Prichádzajú 14. dôchodky. Kedy presne dorazia, čo treba spraviť a aká bude ich výška?

Dominika Čillíková | 29.11.2022 10:43
Krajniak Foto:
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
O štedrejšie Vianoce pre penzistov sa postaral štát vo forme výplaty 14. dôchodkov. Až 1,4 milióna seniorov si tak môže prilepšiť od 35 po 210 eur.

Pôjde o jednorazovú dávku vo výške 70 percent ich trinásteho dôchodku, ktorý im Sociálna poisťovňa vyplatila v júli tohto roka. Na to, kto koľko dostane, je jednoduchá nepriama úmera. Čím vyšší dôchodok, tým menej peňazí.

O koľko si seniori polepšia?

Najvyššiu sumu 210 eur dostanú penzisti s najnižším dôchodkom a najnižšiu sumu 35 eur penzisti s najvyšším dôchodkom. Vyplýva to z novely zákona o trinástom dôchodku, ktorú v zrýchlenom konaní schválil parlament.

Vyplatenie štrnástych dôchodkov si vyžiada 207,6 milióna eur. Štrnástu penziu by malo dostať 1 milión 435-tisíc penzistov, pričom priemerná suma štrnásteho dôchodku má dosiahnuť 144,70 eura. Za novelu zákona hlasovalo všetkých 139 prítomných poslancov.

Pozrite sa, akú výšku bude mať vaša 14. penzia

Kto všetko 14. dôchodok dostane?

Vianoce budú mať štedrejšie poberatelia starobného, predčasného starobného, invalidného dôchodku, ako aj poberatelia všetkých pozostalostných dôchodkov, ako vdovských, vdoveckých a sirotských, tvrdí ministerstvo práce.

krajniak Čítajte viac Dôchodok vyšší o stovky eur a bez zdanenia? Ako sa budú vyplácať penzie po novom?

Podmienky ostávajú zachované rovnako, ako v predchádzajúcom období. „Pri poberaní viacerých druhov dôchodkov, vrátane dôchodkov z cudziny, sa ich výška zráta a podľa výslednej sumy bude poberateľovi vypočítaná výška 13. dôchodku, ktorá sa bude odvíjať od životného minima pre rok 2022,“ informovalo ministerstvo práce v tlačovej správe po schválení v parlamente.

Kedy bude dôchodok vyplatený?

Štrnásta penzia bude vyplatená seniorovi k dôchodku a nemusí o ňu nikde žiadať. V štandardnom termíne od 2. decembra do 24. decembra. Ak termín výplaty padá na sobotu, dôchodca zvýšenú penziu dostane v piatok. Pozor však na to, komu chodí dôchodok zo zahraničia, má povinnosť jeho ostatnú mesačnú sumu oznámiť Sociálnej poisťovni, aby mu mohla vyrátať mimoriadnu dávku. Ak tak nespraví, príde o peniaze.

Dôchodok z cudziny musíte oznámiť

„Ak dôchodca poberá dôchodok nielen od Sociálnej poisťovne, ale aj od zahraničného platiteľa dôchodku, musí sumu tohto dôchodku Sociálnej poisťovni oznámiť do 4. novembra tohto roka. Elektronický formulár je dôležité vyplniť a odoslať do tohto termínu tiež preto, aby tzv. 14. dôchodok nebol vyplatený vo vyššej sume, ako stanovuje zákon. Poberateľ dôchodku, ktorému by sa vyplatil vo vyššej sume, je zo zákona povinný vrátiť sumu, ktorá nemala byť vyplatená,“ upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

E-formulár pre oznamovanie dôchodku z cudziny

Postup na oznámenie sumy dôchodku z cudziny je pohodlný, bez potreby osobnej návštevy pracoviska Sociálnej poisťovne.

„Je potrebné použiť už známy eFormulár, ktorý je už v súčasnosti dostupný na webovom sídle Sociálnej poisťovne. Jeho použitie je jednoduché. Po zapísaní základných identifikačných údajov dôchodcu do príslušných častí treba uviesť údaje o dôchodku z cudziny a eFormulár odoslať Sociálnej poisťovni,“ dodal Kontúr.

S akoukoľvek otázkou týkajúcou sa vyplnenia alebo odoslania e-formulára je možné obrátiť sa na Sociálnu poisťovňu telefonicky alebo e-mailom (cez Formulár pre otázky). Telefonicky možno kontaktovať Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne – zo zahraničia volajte na telefónne čísla +421 906 171 965, +421 2 3247 1965 alebo +421 906 171 020 a zo Slovenskej republiky na bezplatné telefónne čísla 0800 123 123 alebo 0800 500 599.

Deväť centov na deň

Pomoc dôchodcom schválili na vláde už koncom septembra. Je však dostatočná? Deväť centov na deň. To je suma, ktorú dostane senior s najnižším 14. dôchodkom (35 eur). Najvyššia (210 eur), ak sa rozráta na deň, vychádza len 57 centov. „Je to hanba a almužna,“ uviedla pre denník Pravda Valéria Pokorná, podpredsedníčka združenia Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS). „Za to si dnes nekúpite ani liter mlieka,“ kritizuje.

Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok podľa rezortu nepostačujúce. Upozorňuje na to, že valorizačný mechanizmus na Slovensku zaostáva za inflačným vývojom s ročným omeškaním.

Výrazný nárast cien tovarov a služieb v roku 2022 sa bude dôchodcom kompenzovať pri valorizácii dôchodkových dávok až od nového roka. Z tohto dôvodu sa bude pokles kúpnej sily penzistov kompenzovať vyplatením štrnástej penzie.

Odkiaľ na to štát vezme?

Odpoveď je jednoduchá. Zo schválenej novely štátneho rozpočtu. Najväčší balík peňazí bude smerovať na pomoc firmám. Ďalšie peniaze dostane ministerstvo hospodárstva na jednotlivé kompenzačné schémy. A pomoc vo výške takmer 208 miliónov eur dostanú práve dôchodcovia na vyplatenie štrnástej penzie.

Boris Kollár, Gábor Grendel, Michal Šipoš, Milan Krajniak, Anna Zemanová Čítajte viac Poslanci schválili ďalšie zmeny v dôchodkoch. Dotknú sa vdov, vdovcov či poberateľov opatrovateľského

Rovnako na účet rezortu práce smeruje aj suma 190 miliónov eur, ktorá je určená na pomoc najohrozenejším skupinám. Tá sa rozdá buď vo forme energošekov, alebo uhradením časti faktúry u dodávateľa energií. Ďalšie financie v objeme 200 miliónov eur sú určené na kompenzačné opatrenia pre verejnú správu.

Ministerstvo financií sa obhajuje, že spolu s touto 1,5 miliardou (suma, o ktorú sa navýši štátny rozpočet na rok 2022) má pripravené v rozpočte na budúci rok ďalších 3,5 miliardy eur, čiže dokopy 5 miliárd eur iba na pomoc pri drahých energiách a zdražovaní.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ