Sladené nápoje budú drahšie. Od budúceho roka vznikne nová daň. Pozrite sa, ako sa vás to dotkne
Energetické nápoje a ďalšie sladené nápoje sa definitívne stanú zdrojom príjmu štátneho rozpočtu. Aby tieto nápoje mali želané účinky a atraktívnu chuť, okrem iného obsahujú veľké množstvo pridaného cukru a zákonite aj veľké množstvo kalórií.
Pollitrová plechovka bežne dostupného energetického nápoja obsahuje desiatky gramov cukru a energetická hodnota takéhoto nápoja je porovnateľná s energetickou hodnotou dvesto gramov kuracích pŕs. Chudé biele mäso v takom množstve tvorí základ celého plnohodnotného obeda, sladený nápoj zaneprázdnený človek vypije popri svojej sedavej práci bez toho, aby mal pocit, že vôbec jedol.
Čítajte viac Fico už otáča, neodmieta zvýšenie DPH a hovorí o oveľa väčšom šetrení. Čo všetko vláda chystá?To je jeden z dôvodov, prečo v mnohých prípadoch môže byť konzumácia sladených nápojov problematická. Preto sa daň zo sladených nápojov považuje za zdaňovanie negatívnych externalít. Radí sa do podobnej kategórie ako spotrebná daň z alkoholu, prípadne z tabaku. Daň zo sladených nápojov sa od budúceho roku definitívne stane realitou, v stredu ju totiž schválil parlament.
Táto daň je súčasť konsolidačného balíka, ktorý má prispieť k tomu, aby sa verejné financie dostali do lepšieho stavu. Z plánovanej 1,4 miliardy ministerstvo financií predpokladá, že daň v budúcom roku prinesie štátnemu rozpočtu takmer osemdesiat miliónov eur. V ďalších dvoch rokoch by to malo byť vyše 108 a viac ako 110 miliónov eur.
„Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a enormné zadlženie Slovenska je navrhovaný zákon súčasťou súboru konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky,“ zdôraznil rezort financií. Predkladatelia sa odvolávajú aj na to, že Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zdaňovať cukrom sladené nápoje. Takéto odporúčania organizácia skutočne schvaľuje a upozorňuje aj na to, že nejaký druh zdanenia sladených nápojov funguje v desiatkach krajín.
Priplatíme si za pridaný cukor navyše
Mimo zdanenia ostanú prirodzene sladké nápoje. Štát totiž zaťažuje iba tie produkty, do ktorých sa dodatočný cukor pridáva. Mimo zdanenia tak zostanú napríklad ovocné šťavy, ktoré sú v mnohých prípadoch mimoriadne sladké a kalorické, no cukor v nich sa nachádza prirodzene.
Schválený zákon počíta s tým, že základom sú štyri sadzby dane. Tuhý koncentrát by mal byť zdanený sadzbou 4,30 eura za kilogram, tekutý koncentrát by mal byť zdanený sadzbou 1,05 eura za liter, z energetických nápojov si štát vezme 30 centov za liter. Pre štandardné ochutené nápoje bude platiť sadzba 15 centov za liter, prípadne kilogram.
Čítajte viac SNS chce zvýhodnenie 13. a 14. platov, pripravuje zmenu v dôchodkoch a množstvo ďalších zmien. Koľko budú stáť, nehovoríSadzba 30 centov za liter pri energetických nápojoch za liter nie je však jediná. Pozmeňovacím návrhom sa do zákona dostali osobitné sadzby pre sladené nápoje obsahujúce kofeín. Sadzby sa líšia a pohybujú sa od 30 centov za liter do 8,60 za kilogram tuhého koncentrátu. Aj sadzby týchto nápojov sa líšia podľa toho, o aký druh nápojov ide.
Pár nápojov vyškrtli
Schválená podoba zákona je odlišná od tej, ktorú ministerstvo financií pôvodne predstavilo ešte na jar tohto roku.
Rozruch vyvolalo napríklad to, že zdaneniu mali podľa pôvodných plánov podliehať napríklad športové proteínové nápoje, ktoré tiež obsahujú pridané sladidlá.
Viaceré kategórie sladených nápojov sa napokon zdaneniu vyhnú. Ide o sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Mimo zdanenia ostávajú koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach. Dani sa vyhnú aj rôzne výživové doplnky, do tejto kategórie patria práve aj športové doplnky s vysokým obsahom bielkovín.
Výrobcovia vidia nedostatky
Výrobcovia nealkoholických nápojov vnímajú zavedenie dane s rozpakmi. Podľa nich nie je daň dobre nastavená a nebude mať významnejší prínos pre zdravie obyvateľov. „Rešpektujeme, že vláda v rámci konsolidácie prijíma nové dane. Je však potrebné si uvedomiť, že ak skutočne chce dosiahnuť deklarovaný zámer zvýšenia príjmov do rozpočtu, každá ďalšia výnimka robí presný opak – tieto príjmy znižuje. Zároveň sa obávame, že nás nový zákon privedie do situácie, keď ochutená minerálka s nízkym obsahom cukru nebude vedieť konkurovať niektorým alkoholickým nápojom alebo ochuteným pivám, čo považujeme za negatívny signál smerom k podpore verejného zdravia a ochrany mládeže,“ hovorí Lucia Morvai, výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd.
Čítajte viac Z ruky do úst. To je realita mnohých slovenských domácností. Koľko ich je a patríte medzi ne?Podľa jej slov by sa mala vláda zamerať aj na sladké potraviny. „Zastávame názor, že ak by vláda chcela skutočne radikálne zakročiť voči nadmernému príjmu cukru, mala by hovoriť o dani na ďalšie potraviny a nápoje s obsahom pridaného cukru či sladidiel a nie ísť cestou výnimiek. Inak je to len diskriminačný nástroj škodlivý pre podnikateľské prostredie aj pre samotného spotrebiteľa,“ uzavrela Morvai.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ