Rusi chcú odpojiť Zaporižžskú jadrovú elektráreň od ukrajinskej siete

SITA | 19.08.2022 14:55
Ukrajina, Rusko, vojna, Enerhodar, Záporožská... Foto:
Enerhodar - na archívnej snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny. Záporožská atómová elektráreň je so šiestimi blokmi a celkovým inštalovaným výkonom 6000 megawattov najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Rusi ju obsadili ešte začiatkom marca.
Pred vojnou vyrábala Zaporižžská jadrová elektráreň 20 % elektriny na Ukrajine.

Ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom uviedla, že ruskí okupanti chcú „v blízkej budúcnosti“ odpojiť bloky Zaporižžskej jadrovej elektrárne od ukrajinského energetického systému. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Predstaviteľ ruskej vlády ešte v máji povedal, že Rusko odpojí zariadenie od ukrajinskej siete a začlení ho do ruského energetického systému. Hovorca Enerhoatomu v tom čase pre BBC vyhlásil, že prepojenie elektrárne s Ruskom bude trvať roky.

kurenie kozub piecka kachle radiator teplo Čítajte viac Teplári upozorňujú na enormný nárast cien energií pre 761 tisíc domácností: Bez pomoci vlády to nezvládnu

„Rusi teoreticky môžu postaviť elektrické vedenie, ale bude to trvať dlho. Elektráreň momentálne pracuje v minimálnom režime, ale Kyjiv zostáva na jej čele. Všetky elektrické vedenia kontroluje Ukrajina. Ruské vyhlásenie je zbožné prianie,“ povedal vtedy Leonid Olijnyk.

Pred vojnou vyrábala Zaporižžská jadrová elektráreň 20 % elektriny na Ukrajine. Naďalej ju riadia ukrajinskí pracovníci, ale je pod kontrolou Ruska.