Šťastné, veselé a udržateľné Vianoce. Pár tipov ako urobiť Vianoce viac udržateľné

Pravda, eko | 10.12.2021 15:46
medovník, deti, vianoce, pečenie, Foto:
Ilustračná fotka
Vianočné sviatky sú obdobím hojnosti, radosti a pokoja. Viac sa nakupuje, obdarúváva, a tým pádom sa tvorí aj viac odpadu. Vianoce by nemali byť o plytvaní, zbytočných darčekoch a nadmernej spotrebe jedla. Skôr o spoločne strávených chvíľach s rodinou a blízkymi, a nemali by sme pri tom zabúdať ani na svoje okolie a prírodu.

OZV ENVI – PAK pripravila zopár praktických tipov, ako si užiť Vianoce a pritom zamedziť vzniku prebytočného odpadu a urobiť niečo pre životné prostredie. „V ostatných rokoch si všímame, ako sa z týchto tradičných sviatkov pokoja a rodinnej pohody postupne stávajú hlavne sviatky nadmerného konzumu a množstva zbytočného odpadu. Preto sme aj my pripravili zopár praktických tipov, ako minimalizovať odpad počas Vianoc, aj ako si užiť vianočné sviatky udržateľne,“ konštatuje Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu OZV ENVI – PAK.

Tipy, ktoré zo šťastných a veselých Vianoc urobia aj Vianoce udržateľné

Vianočné nákupy

Menej je niekedy viac. Pustiť uzdu svojej fantázii a skúsiť obdariť svojich blízkych vlastnoručne vyrobeným darčekom, ekologickou kozmetikou či zaujímavou knihou, je vhodnou alternatívou, ako aj nehmotné darčeky v podobe zážitkov (vstupenka do divadla či fitness centra, jazykový kurz, wellness pobyt a pod.).

Jedlo na vianočnom stole/predvianočné nákupy

Odpad vzniká už pri nákupoch. Preto je dôležité si dopredu pripraviť zoznam. Skoro 50 % komunálneho odpadu tvorí bioodpad. Nakupovať preto treba len to, čo sa naozaj spotrebuje. Vyberať si trvanlivejšie potraviny a dať prednosť lokálnym výrobkom alebo bezobalovým potravinám.

Na nákupy je dobre sa vybrať s vlastnou opakovane použiteľnou taškou a vreckami. Nevytvorí sa tak nepotrebný obal, ktorý sa po vybalení pečiva, ovocia či zeleniny stávajú okamžite odpadom.

Vianočný stromček, ozdoby a osvetlenie

Dať prednosť prírodným materiálom, kúpiť si živý stromček v kvetináči, alebo naaranžovať vetvičky do vázy. Za uváženie stojí kúpa izbového ihličnanu, ktorý je celoročne krásny. Originálny a jedinečný stromček sa dá vyrobiť z konárov alebo z kníh, ktoré je možné spestriť ozdobami alebo osvetlením.

Ozdoby a vianočné dekorácie si môžu vyrobiť z prírodných materiálov (drevo, ihličie, šišky, šípky, škorica, sušené ovocie a podobne), ktoré budú určite jedinečné a s vôňou prírody. Ideálnou a úspornou formou vianočného osvetlenia sú LED žiarovky, spotrebujú totiž oveľa menej energie a vydržia dlhšie oproti klasickým. Darček OZV ENVI – PAK odporúča zabaliť do recyklovaného papiera alebo papiera a tašiek z minulých Vianoc. Balenie darčekov sa nemusí obmedziť len na papier, alternatíva môže byť aj látka.

Vianočné pozdravy

Využiť SMS, e-mail alebo WhatsApp či Messenger. A ak do pozdravu sa vloží kúsok seba a zakomponuje sa nejaká milá fotka, určite sa príjemne poteší rodina či priatelia. Sú rovnako osobné ako pohľadnice.

Tipy a triky, ako správne zatočiť s odpadom, ktorý vznikne počas Vianoc

Živý stromček

Dekorovanie domácností živým vianočným stromčekom je tradíciou už od nepamäti. Jednou z nevýhod je však jeho trvácnosť. A ako sa ho zbaviť po Vianociach? Nechať ho voľne položený pri stojiskách odpadových nádob (vedľa kontajnera). Väčšina miest zabezpečuje od januára zvoz stromčekov a postará sa o jeho recykláciu. Aj nábytkársky koncern IKEA každoročne zbiera vianočné stromčeky, ktoré využíva na biomasu. Na Slovensku z nich tento rok prvýkrát vyrobili nový nábytok.

Papierové obaly z darčekov, papierové krabice, letáky, obaly z múky

Takéto druhy odpadu patria do modrého kontajnera či vreca na papier, pokiaľ nie sú znečistené, mokré a mastné. Plastové obaly z potravín, darčekov, kozmetiky, plastové fľaše, tégliky z jogurtov. Všetky tieto obaly patria do žltého kontajnera alebo vreca určeného na plasty. Aj tu platí, že obaly je potrebné zošliapnuť a zmenšiť ich objem. Nesmú obsahovať zvyšky tekutín, jedla či kozmetiky.

Zaváraninové poháre, sklenené črepy, fľaše

Sklenené fľaše patria do zeleného kontajnera, prípadne vreca. Fľaše a obaly nie je nutné umývať, stačí len dôkladne odstrániť ich obsah.

Žiarivky, batérie z hračiek či svetelných dekorácií

Môžu sa odovzdať v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú. Obyčajné žiarovky patria do zmesového odpadu.

Svetlá a svetielka, pokazené domáce spotrebiče

Zber elektroodpadu ponúkajú nielen zberné dvory či mobilné zbery, ale aj predajne elektrospotrebičov, ktoré prevezmú elektroodpad bezplatne.

Zvyšky jedla

Šupky z ovocia či zeleniny, škrupiny z vajec, vrecká z čaju a podobne patria do bioodpadu alebo sa dajú kompostovať v domácich kompostéroch. Pokazené potraviny alebo zvyšky vareného jedla či potraviny živočíšneho pôvodu treba vytriediť do kuchynského odpadu.

Použitý kuchynský olej

Olej sa dá odovzdať v uzatvorenej nádobe na niektorej z čerpacích staníc, v blízkosti niektorých supermarketov, prípadne na zbernom dvore. V niektorých obciach je možné nájsť kontajner na použitý olej priamo pri stojiskách triedeného zberu.

Textil a obuv

Oblečenie aj obuv je možné posunúť svojim známym, ktorí ich ešte využijú, darovať charite, odovzdať na zbernom dvore alebo vhodiť do kontajnerov určených na šatstvo.

Staré alebo nepotrebné hračky

Darovať niekomu, komu ešte urobia radosť!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ