Ceny plynu pre Európu prudko stúpli. Môže za to údajný pokus zaútočiť na plynovod TurkStream
Krátko po poludní cena plynu s dodaním vo februári vykazovala vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku rast o 5,4 percenta nad 47,42 eura za MWh. Ceny v TTF sú pre európsky trh určujúce. Začiatkom januára sa cena dostala k 50 eurám a bola najvyššia za viac ako rok.
Ukrajina sa podľa ruského ministerstva obrany pokúsila podniknúť dronový útok na kompresorovú stanicu plynovodu TurkStream v Krasnodarskom kraji na juhu Ruska, aby narušila dodávky ruského plynu do Európy. Bezpilotné stroje boli zostrelené a stanica pracuje normálne, uviedli Rusi. TurkStreamom prúdi ruský plyn do Turecka a ďalej do južnej Európy.
Invázia ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022 vyvolala v Európe energetickú krízu, ktorá na kontinente spôsobila skokový rast cien plynu a premietla sa aj do rastu cien skvapalneného zemného plynu (LNG) vo svete.
Európa pre zastavenie toku ruského plynu cez Ukrajinu od začiatku tohto roka musí nahradiť dodávky zhruba piatimi percentami plynu, a viac tak teraz bude musieť spoliehať na zásobníky, ktorých úroveň je už pod priemerom pre toto ročné obdobie. Kyjev odmietol predĺžiť tranzitnú zmluvu s ruskou spoločnosťou Gazprom, a transport ruského plynu cez svoje územie tak Ukrajina od januára znemožnila.
Zásobníky plynu v EÚ boli k nedeľnému ránu v priemere naplnené zhruba na 66 percent, ukazujú údaje spoločnosti Gas Infrastructure Europe (GIE). V prípade Česka boli zásobníky naplnené zhruba z 61 percent.

Gazprom stráca trhy
Ruský plynárenský gigant Gazprom plánuje zrušenie stoviek administratívnych pracovných miest. Agentúre AFP to potvrdil hovorca spoločnosti. Ruský producent plynu zápasí s ťažkosťami v dôsledku straty kľúčových exportných trhov v Európe. Ukrajina 1. januára ukončila desaťročia trvajúce dohody o tranzite ruského plynu v snahe zastaviť príjmy Ruska počas vojny, ktorá trvá už takmer tri roky.
V liste šéfovi Gazpromu Alexejovi Millerovi podpredsedníčka predstavenstva Jelena Iľuchinová uviedla, že spoločnosť by mala vo svojom hlavnom sídle znížiť počet pracovníkov z „viac ako 4 100“ na „2 500 zamestnancov“.
Gazprom za rok 2023 vykázal čistú stratu takmer 7 miliárd dolárov. Išlo o prvú stratu tejto firmy za viac ako dve desaťročia. Rusko sa v roku 2021 na importe plynu do Európskej únie podieľalo takmer 45 percentami. Tento podiel sa podľa štatistík EÚ v roku 2023 prepadol pod 15 percent. Do roku 2017 Brusel chce úplne zastaviť dovoz ruských fosílnych palív.
Spoločnosť Gazprom v ostatných rokoch zvýšila predaj do Číny, ale Peking zatiaľ neschválil novú zmluvu o dlhodobých dodávkach ani dohodu o výstavbe nového plynovodu smerujúceho do Číny.