Čína si "privatizuje" Kazachstan. Kvôli lítiu, niklu a medi

TASR | 21.07.2024 18:52
Kazachstan Astana Foto: ,
Kazašská metropola Nur-sultan, uprostred budova prezidentského paláca.
Počas návštevy Kazachstanu tento mesiac čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že obe krajiny sa dohodli na zdvojnásobení bilaterálneho obchodu.

Prechod sveta na obnoviteľnú energiu vrátane elektrických áut si vyžaduje obrovské množstvo niklu, medi, lítia a ďalších tzv. kritických surovín. A Kazachstan ich má veľa. Susedná Čína, najväčší výrobca elektrických vozidiel a batérií, už roky pracuje na zabezpečení dodávok týchto surovín. Kenges Rakišev, jeden z najbohatších mužov v Kazachstane, investuje desiatky miliónov dolárov do ťažby týchto nerastov. „Všetko ide do Číny,“ povedal.

Nie sú to len kritické nerasty, ktoré Čína chce od Kazachstanu, zároveň v tejto krajine masívne investuje. Peking vložil miliardy dolárov, z veľkej časti ako súčasť svojej zahraničnej politiky Novej hodvábnej cesty, do modernizácie kazašských železníc a ďalšej infraštruktúry s cieľom vytvoriť jednoduchšie obchodné trasy.

Počas návštevy Kazachstanu tento mesiac čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že obe krajiny sa dohodli na zdvojnásobení bilaterálneho obchodu a podpore rastu a spolupráce v oblastiach, ako sú dôležité nerasty.

Vzrastá aj záujem Západu o ťažbu v Kazachstane. Počet prieskumných licencií v krajine sa v tomto roku takmer zdvojnásobil. Ale Čína si aj v tomto smere stále drží veľký náskok.