankcií proti ruskému energetickému sektoru, uviedla agentúra Reuters.

Krátko po poludní cena plynu s dodaním vo februári vykazovala vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku rast o 5,4 percenta nad 47,42 eura za MWh. Ceny v TTF sú pre európsky trh určujúce. Začiatkom januára sa cena dostala k 50 eurám a bola najvyššia za viac ako rok.

Fico a Saková o rokovaniach v Bruseli o plyne
Video

Ukrajina sa podľa ruského ministerstva obrany pokúsila podniknúť dronový útok na kompresorovú stanicu plynovodu TurkStream v Krasnodarskom kraji na juhu Ruska, aby narušila dodávky ruského plynu do Európy. Bezpilotné stroje boli zostrelené a stanica pracuje normálne, uviedli Rusi. TurkStreamom prúdi ruský plyn do Turecka a ďalej do južnej Európy.

Invázia ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022 vyvolala v Európe energetickú krízu, ktorá na kontinente spôsobila skokový rast cien plynu a premietla sa aj do rastu cien skvapalneného zemného plynu (LNG) vo svete.

Priamy zásah: Útok dronu na ruskú rafinériu Tuapse
Video
Archívne video.

Európa pre zastavenie toku ruského plynu cez Ukrajinu od začiatku tohto roka musí nahradiť dodávky zhruba piatimi percentami plynu, a viac tak teraz bude musieť spoliehať na zásobníky, ktorých úroveň je už pod priemerom pre toto ročné obdobie. Kyjev odmietol predĺžiť tranzitnú zmluvu s ruskou spoločnosťou Gazprom, a transport ruského plynu cez svoje územie tak Ukrajina od januára znemožnila.

Zásobníky plynu v EÚ boli k nedeľnému ránu v priemere naplnené zhruba na 66 percent, ukazujú údaje spoločnosti Gas Infrastructure Europe (GIE). V prípade Česka boli zásobníky naplnené zhruba z 61 percent.

zelenskyj Čítajte aj Zelenskyj kritizuje Fica: Urobil chybu, keď stavil na Moskvu. Okomentoval aj premiérovu dovolenku vo Vietname
Záchranári pomáhajú zranenému mužovi nastúpiť...
Na snímke miesto ruského útoku na ukrajinské...
+12Zničená obytná budova po ruskom útoku na...

Gazprom stráca trhy

Ruský plynárenský gigant Gazprom plánuje zrušenie stoviek administratívnych pracovných miest. Agentúre AFP to potvrdil hovorca spoločnosti. Ruský producent plynu zápasí s ťažkosťami v dôsledku straty kľúčových exportných trhov v Európe. Ukrajina 1. januára ukončila desaťročia trvajúce dohody o tranzite ruského plynu v snahe zastaviť príjmy Ruska počas vojny, ktorá trvá už takmer tri roky.

V liste šéfovi Gazpromu Alexejovi Millerovi podpredsedníčka predstavenstva Jelena Iľuchinová uviedla, že spoločnosť by mala vo svojom hlavnom sídle znížiť počet pracovníkov z „viac ako 4 100“ na „2 500 zamestnancov“.

Gazprom za rok 2023 vykázal čistú stratu takmer 7 miliárd dolárov. Išlo o prvú stratu tejto firmy za viac ako dve desaťročia. Rusko sa v roku 2021 na importe plynu do Európskej únie podieľalo takmer 45 percentami. Tento podiel sa podľa štatistík EÚ v roku 2023 prepadol pod 15 percent. Do roku 2017 Brusel chce úplne zastaviť dovoz ruských fosílnych palív.

Spoločnosť Gazprom v ostatných rokoch zvýšila predaj do Číny, ale Peking zatiaľ neschválil novú zmluvu o dlhodobých dodávkach ani dohodu o výstavbe nového plynovodu smerujúceho do Číny.