Diabolská jazda. Takto letia nahor ceny plynu, ropy, zlata, hliníka a pšenice (+ grafy)

Pravda, tom, SITA, TASR, eko | 09.03.2022 12:15
putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
Vojna ženie ceny energetických komodít, drahých kovov aj agro komodít vysoko na úrovne, ktoré boli iba prednedávnom nevídané. „Bude treba nervy zo železa v časoch extrémnej volatility,“ vyhlásil analytik Daniel Briesemann z banky Commerzbank pre Reuters.

Pokračujúca vojna na Ukrajine však naďalej predstavuje riziko ohrozujúce ruské dodávky. Spojené štáty v utorok zakázali dovoz ruskej ropy aj skvapalneného plynu. Sčasti sa k nim pripojila aj Británia, ktorá však zo zákazu vynechala plyn.

Rusko a Ukrajina sú dôležití exportéri vzácnych surovín. Rusko je tretím najväčším svetovým producentom ropy, druhým najväčším producentom zemného plynu a patrí medzi päť najväčších výrobcov ocele, niklu a hliníka. Je tiež najväčším vývozcom pšenice na svete. Ukrajina je kľúčovým producentom kukurice, pšenice, slnečnice a patrí k 10 najväčším producentom cukrovej repy, jačmeňa, sóje a repky.

obchody nakupovanie ruska pandemia Čítajte viac Vojna udrela na forint, zlotý či korunu a výrazne sa oslabujú. Slováci na nákupoch za hranicami ušetria

Ceny plynu na pražskej burze, od ktorej sa vyvíjajú aj koncové ceny pre slovenské domácnosti, pokračujú v raste nahor. V utorok stála jedna megawatthodina takmer 84 eur.

Rusko tento týždeň varovalo, že v reakcii na západné sankcie môže zastaviť dodávky zemného plynu cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka. Prezident Vladimir Putin tiež podpísal dekrét, ktorý zakazuje alebo obmedzuje predaj niektorých tovarov a surovín. Moskva však ešte musí definovať, čoho presne sa reštrikcie týkajú.

Bratislava castle st Martins cathedral and the old town rooftop view in Bratislava,Slovakia Čítajte viac Éra lacných hypoték sa skončila, úroky zdvihli všetci. Vojna to ale môže zmeniť

Severomorská ropa Brent sa obchoduje na úrovni približne 130 dolárov za barel. Na takýchto úrovniach bola naposledy pred finančnou krízou v roku 2008.

Hore idú aj vzácne kovy. Zlato sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný prístav v čase turbulencií na akciových trhoch. Investori totiž v čase geopolitických kríz majú tendenciu zbavovať akcií či rôznych mien a kupovať zlato, ktoré v takýchto chvíľach rastie na hodnote.

Putin Čítajte viac Heger, Matovič aj Čaputová hovoria o konci ruskej ropy a plynu. V Európe sa už o tom diskutuje, akú máme alternatívu?

1 unca zlata už prekonala dve tisíc amerických dolárov a miery stále vyššie. Pred rokom stála iba 1683 dolárov.

Zaujímavý je aj vývoj iného vzácneho kovu – paládia. Dôvodom je, že Rusko patrí ku kľúčovým producentom tohto kovu platinovej skupiny, ktorý sa používa najmä pri výrobe autokatalyzátorov. Na celosvetovej produkcii paládia sa Ruská federácia podieľa až 40 %.

Dôležitým stavebným komponentom je aj hliník. Jedna tona prekonala hranicu viac ako 3550 dolárov. Pred rokom stála pritom tona o približne tisíc dolárov menej.

Azda najväčší nárast zaznamenal nikel. Pred rokom sa cena jednej tony pohybovala na úrovni 20 tisíc dolárov. V súčasnosti? Štyrikrát viac – 80 tisíc dolárov. Nikel sa používa pri pri výrobe nerezovej ocele a v dobíjateľných batériách.

Svet čelí obrovskému šoku pri zásobovaní základnými obilninami, keďže vojna prerušila dodávky z regiónu, ktorý sa podieľa štvrtinou na globálnom obchode s obilninami a väčšinou na predaji slnečnicového o­leja.

Ruská invázia narušila ukrajinský poľnohospodársky priemysel. Od vypuknutia vojny sú prístavy zatvorené, a hoci sa ich železničný systém snaží kompenzovať, bude ťažké nahradiť stratené dodávky po mori.

Výsadba a práce na poli sú tiež ohrozené obmedzenými zásobami osiva, paliva a hnojív. Okrem toho sa niektorí farmári zapojili do bojov len niekoľko týždňov pred začiatkom jarných prác.

Aj časť ruskej pšenice sa preváža po súši, keďže tranzitu loďami bránia vojenské akcie v Čiernom mori. Obchod s ruskými komoditami ovplyvnila tiež zložitosť sankcií a finančných opatrení voči krajine.

Obom krajinám zostalo túto sezónu odoslať približne 14 miliónov ton pšenice a 18,5 milióna ton kukurice, čo je podľa OSN asi 7 % celkového svetového obchodu s obilninami.

Globálne ceny potravín sú už rekordné a prudký nárast cien obilnín a kuchynského oleja od ruskej invázie ich ešte zvýši.

Vlády na celom svete podnikajú kroky na ochranu zásob potravín. Srbsko začne obmedzovať export pšenice a Maďarsko obilia. Argentína, Turecko a Indonézia tiež pristúpili k zvýšeniu kontroly nad miestnymi produktmi. Čína, najväčší dovozca kukurice a sóje a jeden z najväčších nákupcov pšenice, sa tiež snaží zabezpečiť si základné dodávky.

Ukrajinská vláda zakázala export pšenice, ovsa a iných hlavných plodín, keďže úrady krajiny sa snažia zabezpečiť potraviny počas zintenzívňujúcej sa vojny zo strany Ruska. Nové pravidlá o vývoze poľnohospodárskych produktov, ktoré zaviedli tento týždeň, zároveň zakazujú export prosa, pohánky, cukru, živého dobytka a mäsa a vedľajších produktov chovu dobytka. Vo vyhlásení o tom informovala vláda.

Zákaz exportu je potrebný na to, aby sa predišlo „humanitárnej kríze na Ukrajine“, aby sa stabilizoval trh a aby „sa uspokojili potreby populácie v oblasti nevyhnutných potravinárskych produktov,“ uviedol na vládnej webstránke a na svojom Facebooku Roman Leščenko, ukrajinský minister pre agrárnu a potravinovú politiku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ