Plyn má zdražieť o 30 percent, opozícia už „páli“ po Sakovej. Tá priznáva, že všetkým pomôcť nemožno

Tomáš Zemko | 24.09.2024 05:00
SR ÚV MH Fico Saková rokovanie kontrola TK BAX Foto: ,
Na snímke vľavo ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) a premiér SR Robert Fico (Smer-SD) počas kontrolného dňa na Ministerstve hospodárstva 13. mája 2024 v Bratislave.
V tieni politických hádok o konsolidačnom balíčku zostala otázka cien energií na budúci rok. Pritom peniaze za bývanie, plyn, elektrinu a teplo ukrajujú až 23 percent z výdavkov priemernej slovenskej domácnosti.
Minister práce Tomáš vyzýva Fica, aby urobil v koalícii poriadok
Video

Okrem vyššej DPH, nižších rodičovských dôchodkov a nižšieho daňového bonusu sa musia rodiny pripraviť aj na to, že od januára 2025 si priplatia za ceny energií. V hre je najmä veľké zvýšenie plynu. A to až o 30 percent, vypočítal Inštitút finančnej politiky, ktorý pôsobí pod ministerstvom financií.

Kollar  Uhlerova Čítajte viac Bude mať drvivý vplyv na ľudí. Odborári hovoria, čo spôsobí škrtiaci balíček vlády

„Kým ceny elektriny pre domácnosti sa podľa vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v strednodobom horizonte nezmenia, v prípade plynu predpokladáme návrat na trhovú cenu. Spolu s vyššou
DPH to predstavuje približne 30 % zvýšenie oproti súčasnej dotovanej úrovni,“ tvrdia analytici.

Dobrou správou však je, že v budúcich rokoch očakávajú pokles cien plynu. Inštitút očakáva, že v roku 2026 by mali ceny klesnúť o dve percentá a v tom ďalšom roku by sa mali znížiť o ďalších 11 percent.

Pri cene tepla očakávajú tiež zvyšovanie cien, no rozložené do viacerých rokov. V priebehu troch rokoch dokopy až o 9 percent.

Na druhej strane sa nedá povedať, že by túto tému vládna koalícia ignorovala. Minister financií Ladislav Kamenický povedal v nedeľnej diskusnej relácii STVR O päť minút dvanásť, že na pomoc s drahými energiami štát vyčlení asi 100 miliónov eur.

TRIO 1 Čítajte viac Príbeh zo Záhoria. Na ich škvarky čakajú mesiace, odmietli 3 ponuky investorov. Dojičkám v maštali dávajú aj 1 800 eur

Je to markantný rozdiel oproti predošlým rokom, kedy vlády vyčlenili na pomoc miliardy eur a ceny elektriny a plynu sa aj na rok 2024 zastropovali na rovnakých úrovniach ako rok predtým.

Aj 100 miliónov spomenutých ministrom financií naznačuje, že pomoc dostanú iba vybrané domácnosti. A to chudobnejšie domácnosti. „Tento rok už energopomoc nemala byť, ale my stále pracujeme na energopomoci pre tých najzraniteľnejších. Bavíme sa o sume niekde okolo 100 miliónov eur. Ministerka Saková na tom pracuje, my s ňou spolupracujeme. Uvidíme ako to bude cielené, či to bude formou nejakých energošekov, alebo niečo iného, to už necháme na pani ministerku,“ povedal v nedeľu Kamenický.

Opozícia už po vláde „strieľa“

Približne tretinového zdraženia cien plynu sa už chytila opozícia. „Cez zvýšenie cien plynu vezme vláda občanom z peňaženiek 500 miliónov eur. Keď sme boli vo vláde, tak sme ochránili domácnosti pred zvýšením cien plynu napriek tomu, že pre krízu na burze narástla jeho cena 12-násobne. Teraz je cena plynu na burze niekoľkonásobne nižšia, ale Ficova vláda ju chce občanom zvýšiť o 30 %,“ povedal líder hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO) Igor Matovič.

Do vlády sa obul aj čerstvý poslanecký náhradník Richarda Sulíka v parlamente Karol Galek, ktorý bol aj Sulíkov tajomník na ministerstve hospodárstva. „Minister Ladislav Kamenický (Smer-SD) predstavil svoj balíček, v ktorom chce ľudí pripraviť o miliardy. Medzi výdavkami chýbala akákoľvek pomoc s cenami energií, pritom v nich sú obsiahnuté mnohé pomocné mechanizmy. Pokiaľ nebudú zachované, ceny energií môžu dramaticky rásť a to pre všetkých na Slovensku vrátane a najmä domácností," hovorí Galek.

konsolidácia verejných financií 2025, Fico, Danko, Šutaj Eštok Čítajte viac Zmeny v rodičovskom dôchodku. Ako ich pocítia penzisti?

Ten povedal, že adresnú pomoc chce aj Európska komisia. Pripomenul, že vďaka dohode so Slovenskými elektrárňami je cena silovej elektriny zastropovaná na 62 eurách za megawatthodinu. Ak by mala eurokomisia podľa Galeka voči nej výhrady, domácnosti by si za elektrinu výrazne priplatili. „Energetická kríza je na ústupe, no stále hrozí, že ak táto zmluva nebude, faktúry za elektrinu môžu vzrásť v priemere o 50 percent,“ dodal Galek.

Samo ministerstvo hospodárstva pod vedením Denisy Sakovej (Hlas) priznáva, že pomoc všetkým nebude možná. Jednoducho štát na ňu nemá peniaze. „Ministerstvo dlhodobo upozorňuje na to, že pre zlý stav verejných financií, ktoré sme zdedili po bývalých vládach, nebude možné udržať kompenzácie vysokých cien energií pre všetky domácnosti a časti domácnosti sa dotknú zvýšené ceny plynu a tepla,“ zareagovala aj na opozičnú kritiku hovorkyňa Mária Pavlusík z rezortu hospodárstva.

Zároveň rezort tvrdí, že 30 percentný nárast cien plynu je iba odhad a môže sa meniť. „Preto dnes ešte nie je možné definitívne povedať sumu, o koľko bude rásť cena pre domácnosti a aj v samotnej prognóze Inštitútu finančnej politiky (IFP), na ktorú sa opozícia odvoláva, je jasne uvedené, že ide iba o technický predpoklad," dodala Pavlusík.

Vyššia DPH potiahne zdražovanie, reálne platy klesnú

Od januára nepríde iba k zdražovaniu plynu. Analytici už prepočítali aj vplyv plánovanej vyššej DPH o tri percentuálne body. Výsledok je, že zdražovanie – inflácia – naberie opäť na sile. Poskočí na 5,4 percenta práve kvôli vyššej DPH a cenám energií. „Vyššia DPH pridá 1,5 percentného bodu k zvýšeniu cenovej hladiny a ďalší 1 percentný bod. pridajú regulované ceny energií,“ tvrdí Inštitút finančnej politiky.

Igor Matovič Čítajte viac „Matovičov balíček“ prejde zásadnými zmenami. Dotknú sa státisícov rodín

Vyššia „dépeháčka“ tak potiahne nahor ceny a vyvolá ozveny naprieč celou ekonomikou. Doplatia na to aj reálne platy – teda platy očistené o infláciu. Kým v tomto roku rástli reálne platy najviac za posledné štyri roky a dosiahli štyri percentá, v tom budúcom to bude iba pol percenta. To znamená, že rast platov viac-menej vymaže inflácia. Až v ďalších rokoch by mali reálne platy zrýchliť.

„Najviac si polepšia zamestnanci vo verejnom sektore, kde platy stúpnu o viac ako 8 %. Verejný sektor tak tento rok opäť predbehne súkromný sektor v tempe zvyšovania platov. V nasledujúcich rokoch bude na mzdy pôsobiť protichodne pretrvávajúci rekordný nedostatok pracovnej sily a úsporné opatrenia vlády,“ konštatujú štátni analytici.

Za pozornosť stoja aj ceny potravín. Aj keď reťazce sľubujú, že nižšiu DPH na vybrané potraviny premietnu do koncových cien, vyššie náklady na platy, energie a svoju prevádzku nebudú dávať veľký manévrovací priestor na zníženie cien potravín. Inštitút odhaduje, že v budúcom roku potraviny zdražejú o štyri percentá. To je dvakrát taký nárast ako odhadujú v tomto roku. Treba však dodať, že to bude aj tak oveľa menej ako v roku 2023, kedy za rok zdraželi o skoro 18 percent.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ