Škrt v rodičovskom bonuse. Zníži sa na 2 percentá, zvyšok doplatia deti z výplaty

Lucia Lauková | 11.04.2022 18:31
Minister práce Milan Krajniak Foto:
Najspornejší bod dôchodkovej reformy ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) čakajú ďalšie zmeny. Jeho rodičovský bonus aj po ústupkoch z jeho strany, stále rozdeľuje koalíciu.

Pôvodný návrh šéfa rezortu práce hovoril o tom, že jeden pracujúci bude posielať svojim rodičom maximálne 5 percent z odvodov. To by ukrojilo zo štátneho rozpočtu približne 567 miliónov eur.

Následne Krajniak cúvol a vláda minulý týždeň schválila reformu, že jeden pracujúci bude posielať svojim rodičom maximálne 3 percentá z odvodov. To by stálo približne polovicu.

Krajniakove ústupky však koaličným partnerom stále nestačia. Podľa informácií denníka Pravda strany SaS a Za ľudí nechcú podporiť rodičovský bonus ani v takejto podobe.

„Strana Za ľudí sa bude snažiť znížiť fiškálne dopady rodičovského bonusu do takej miery, aby bola reforma prvého piliera ako celok priechodná. To znamená, že reforma nesmie mať výrazne negatívne vplyvy na verejné financie v najbližších rokoch,“ povedal pre Pravdu ekonomický expert Tomáš Meravý. Strana SaS zase trvá na tom, aby sa zákon o dôchodkoch dostal do Ústavy. „Za posledný týždeň neprebehli žiadne rokovania k dôchodkovej reforme,“ povedal pre Pravdu expert na financie v strane SaS Peter Cmorej.

Jednou z verzií rodičovského bonusu, o ktorej sa v koalícii diskutuje, je, aby jedno pracujúce dieťa mohlo poslať najviac 2 percentá z odvodov. Navyše bude prispievať rodičom v penzii aj peniazmi zo svojej výplaty. Ako to bude presne fungovať v praxi, sa stále vedú debaty.

Vláda Čítajte viac S reformou dôchodkov má problém celá koalícia. Poslala zoznam 34 námietok

Pôvodne malo pracujúce dieťa s hrubou mzdou 1133 eur prispieť matke v penzii 28 eur mesačne. Ak by návrh s 2 percentami prešiel, prilepšila by si už len 9,3 eura. K tomu by mohla dostať príspevok zo mzdy pracujúceho dieťaťa. Dôchodkyňa so štyrmi prispievajúcimi deťmi a rovnakou mzdou by podľa pôvodného návrhu dostala o 112 eur viac. V novej verzii by to bolo iba o 38 eur viac plus príspevok zo mzdy.

K pôvodnej verzii mal výhrady aj minister financií Igor Matovič (OĽaNO). „Ministerstvo financií nekomentuje dianie na koaličnej rade,“ zareagovala hovorkyňa rezortu Michaela Lovásová.

Krajniakovo ministerstvo priamo neodpovedalo na otázku, či bude rodičovský bonus vo forme 2 percent z odvodov a ďalšiu časť bude tvoriť mzda. „O koľko sa budú zvyšovať dôchodky zavedením rodičovskému bonusu budeme verejnosť informovať včas, po schválení jeho definitívneho znenia,“ tvrdí hovorkyňa rezortu Eva Rovenská.

Predseda SaS Richard Sulík hovorí, že pokiaľ koalícia nenájde zhodu v sporných bodoch ani pred druhým čítaním v parlamente, Krajniak bude musieť rokovanie o novele o niekoľko mesiacov odložiť. Vzhľadom na to, že aktuálne znenie počíta so zavedením bonusu už od januára 2023, odklad by znamenal zrejme aj neskoršie zahájenie vyplácania týchto príspevkov.

Hľadá sa, kto to zaplatí

Koaličným partnerom, ako aj odborníkom na financie, sa nepáčila najmä cena rodičovského bonusu. Opatrenie, ktoré Krajniak nacenil na 567 miliónov eur len v prvom roku od spustenia, čo by mal byť rok 2023, označili za pridrahé. Ďalšie roky to malo byť ešte viac, rast nákladov sa odhadoval až na miliardu.

„Ak minister príde, že chce peniaze do svojho rezortu navyše, musí prísť aj s návrhom, odkiaľ na to zobrať. Tá druhá časť úlohy sa zatiaľ Milanovi Krajniakovi nijako nepodarila. Návrhy, s ktorými prišiel, mu spochybnili v podstate všetci relevantní ekonómovia,” povedal pre Pravdu minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Ten pripustil podporu pre bonus len vtedy, ak to bude samofinancovateľný návrh. „Napríklad, ak zmeníme systém výplaty dôchodkov tak, že čo sa ušetrí zmenou iných parametrov, pôjde na rodičovský bonus. Ak mu na tom záleží, tak s tým musí prísť,” dodal Matovič s tým, že Krajniakovi dáva čas do júna. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vypočítala, že v aktuálnom znení návrh negatívne zaťaží rozpočet na viac ako dekádu. To označila ako veľmi rizikové. „Najbližších 13 rokov bude pre verejné financie predstavovať voči pôvodnému návrhu síce polovičnú, ale naďalej stále negatívnu dodatočnú záťaž. Tá vznikne hlavne zavedením rodičovského bonusu,“ uvádza RRZ.

Problémy v praktických otázkach vidí aj odborník na investície a dôchodky Ján Šebo, ktorý v súčasnsoti pôsobí ako projektový manažér a ekonóm v slovenskom tíme Plánu obnovy. „Realizácia rodičovského bonusu už v aktuálne predstavenej podobe by bola pomerne administratívne náročná, je tam stále veľa praktických nejasností, množstvo diskriminačných prvkov,“ myslí si Šebo.

Pripomienky k návrhu má aj generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik. „Zavedením rodičovského dôchodku dochádza len k čiastočnej kompenzácii ľudí, ktorí vďaka zníženému príjmu počas materskej dovolenky mali nižší dôchodok. Opatrenie zároveň porušuje princíp solidarity napríklad voči ľuďom, ktorých deti pracujú v zahraničí, prípadne pracujú ako vojaci a policajti, prípadne deti umreli alebo nie z vlastného rozhodnutia nemohli mať deti,“ dopĺňa Ovčarik.

Ako sa môže posielať príspevok zo mzdy

Spolu s odvodmi by pracujúce deti svojim rodičom na dôchodku mohli posielať aj príspevky zo svojej mzdy. Otázka je, ako to bude v praxi prebiehať. Šebo hovorí, že ministerstvo sa môže inšpirovať viacerými mechanizmami, ktoré už dnes fungujú. „Technicky sa vieme inšpirovať napríklad platbami zamestnancov do tretieho piliera, či odvodom 2 percent z daní pre neziskové organizácie,” vysvetľuje. Základom by malo byť, že daný jednotlivec určitým spôsobom preukázateľne vydokladuje Sociálnej poisťovni, že svojim rodičom na dôchodku každý mesiac odvádza peňažný príspevok.

Platby do tretieho piliera fungujú napríklad tak, že účastník aj zamestnávateľ platia dobrovoľne na doplnkové dôchodkové sporenie mesačne extra príspevok vo výške určitého percenta zo mzdy zamestnanca alebo dohodnutej pevnej čiastke v eurách. Príspevky sú mesačne pripisované na osobný účet zamestnanca v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS), s ktorou uzavrel zmluvu. Finálne vyúčtovanie potom DDS zasiela zamestnancovi raz ročne.

Pri poukázaní dvoch percent zamestnanec požiada o tlačivo pri každoročnom zúčtovaní, ktoré zaňho na účely daňového priznania vykonáva zamestnávateľ. Následne si vyberie občianske združenie alebo organizáciu, ktorej tieto dve percentá zo svojich zaplatených daní dobrovoľne odvedie. Rodičovský bonus by mal platiť od 1. januára 2023. Jeho definitívnu podobu plánuje koalícia doladiť v parlamente, a to najneskôr do júna.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ