Prečo v Kauflande skončila známa značka. Ako zasiahol cenový boj Tesco či Lidl?

Dominika Čillíková, Pravda | 25.07.2022 05:00
maso obchod potraviny Foto:
Ilustračné foto
Najčastejšie sa opakujúce slová, ktoré sprevádzajú nákupy domácností, sú inflácia a zdražovanie. Najvyšší rast cien za posledných 22 rokov neobišiel ani potraviny a supermarkety, mäso nevynímajúc. Kvôli vyšším nákladom musela prepísať na svojich produktoch cenovku napríklad známa značka Tauris Group.

Obchodný reťazec Kaufland chcel výhodné cenovky udržať, preto s mäsovým výrobcom vyjednával o cene. Rokovania však nepríjemne stroskotali.

Kaufland odmietol kúpiť výrobky skupiny za cenu, ktorú spoločnosť žiadala. Odpoveď od Taurisu bola jasná, rozhodla sa stiahnuť svoje značky z nemeckého reťazca. Žiadal reťazec od spoločnosti, aby znižovala kvalitu na úkor ceny? Tauris tvrdí, že áno. Kaufland však jeho tvrdenie vyvracia. Kauza Taurisu a Kauflandu pekne ilustruje, ako sa dodávateľ v dôsledku vysokej inflácie nezhodol s odberateľom na cene a prerušili vzťahy. Podobných príkladov sa môže objaviť v časoch rekordného rastu cien ešte viac.

„Namiesto mäsa náhradné bielkoviny či múka, tradičné receptúry vymenia skrátený technologický proces a následne prifarbovanie, a ako náhrada tresky sleď. Aj tak by mohli vyzerať produkty výrobcov Tauris Group, ak by ustúpili sieti Kaufland, ktorej cieľom je držať nízke ceny výrobkov na úkor ich kvality,“ takto znie vyjadrenie skupiny Tauris, ktoré zverejnila na svojej oficiálnej stránke. Na margo takéhoto vyjednávania sa spoločnosť Tauris Group rozhodla výrobky značky Tauris, Zipser, Ryba Košice a Piknik stiahnuť z predaja nemeckého reťazca.

slovensky vyrobok, obchod, kvalita z nasich regionov, potraviny Čítajte viac V Kauflande končia známe produkty. Mäso by sme nahrádzali múkou, sťažuje sa firma. Reťazec reaguje

„Naším skutočným zákazníkom nie je Kaufland, ale kupujúci, ktorý si na konci dňa pochutí na našich párkoch, salámach, klobásach či retro treske a s dôverou sa opakovane rozhodne pre naše výrobky. To je ten skutočný zákazník. A to by mali pochopiť aj v reťazci Kaufland,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Tauris Group Richard Duda.

Kaufland však s tvrdením mäsovej firmy nesúhlasí. „Spoločnosť Kaufland sa rázne ohradzuje proti tvrdeniam, s ktorými dnes prišla skupina Tauris Group. Podľa jej vyjadrení sme sa snažili dohodnúť nízke ceny na úkor kvality výrobkov. Toto tvrdenie sa nielenže nezakladá na pravde, ale môže hraničiť aj s poškodením dobrého mena spoločnosti,“ uviedol pre Pravdu hovorca Kauflandu Samuel Machajdík.

Ďalej Kaufland opisuje situáciu s tým, že v ich spoločnosti je a aj vždy bola a bude na prvom mieste kvalita produktov. „Je vyslovenou nepravdou, že by sme požadovali jej zníženie,“ objasňuje Machajdík a tak isto je, ako tvrdí, nepravda, že by požadovali zníženie aktuálne dohodnutých dodávateľských cien. „Boli by sme radi, aby do budúcna skupina Tauris Group svoje aktivity komunikovala pravdivo a nesnažila sa podobnými nepravdivými tvrdeniami očierňovať svojich bývalých obchodných partnerov,“ uviedol.

Stroskotali rokovania

To, či Kaufland požadoval zníženie kvality na úkor ceny je otázkou. Čo vieme s istotou povedať, že mäsové značky opustia nemecký reťazec. Dôvod je jasný. Nedohodli sa na cene. „Cenová politika Kauflandu nás prinútila urobiť tento krok,“ hovorí generálny riaditeľ Duda s tým, že ich cieľom nie je predaný objem v diskutabilnej kvalite, ale spokojný zákazník.

Duda tiež zdôrazňuje, že výrobcovia ceny nezdvíhajú účelovo, ale odrážajú aktuálne dianie vo svete a na trhu. „Ceny energií a ich sadzby sú o tri sto percent vyššie ako v roku 2021. Na vzostupe sú takisto aj ceny rybnej suroviny. Za filety z aljašskej tresky zaplatíme o 50 percent viac,“ hovorí Duda a dodáva, že na to majú vplyv aj sankcie voči Rusku či odmietanie výrobcov nakupovať lacnejšie tresky z Číny. „Ich výhodná cena totiž má svoju daň. Ryby sú niekoľkokrát zamrazované a výsledkom tamojšej legislatívy je, že k spotrebiteľovi sa môže dostať ryba, ktorá strávila aj štyri roky v mraziacom boxe,“ vysvetľuje riaditeľ Taurisu.

Náročnú situáciu na trhu si však v reťazci plne uvedomujú a vnímajú zvyšovanie nákladov, energií a pohonných hmôt. „Akceptovali sme určité navýšenie dodávateľských cien Tauris Group, ale nie v takej extrémnej miere, ako navrhovali,“ dodáva Machajdík.

Bratislava, bývanie, byty, domy, ceny Čítajte viac Slovensko je drahšie ako Česko, Poľsko a Maďarsko. Pozrite si porovnanie cien v EÚ (+ mapa)

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) reagoval na kauzu na Facebooku. „Cenová politika obchodníkov nemôže víťaziť nad kvalitou potravín! Najmä, ak si uvedomíme, že prioritou agrorezortu je potravinová sebestačnosť a bezpečnosť potravín a podriaďujeme tomu aj financovanie celého sektora. Cez rôzne finančné dotácie zo štátnych i európskych zdrojov sa snažíme dostať prostriedky do potravinárskeho sektora, aby sme udržali kvalitu i cenu potravín na trhu,“ podotýka minister Vlčan.

Aký je postoj konkurencie?

Značka Kaufland je podľa informácií zatiaľ jediná, ktorú skupina Tauris opúšťa. „Môžeme potvrdiť, že v Tescu sú výrobky od Tauris Group aj naďalej dostupné a zákazníci u nás kúpia ich produkty,“ objasnila Mária Zerzanová, PR manažérka Tesca.

Ďalším veľkým konkurentom pre Kaufland je Lidl. Tvrdí, že v rámci konkurenčného trhového prostredia nie je výnimočné, ak sa zainteresované subjekty nedohodnú na spolupráci.

Situáciu posudzujú zo svojho pohľadu. Ako informuje Tomáš Bezák, hovorca Lidla, kľúčové sú princípy, ktoré uplatňujú pri všetkých rokovaniach s dodávateľmi, a to sú kvalita, pravidelnosť dodávky a cena. „V súčasnosti registrujeme dva súbežné trendy – na jednej strane ide o zvyšujúce sa ceny vstupných nákladov (inflácia) a na strane druhej klesajúca kúpyschopnosť spotrebiteľov,“ uviedol.

Lidl vo svojich rádovo menších predajniach v porovnaní s konkurenciou predáva aj menej produktov. To znamená aj menší počet substitútov, teda rovnakých druhov tovarov líšiacich sa iba obalom či výrobcom. V tomto nastavení predstavuje ukončenie spolupráce s jedným dodávateľom konkrétneho produktu šancu pre jeho konkurenta, ktorý bude môcť tento výpadok nahradiť.

„Medziročne sa počet našich slovenských dodávateľov zvýšil o 16 percent a ich počet sa blíži k číslu tristo,“ informuje Bezák. S tým, že teda rast vstupných nákladov postihol aj ich dodávateľov a teda sa prejavil aj na cene nakupovaných výrobkov. Popri nákupných cenách sa zvýšili aj iné prevádzkové a administratívne náklady, aj Lidl teda musí platiť vyššie sumy za energie, dopravu, mzdy a podobne. „Tieto podstatne zvýšené náklady však v plnej miere nepremietame do predajných cien, čo znamená, že tlmíme infláciu na nami predávaných produktoch, tá je v skutočnosti vyššia oproti nárastu, ktorý registrujú zákazníci. V dôsledku tohto nášho prístupu sa naša marža v porovnaní s minulým rokom znížila,“ dodal.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ