Regulátor rozhodol o konečnej cene plynu a elektriny: domácnosti si priplatia desiatky až stovky eur (+ tabuľky)

Tomáš Bakoš | 04.01.2022 15:10
žena, kotol, kúrenie, úsmev, energie Foto:
Ilustračné foto.
Plyn bude v tomto roku drahší o 9 až 24 percent. Pri elektrine ľudia siahnu hlbšie do peňaženiek o 10 až 15 percent. Nové ceny energií sú definitívne.

Presne v posledný deň minulého roka o konečnej podobe cenníkov rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Po novom priemerná domácnosť zaplatí za plyn od 5,4 do 224 eur za rok viac. Ročný účet za elektrinu stúpne približne o 32 až 145 eur. Výška účtov závisí od toho, na čo ľudia energie využívajú. Či je to len varenie, alebo aj ohrev vody a zároveň aj na kúrenie.

Ak v dvojizbovom byte žije rodina s malým dieťaťom a plyn využívajú len na varenie, ich ročný účet za plyn vyskočí o vyše päť eur. K tomu by si mali priplatiť za elektrinu zhruba 32 eur za rok. Celkové ročné náklady za plyn a elektrinu jej teda narastú o 37 eur.

žena, práca, papier, sústredenie, čítanie Čítajte viac Firmy mali vlani silný apetít získať nových ľudí. Výber z kandidátov sa im však výrazne zúžil

Rodina s deťmi bývajúca v dome, ktorá plyn používa na varenie, ohrev vody a kúrenie, za plyn zaplatí o 224 eur viac. Plus vyšší ročný účet za elektrinu o 32 eur. Táto domácnosť bude musieť z peňaženky vytiahnuť za rok o 256 eur viac oproti súčasnosti.

Konečná cena sa skladá z dvoch zložiek. Z ceny komodity na trhu a z regulácie či distribúcie. Kým s prvou regulátor nič nenarobí, tú druhú vie tlačiť smerom nadol. A to šéf ÚRSO Andrej Juris (nom. SaS) aj urobil. „Regulované ceny elektriny v roku 2022 sa tak pre veľkú časť domácností dostávajú približne na úroveň predpandemických regulovaných cien elektriny v roku 2020,“ vyhlásil Juris. Slovenské domácnosti veľmi citlivo vnímajú zdražovanie energií. Podiel výdavkov domácností na elektrinu, plyn a iné palivá dosahuje deväť percent všetkých výdavkov na spotrebu. V Poľsku je to skoro osem percent, v Česku 6,3 percenta. Na opačnom konci rebríčka je Luxembursko s 2,2 percentami. Len na porovnanie: priemer Únie je len čosi vyše štyri percentá.

Regulátor priškrtil ceny

Spanilá jazda elektriny a plynu na svetových burzách definovala celý rok 2021. Elektrina, ktorá stála na začiatku minulého januára 55 eur za megawatthodinu, vystrelila do Vianoc na vyše 320 eur za megawatthodinu. Zemný plyn, ktorý začínal vlani na cene okolo 15 eur za megawatthodinu, bol dva dni po Vianociach na rekordných hodnotách vo výške 222 eur. Elektrina aj plyn odvtedy na trhoch lacnejú. Škody ale už stihli napáchať a pocítia to na účtoch za energie aj domácnosti.

Koncová cena elektriny je tvorená viacerými zložkami. Dodávka elektriny tvorí 42 percent z ceny, distribúcia 31 percent, prevádzkovanie systému (TPS) 16 percent, distribučné straty sú na úrovni piatich percent, systémové služby (TSS) štyri percentá a bezpečné uskladnenie a likvidácia vyhoreného jadrového odpadu tvoria dve percentá z ceny.

Rast cien energií prinútil regulátora zasiahnuť tak, aby okresal celkový nárast nákladov na elektrinu a plyn pre domácnosti. Pri plyne ubral z distribučných poplatkov, pri elektrine znížil tarifu za prevádzkovanie systému. „Najvýraznejšou úpravou v cenách elektriny na rok 2022 je zníženie TPS, čiže tarify, ktorou všetci podporujeme výrobu zelenej elektriny a elektriny z domáceho uhlia,“ hodnotí kroky regulátora analytik Jozef Badida z portálu energieprevas.sk.

Práve pri TPS a TSS stanovuje cenu regulačný úrad. „Úradu sa v cenovom konaní podarilo výrazne znížiť tarifu za prevádzkovanie systému o 33 percent, čo prispelo k zmierneniu dosahov nárastu ceny elektriny ako komodity na burzách na celkovú cenu elektriny,“ tvrdí predseda ÚRSO Juris.

Koncová cena plynu sa takisto skladá z viacerých zložiek. 61 percent z nej tvorí cena komodity, 32 percent distribúcia a sedem percent preprava. Regulačný úrad pri plyne znížil distribučné poplatky. V praxi to znamená, že ubral na zisku dominantnému distribútorovi SPP – distribúcia (SPP-D) v budúcom roku celkovo 5,4 milióna eur. Jeho plánovaný zisk však klesne len o 1,3 percenta.

Ceny budú hýbať politikou

Záver roka 2021 priniesol nečakaný vývoj na trhu s energiami. „Namiesto pokoja a zníženia cien, s ktorým veľa odberateľov rátalo, nastal chaos,“ opisuje situáciu pre Pravdu Andrej Lednár, konateľ poradenskej spoločnosti Prvá energetická. Na trhu podľa neho nebol dostatok energie, keďže ostalo veľké množstvo otvorených kontraktov. „Firmy, ktoré boli zúfalé z cien okolo 170 eur za megawatthodinu, skončili s cenami cez 230 eur a viac,“ dodáva. Takýto nárast cien je pre veľa firiem likvidačný. V prípade, ak nedôjde k neočakávaným politickým zvratom, ceny by mali klesať,“ očakáva Lednár.

Situácia na trhu je napätá a ceny sa môžu vybrať oboma smermi. Nedá sa vylúčiť ani ďalší prudší rast cien energií. Ak budú ďalej rásť, tak sa treba pripraviť aj na oveľa vyšší rast regulovaných cien elektriny v roku 2023. „Kým priemer pre rok 2022 bol okolo 61 eur za megawatthodinu, priemer pre rok 2023 môže byť celkom ľahko aj dvojnásobný, takže regulované ceny môžu vzrásť aj o viac ako polovicu,“ tvrdí analytik poradenskej spoločnosti JPX Ján Pišta.

Podľa neho bol minulý rok obrovským problémom 20-percentný nárast za účty energií. Čo sa však stane, ak prídu ľuďom nárasty o viac ako 50 percent? „Päťdesiatpercentný rast na rok 2023 sa tak môže postarať o veľmi horúcu jeseň pre celú politickú scénu,“ varuje Pišta.

Česi zaplatia oveľa viac

Aj preto analytik poradenskej spoločnosti JPX Ján Pišta hodnotí úpravy poplatkov ako kozmetické. „Náklady a primeraný zisk SPP-D a Eustream sú stabilizované už dlhší čas. Ani sa nečakalo, že by v tejto oblasti ÚRSO urobil nejaké väčšie zásahy,“ tvrdí Pišta. Podľa neho vďaka regulácii cien však narastú ceny plynu pre slovenské domácnosti veľmi málo v porovnaní s inými európskymi krajinami. Pri porovnaní situácie na Slovensku a v Českej republike vidno zásadný rozdiel. Zatiaľ čo na Slovensku je regulovaná ceny elektriny a úrad tak môže využívať možnosti, aby sa predišlo prudkému zdraženiu elektriny, tak v Česku to neplatí. „V Česku bolo zdraženie výrazné, pretože tam cena za silovú elektrinu už nie je regulovaná,“ pripomína Pišta.

Česká vláda sa snaží redukovať nárast cien znižovaním daní vrátane DPH a podporuje zraniteľné skupiny. V Poľsku a Maďarsku sa ceny energií taktiež regulujú, takže tam zdraženie také dramatické tiež nie je. Napríklad u západných susedov v budúcom roku čaká domácnosti medziročné zdraženie plynu o 50 až o 70 percent. Pri elektrine si priplatia od 68 do 80 percent.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ