To máme žobrať? Penzisti chcú v čase zdražovania pridať

Lucia Lauková, Pravda | 21.02.2022 18:37
seniori dôchodcova penzista Foto:
Ilustračná fotka
O 1,3 percenta. Také je zvýšenie dôchodkov v roku 2022. Tento rast však prevalcovala dôchodcovská inflácia, ktorá vyskočila až na 9,1 percenta. Penzisti tak na vlastnej koži pocítili zdražovanie asi ako málokto v našej spoločnosti. Spolu s osamelými rodičmi patria ľudia nad 65 rokov medzi skupiny najohrozenejšie chudobou.

Priemerný starobný dôchodok po valorizácii dosiahol ku koncu januára 511,60 eura. Ak si to rozmeníme na drobné, podľa štatistík priemerný penzista platí za potraviny 136 eur. Bývanie, voda, elektrina a plyn odkroja z jeho dôchodku takmer 126 eur. Tieto dve položky mu tak zhltnú vyše polovice príjmu.

Keď k tomu prirátame 9-percentný medziročný nárast dôchodcovskej inflácie, ktorá z priemernej penzie odkrojí ďalších 46 eur, niet divu, že zdražovanie tvrdo zasiahlo najmä najstarších občanov.

Zdražovanie, aké nemá na Slovensku obdobu za posledných 17 rokov, prinútilo ozvať sa aj Jednotu dôchodcov na Slovensku (JDS). Jej predstavitelia žiadajú vládu, aby od apríla tohto roka pristúpila k mimoriadnej valorizácii dôchodkov o tri percentá. V pondelok sa mali stretnúť aj s ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina), no pre jeho pozitívny test na COVID-19 sa nemohlo uskutočniť.

Petr Fiala Čítajte viac Česi dôchodcom pridajú od júna, mimoriadne zvyšujú penzie. Pozrite sa, o koľko

„Nízke dôchodky nedokážu pokryť zvýšené ceny, najmä potravín. Sme smutní z toho, že v Česku je mimoriadna valorizácia vo výške 8,2 percenta od 1. júna, ktorú vláda navrhla bez toho, aby o ňu seniori museli doslova žobrať,“ hovorí pre Pravdu Valéria Pokorná, ktorá aktuálne zastupuje predsedu združenia.

Pokorná upozorňuje, že takmer každý tretí starobný dôchodca žije pod hranicou chudoby, čo znamená, že poberá mesačne menej ako 435 eur. Ak by vláda zdvihla penzie o žiadané tri percentá, tie by tak stúpli o 15,30 eura za mesiac a 184 eur za rok. „Ak vláda nepristúpi k mimoriadnej valorizácii k 1. aprílu, uvrhne desaťtisíce seniorov do pasce chudoby,“ obáva sa Pokorná.

Hovorí, že zástupcovia združenia sa rozprávali o zvyšovaní dôchodkov s ministrom Krajniakom aj s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina), pričom tohtoročné 1,3-percentné zvýšenie sa im nepáčilo.

Očkovacie bonusy ako pomoc

Na otázku denníka Pravda, akú pomoc rezort práce pripraví pre dôchodcov, ministerstvo vymenovalo, čo podľa neho už urobilo. Ako príklad uviedlo odškodnenie žien na dôchodku narodených v rokoch 1957 až 1965, zrušenie doplatkov za lieky pre seniorov či zníženie zrážok, ktoré môžu exekútori mesačne zrážať zo mzdy alebo z dôchodku.

Problémom je, že sľubovaná nulová spoluúčasť seniorov na doplatkoch za lieky sa týka iba malej časti dôchodcov. „Sľubovaná nulová spoluúčasť pomôže len tým, ktorí poberajú menej ako 679,80 eura, aj to iba v prípade najlacnejších generík. Ostatné lieky, zdravotné pomôcky a dietetické potraviny uhrádzajú dôchodcovia tak ako doteraz,“ oponuje Krajniakovi Pokorná.

Milan Krajniak Čítajte viac Jednota dôchodcov žiada mimoriadne celoplošné navýšenie dôchodkov, Krajniak ich pozval na stretnutie

Koaliční lídri tiež argumentujú, že seniorom pomohli takzvanými očkovacími poukazmi v hodnote 200 a 300 eur. No tie nepomohli každému seniorovi. Pokorná tvrdí, že podľa jej informácií dostalo odmenu za očkovanie iba približne 200-tisíc seniorov z celkového počtu viac ako milión poberateľov starobného dôchodku. „Je pravda, že to bola určitá pomoc a kompenzácia zvýšených výdavkov, ale väčšina seniorov túto odmenu nedostala, pretože neboli zaočkovaní, a to predovšetkým zo zdravotných dôvodov,“ dodáva. S najnovším návrhom možnej pomoci prišiel podpredseda parlamentného výboru pre financie a poslanec OĽaNO György Gyimesi. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 vyhlásil, že vláda chystá presunutie 13. dôchodku niekedy na máj či jún.

Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2022
Od januára sa dôchodková dávka valorizuje novým systémom, teda vzrastie o dôchodcovskú infláciu (zvýšenie o 1,3 percenta z danej výšky penzie, ktorú poberajú)
  Dôchodok Valorizácia Výška dôchodku od januára
Príklad č. 1: 325€ 4,23 € (o 1,3 %) 329,23€
Príklad č. 2: 467€ 6,07 € (o 1,3 %) 473,07€
Príklad č. 3: 708€ 9,20 € (o 1,3 %) 717,20€

Zdroj: ŠÚSR

To sa však dôchodcom vôbec nepáči, keďže viac peňazí by nedostali, iba by im prišli skôr. „Nehoráznosť,“ zareagovala Pokorná na návrh Gyimesiho. Akceptovať by sa to dalo iba v prípade, ak by po 13. dôchodku na konci roka vláda pridala aj 14. dôchodok. Ministerstvo práce potvrdilo, že uvažuje časť 13. dôchodku vyplácať skôr. „Minister Krajniak otvoril s koaličnými partnermi tému valorizácie dôchodkov a ďalšej pomoci pre seniorov už minulý týždeň. Aby seniori mohli počítať s peniazmi z 13. dôchodkov skôr, navrhol partnerom vyplatiť aspoň ich časť už v polovici roka,“ hovorí Eva Rovenská, hovorkyňa rezortu práce.

Jednota dôchodcov však s aktivitami neprestáva. Valéria Pokorná pre Pravdu prezradila, že chystajú list s výzvou o pomoc všetkým politickým stranám. Požadujú tiež zmenu zákona o zastropovaní minimálnych dôchodkov, aspoň do konca tohto roku. „Chceme, aby aj poberateľom minimálnych dôchodkov bola mimoriadna valorizácia vyplatená. Teraz sa valorizovaná suma pripočítavala k pôvodnej výške dôchodku, čiže do roku 2030 sa im dôchodok nenavýši ani o cent,“ dodala.

Zatiaľ nemajú žiadne informácie, čo pre nich minister Krajniak chystá. Čakajú na stretnutie, ktoré sa uskutoční, až keď sa minister uzdraví. Protesty zatiaľ nezvažujú. Rozmýšľajú akurát nad tým, že by sa pridali k protestom, ktoré organizujú odborári.

Dôchodky stúpnu, ale až o rok

Ekonomickí odborníci sa na pomoci v situácii mimoriadneho zdražovania relatívne zhodujú. Treba pomáhať vybraným skupinám, nie plošne. Dôchodcovia sú však ohrozenou skupinou, veľmi citlivo vnímajú zvyšovanie cien energií a potravín.

„Na dôchodcov a iné ohrozené skupiny sa veľmi ľahko zabúda, lebo ich nie je tak počuť. Sú to však naše mamy a otcovia, ktorí tiež musia z niečoho žiť. Staroba so sebou nesie aj zvýšené výdavky na zdravotnú starostlivosť a životné náklady sa nedajú nijako obkorčuľovať,“ hovorí Milan Kuruc zo združenia Pracujúca chudoba. „Môžeme zvyšovať dôchodky, znižovať DPH, dotovať viac zdravotnú starostlivosť a ceny za energie pre ohrozené skupiny,“ vymenúva opatrenia Kuruc.

Podľa odborárov je kľúčové riešiť práve tohtoročný prepad kúpnej sily, keďže dôchodcovia patria pre nízke príjmy medzi najviac ohrozených ľudí. Kým ich dobehne primeraná valorizácia, môžu čeliť problému zabezpečiť si základné živobytie. „Vláda by mala v čo najkratšom čase pristúpiť k zvýšeniu dôchodkových dávok, a to buď jednorazovou sumou, alebo percentuálnym navýšením,“ upozorňuje Martina Némethová z Konfederácie odborových zväzov.

seniori dôchodcovia Čítajte viac Dôchodcovia sa môžu tešiť na dobré správy. V roku 2023 im porastie penzia, kvôli inflácii

„Kým všetky okolité štáty pomáhajú svojim dôchodcom prekonať súčasnú pre nich krízovú situáciu, slovenská vláda ani parlament ešte neurobili nič,“ dodáva Némethová.

Odborár Ján Košč hovorí, že vláda by si mohla brať príklad z Rakúska. To pristúpilo k pomoci najzraniteľnejším skupinám svojich obyvateľov, od seniorov až po rodiny, jednorazovým príspevkom vo výške 300 eur.

Dobrou správou v týchto neľahkých časoch je to, že od roku 2023 sa penzie dôchodcom zdvihnú pomerne výrazne. A to až o 8,3 percenta. V prepočte by tak priemerná penzia stúpla o 42,40 eura mesačne, vypočítala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Rada upozorňuje, že návrhy penzistov na zvyšovanie dôchodkov v tomto roku neberú do úvahy ich zmenu v ďalších rokoch. Fakticky tak žiadajú vykompenzovať infláciu v dôchodkoch dva razy. „Z pohľadu výdavkov Sociálnej poisťovne to bude tento rok znamenať približne 100 miliónov eur, no nasledujúci rok by výdavky na zvyšovanie dôchodkov mali vzrásť na rekordných 700 miliónov eur,“ vyčísľuje rozpočtová rada.

Dôchodcovia veľmi citlivo vnímajú zmeny cien práve pri energiách, potravinách a liekoch. Zároveň ale aj inak vnímajú ceny. „Nejeden dôchodca spomína, koľko stálo mlieko či chlieb pred desiatkami rokov, a porovnáva to s aktuálnymi cenami, pričom nezohľadňuje svoj aktuálny príjem. Ceny sú dnes síce vyššie, ale ľudia si napriek tomu môžu dovoliť kúpiť viac,” pripomína Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

V otázke valorizácie dôchodkov Škriniarovi chýba najmä systémové riešenie, ktoré sa ukáže ako dlhodobo udržateľné. „Sú dôchodcovia, ktorí skutočne zvýšenie dôchodku nepotrebujú, a zároveň sú takí, ktorým zvýšenie reálne nepomôže, keďže na zmiernenie dosahov inflácie potrebujú výrazne viac.”

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ