Stovky miliónov eur zmizli z účtov Slovákov. Namiesto investovania ich ľudia pre vojnu držia v „istote“ straty

Tomáš Zemko, Pravda | 10.04.2022 18:25
ruky, peniaze, bankovky Foto:
Ľudia chcú mať v čase blízko prebiehajúcej vojny radšej svoje peniaze priamo v rukách.
Peniaze, ktoré majú ľudia doma „pod vankúšom“, extrémne rýchlo strácajú kúpnu silu. „Kým počas minulého roka stratili naše domácnosti na svojich úsporách uložených v bankách na bežných a sporiacich účtoch či termínovaných vkladoch neuveriteľných 1,3 miliardy eur, v tomto roku môže strata presiahnuť dve miliardy eur,“ upozorňuje investičný odborník z Partners Investments Maroš Ovčarik.

Rekordný rast cien poriadne ukrojuje z úspor a zárobkov ľudí na Slovensku. Posledný údaj z februára hovorí o inflácii vo výške deväť percent. To znamená, že ak stál vybraný košík tovarov pred rokom 100 eur, dnes by zaň bolo treba zaplatiť 109 eur. Pre peňaženky je to veľmi zlá správa, svedčí totiž o jednom: ak im nebudú stíhať ani platy, ľudia schudobnejú.

Navyše peniaze, ktoré majú ľudia doma „pod vankúšom“, extrémne rýchlo strácajú kúpnu silu. „Kým počas minulého roka stratili naše domácnosti na svojich úsporách uložených v bankách na bežných a sporiacich účtoch či termínovaných vkladoch neuveriteľných 1,3 miliardy eur, v tomto roku môže strata presiahnuť dve miliardy eur,“ upozorňuje investičný odborník z Partners Investments Maroš Ovčarik.

Koncom februára mali domácnosti vo forme vkladov takmer 42,5 miliardy eur. Za rok narástli takmer o 1,7 miliardy eur. Ide o peniaze na bežných účtoch či termínovaných vkladoch, kde nie sú prakticky žiadne alebo iba mizerne nízke úroky. Veľmi zjednodušene, ak z tejto nasporenej sumy odrátame aktuálnu infláciu, vyjde nám strata 153 miliónov eur. Deväť percent zo 42,5 miliardy je zase vyše 3,8 miliardy. To sú orientačné sumy, ktoré odkrajuje inflácia z úspor domácností.

Odborníci preto radia, že investovanie je práve v čase mimoriadneho rastu cien veľmi dôležité. Problémom je, že súčasná vojna na Ukrajine nepomáha tomu, aby ich ľudia začali investovať. Práve naopak, z dôvodu neistoty ich držia u seba, vravia experti na peniaze a investovanie oslovení denníkom Pravda.

Ján Šebo, dôchodky, plán obnovy, jan sebo Čítajte viac Expert na dôchodky Šebo: Reforma penzií je na stole, prichádzajú zásadné zmeny, aké sú to?

„Záujem o investovanie bol zo strany klientov najväčší pred príchodom väčšej kolísavosti a pred korekciami na svetových akciových trhov, ktoré sa začali objavovať od novembra minulého roka. Počas nich sa záujem o investície výraznejšie znížil, no po vypuknutí vojny na Ukrajine takmer úplne zmizol,“ konštatuje Marián Búlik zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko.

Ďalej vraví, že ľudia sa začali svojich poradcov pýtať, či si nemajú časť zo svojich investícii vybrať, aby mali väčšiu hotovostnú rezervu v prípade, že by museli z krajiny náhle odisť pri rozšírení vojnového konfliktu smerom na západ.

Situácia ohľadom úspor je vážna aj preto, lebo takmer polovicu finančných aktív podľa Národnej banky Slovenska držia ľudia vo vkladoch. Zvyšok tvorí obeživo vo forme mincí a bankoviek (11 percent), rôzne poistné alebo dôchodkové schémy (21,5 percenta) či v cenných papieroch a investíciách (13 percent). V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, azda s výnimkou Grékov, Slováci držia peniaze vo forme vkladov.

seniori, manželia, figúrky, chudoba, mince, euro, peniaze Čítajte viac Radikálna otočka. Od začiatku roka prišli ľudia o dôchodky za pol miliardy eur. Nepanikárte, radia odborníci

Prevládol strach

Zdražovanie a inflácia sa momentálne nezdajú byť kľúčový faktor, ktorý ovplyvňuje investície, ani podľa Romana Vlčeka, výkonného riaditeľa a člena predstavenstva Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Tá združuje veľké investičné spoločnosti spravujúce podielové fondy na Slovensku. „V súčasnosti ľudí najviac ovplyvňuje vojna na Ukrajine a s ňou spojené dôsledky. Ako vždy v takýchto chvíľach pozorujeme zvýšené výbery investícií,“ hovorí Vlček. Ľudia sa podľa neho jednoducho boja. „Vždy existuje časť ľudí, ktorí reagujú viac emocionálne, je to bežné. Vyskytli sa aj takí, ktorí sa báli držať peniaze aj na bežnom účte, čo považujem za úplne iracionálne,“ hovorí Vlček.

Jeho slová podčiarkuje aj finančný odborník Slavomír Molnár z Prosight Slovensko. „Evidujem požiadavky ľudí na výber peňazí, niektorí sa teraz boja investovať úplne a odkladajú začiatok investovania. Chcú mať dostatok hotovosti, ktorý teraz považujú za jedinú istotu,“ hovorí.

Milan Krajniak Čítajte viac Vláda pripravila pomoc pre najslabších. Česko, Maďarsko, Poľsko či Nemecko však robia oveľa viac

No druhým dychom Vlček dodáva, že dramatické sťahovanie peňazí z investícií sa nekoná, lebo peniaze do fondov prichádzajú stále, len sa spomalilo ich tempo. Preto zdôrazňuje, že drvivá väčšina investorov pristupuje k svojim investíciám rozumne a nerobí žiadne unáhlené rozhodnutia. Marek Sokol, odborný garant spoločnosti Universal maklérsky dom, si všíma, že aj napriek vysokej inflácii vklady ľudí stále rastú. „Ľudia si totiž stále myslia, že ide o bezpečné uloženie ich peňazí, aj keď to tak v skutočnosti vôbec nemusí byť. Evidujeme, že reakcia na tieto ekonomické výkyvy je zatiaľ pomalšia,“ dodáva Sokol.

Opatrnosť s nakladaním s peniazmi evidujú aj v 365. bank. „V súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom badať väčšiu opatrnosť nových klientov, ktorí častejšie preferujú ponechanie si peňazí v dosahu, teda fyzicky doma alebo na bankovom účte pre prípad potreby,“ hovorí PR manažérka banky Martina Štérová. Súčasní klienti investori podľa jej slov prípadne volia nižšie sumy, ktoré si posielajú na investičné účty.

Naopak, vo VÚB banke, ktorá má pod sebou spoločnosť spravujúcu podielové fondy, vnímajú, že zdražovanie prinútilo hľadať výnosy v investičných produktoch. „Viacerí klienti aj sami prichádzajú a hľadajú možnosti, ako ochrániť úspory pred infláciou a získať aj potenciál pre výnos, keďže úroky na vklady v eurách sú stále veľmi nízke. Rozdiel vo vnímaní situácie je teda oproti minulosti značný,“ hovorí Dominik Miša, PR špecialista z VÚB banky.

Predlžovali sa fixácie hypoték

Finančník Búlik tiež tvrdí, že len čo sa začala vojna, ľudia začali masívne predlžovať fixácie svojich hypoték. A to aj za cenu vyšších úrokov. „Troj- či päťročné fixácie vypuknutím vojny stratili všetku atraktivitu a začala sa naháňačka za fixáciami na 10 a viac rokov, čo sme za celú históriu existencie hypotekárnych úverov nezažili,“ vraví odborník. Finanční sprostredkovatelia podľa jeho slov zažili nápor svojich klientov.

Milan Krajniak Čítajte viac Príde pomoc kvôli zdražovaniu? Nečakajte peniaze z helikoptéry, ozýva sa z koalície. Opatrenie má byť cielené a pre vybrané skupiny

Dokonca dodáva, že ľudia, ktorí majú viacero investičných nehnuteľností, navyše počas prvých týždňov vojny uvažovali nad tým, že aspoň jednu z nich, zvyčajne byt, predajú, aby mali väčšiu hotovosť, ktorá by im umožnila zabezpečiť odchod s celou rodinou do mimoeurópskych destinácií.

„V posledných týždňoch tému vysokej inflácie prebila téma vojnového konfliktu, investori sú, prirodzene, v takýchto situáciách opatrnejší a investujú menej. Vo vzťahu k existujúcim investorom zdôrazňujeme, že v obdobiach zvýšenej nervozity na finančných trhoch je dôležité neprepadať panike a nerobiť unáhlené rozhodnutia,“ dopĺňa odborníkov aj vedúci oddelenia produktového manažmentu Tatra Asset Management Marek Smrek.

Ak sa pozrieme do minulosti na najväčšie geopolitické konflikty, pokračuje Smrek, aj napriek panike, ktorú spôsobili, ich dopad bol zvyčajne krátkodobý, ubezpečuje špecialista na investície.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ