Matovič koriguje vyjadrenia SaS. Zníženú DPH môže vybaviť Sulík, držím mu palce

Lucia Lauková, Pravda, eko | 25.05.2022 17:21
Minister financií Igor Matovič.
Minister financií Igor Matovič.
Mimoriadne zdanenie ruskej ropy, ktorým by Slovensko získalo od Slovnaftu podľa výpočtov ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) takmer 300 miliónov eur ročne, dnes poslanci parlamentu odložili na júnovú schôdzu. Aj keď koaliční poslanci zo SaS a Za ľudí avizovali, že nižšia DPH je v hre, Matovič to v stredu podvečer odmietol. Téme sa má ďalej venovať predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) vo štvrtok.

Líder OĽANO v stredu podvečer zvolal vlastnú tlačovú konferenciu, kde všetky tvrdenia koaličných partnerov poprel. Zdôraznil, že neexistuje možnosť sa s Bruselom dohodnúť na možnosti znížiť DPH na naftu a benzín. Dodal, že on svoju časť dohody splnil a ak chce, môže o tom ďalej Richard Sulík. „Na hulváta nič zavádzať nebudeme. Ja mu držím palce, nech vyrokuje, ale nevyrokuje nič,“ krútil hlavou pochybovačne Matovič.

Parlament mal pôvodne hlasovať o posunutí návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou do druhého čítania v stredu pred obedom. Zákon mal zaviesť pre rafinériu Slovnaft povinnosť platiť mimoriadnu daň 30 percent z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) ale vyhlásil, že chcú za zvýšenú daň pre Slovnaft vyjednať zľavy z palív pre ľudí. „Prichádzame s dvoma návrhmi. Prvým je zníženie DPH na 8 percent. To pomôže len ľuďom, podnikatelia DPH neplatia. Ak by to podporu nezískalo, máme aj druhý návrh, znížiť spotrebnú daň na palivá,” vymenoval Sulík. Treťou možnosťou bolo, že novú daň budú vetovať.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský v stredu pre novinárov v parlamente uviedol, že strana SaS a OĽANO sa nedohodli na finálnom znení návrhu. „Náš názor je taký, že sme za to, aby Slovnaft bol zdanený touto daňou," citovala ho agentúra TASR. Sme rodina pritom podporuje aj zníženie DPH na palivá, či iné kompenzácie.

Návrh preto parlament prerokuje až na ďalšej schôdzi 14. júna. Predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS) pre Pravdu uviedol v stredu doobeda priblížil, že padla aj dohoda a návrh na nižšiu DPH nakoniec získal aj podporu Matoviča. Ten ho ešte v pondelok odmietol s tým, že to pravidlá Bruselu nepovoľujú. V stredu podvečer to na tlačovej konferencii zopakoval a poprial Sulíkovi šťastie, ak by sa mu ju v Bruseli podarilo vybaviť.

Minister financií Igor Matovič. Čítajte viac Matovič reaguje na SaS: Nižšia DPH na benzín je v rozpore s pravidlami EÚ. Sulíkovi dal protiponuku

„Dohodli sme sa, že v medzičase, kým zákon pôjde na júnovú schôdzu, ministerstvo financií osloví Európsku komisiu s prosbou vyrokovať individuálnu výnimku zníženia DPH na palivá na 8 percent počas trvania špeciálnej dane na ruskú ropu," uviedol Viskupič.

„Ak Európska komisia dá zelenú, pôjdeme touto cestou, ak nie, budeme hľadať iné riešenia, napríklad zniženie spotrebnej dane, alebo zníženie DPH na základné potraviny z 10 na 5 percent, čiže rovnaký výpadok, ako výber z ruskej ropy," dodal Viskupič.

Igor Matovič hovorí o dani pre Slovnaft

Igor Matovič hovorí o dani pre Slovnaft

Fotogaléria
Minister financií Igor Matovič.
Minister financií Igor Matovič.
+2Minister financií Igor Matovič.

Informácie od poslanca SaS potvrdil pre agentúry aj poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí). Ten sa vyjadril, že „časový priestor vytvorený presunutím návrhov sa využije na rokovanie v Bruseli. Je stále priestor nájsť kompromis na zníženie inej dane," uvádza TASR.

Matovič dohodu zmietol zo stola

Európska komisia v novej smernici o DPH povoľuje znížené sadzby DPH (minimum 5%) na zemný plyn, elektrinu a diaľkové vykurovanie. Znížená sadzba DPH je teraz dovolená aj na solárne panely a niektoré druhy energeticky efektívnych vykurovacích systémov. Znížené sadzby nie je možné uplatňovať na pohonné hmoty.

Iný je postoj k spotrebnej dani. Tam „komisia dovoľuje množstvo rozlíšení, znížení či výnimiek vrátane znížených sadzieb pre domácnosti a palivá. Vo výnimočných prípadoch môže Rada či členské štáty povoliť štátu minimálne sadzby, na dočasnej báze,” uviedla pre Pravdu Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Minister financií však na tlačovej besede v stredu podvečer poprel nielen úsilie vyjednať výnimku znížiť DPH, ale aj alternatívu, že cez neho prejde zníženie spotrebnej dane z palív.

„Zle si to prepočítali. Keby sme znížili spotrebnú daň, bude to stáť rozpočet omnoho viac, ako to, čo vyberieme na zdanení Slovnaftu, majú to nekryté,” argumentoval. Otvorený je však zníženiu DPH zo zemného plynu. „To je iná debata. Lenže aj zrušenie dane na plyn sme prepočítavali a stálo by to 300 miliónov eur, to je priveľa,” vyčísli.

Za ministrom v téme znižovania daní z palív stojí aj rezort financií. Ten sa k návrhom vyjadril, že sú jednak legislatívne bez výnimiek nepriechodné, navyše s nimi ani nesúhlasia. „Ministerstvo financií zdôrazňuje, že ceny pohonných látok nie sú regulované. Dodávatelia preto nemusia nižšiu daň zohľadniť pri cenotvorbe a premietnuť ju do cien pre spotrebiteľov. Zo skúsenosti vieme, že pri tovaroch a službách, pri ktorých sa v minulosti znižovala daňová sadzba, k zníženiu cien nedošlo, resp. zníženie ceny nebolo rovnaké ako zníženie tejto sadzby,” pripomenula hovorkyňa rezortu Michaela Lovásová.

Ceny benzínu už prešvihli 1,8 eurovú hranicu

Aktuálna cena na slovenských čerpačkách je už vyše 1,8 eur za liter benzínu či nafty. Zníženie DPH z 20 na 8 percent by priniesol šoférom úsporu okolo 20 centov za liter. Zníženie spotrebnej dane, ako to navrhuje SaS v pláne B, teda z aktuálnej sadzby 51,4 centa za liter benzínu tesne nad minimálnu hranicu určenú európskymi pravidlami 35,9 centa na liter, by prinieslo úsporu do 10 centov na liter z konečnej ceny paliva.

Ako by mala vyzerať nová daň pre Slovnaft:

  • Mala by platiť na všetku ruskú ropu spracovanú na Slovensku.
  • Napríklad ak je rozdiel medzi ľahkou ropou typu Brent a ťažkou ruskou ropou napríklad 20 amerických dolárov za barel, tak štát si z tejto sumy zoberie 30 percent. Do rozdielu medzi cenami započíta 5 eur, o ktoré bola Urals lacnejšia oproti Brentu aj pred vojnou.
  • Do rozpočtu by tak štát získal navyše od 280 do 290 miliónov eur za rok.
  • Na cenách palív by sa podľa Matoviča nová daň nemala prejaviť žiadnym spôsobom. Prísľub Slovnaftu je podľa neho taký, že udrží ceny pohonných hmôt na úrovni z posledných týždňov.
  • Matovič vypočítal, že na lacnej ruskej rope typu Urals zarába Slovnaft 150 miliónov eur mesačne.
  • Slovnaft novú daň zobral na vedomie. Spoločnosť tvrdí, že sa na firmu stupňuje tlak a prešetruje ich Protimonopolný ú­rad.
  • Návrh vláda 18. mája schválila, následne by mal návrh putovať do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.
  • Po rozhodnutí zo stredy 25. mája poslanci parlamentu návrh odložili na ďalšiu schôdzu parlamentu, ktorá začína 14. júna

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ