Ako živnostník ušetrí v novom systéme? Mihál opäť prepočítal Matovičovu revolúciu

Pravda, eko, luc | 23.11.2021 10:03
vyplĺňanie dokumentov Foto:
Ilustračné foto.
Aké je súčasné daňovo-odvodové zaťaženie SZČO – napríklad živnostníka, ktorý si uplatňuje skutočné výdavky povedzme pri remeselných živnostiach, kde má pomerne vysoké vstupné náklady na strojové vybavenie, nástroje, materiál, energie a podobne? Exminister práce Jozef Mihál prepočítal daňovo-odvodové zaťaženie SZČO podľa súčasnej legislatívy a porovnal ju s návrhom, ktorý v pondelok prezentoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Štvrtá časť daňovej revolúcie Igora Matoviča si posvietila na samostatne zárobkovo činné osoby, teda SZČO či živnostníkov. Podľa Matoviča totiž mnohí z nich obchádzajú zákon a príliš málo prispievajú na chod štátu. Vymyslel preto nové pravidlá, podľa ktorých by zvýšil daň a odvod, či zaviedol namiesto paušálnych výdavkov takzvanú paušálnu daň.

Mihál, ktorý prepočítaval rôzne daňové reformy aj v minulosti a jeho príklady citoval aj Matovič, si tentoraz zobral príklad živnostníka, ktorý si za mesiac práce vyfakturuje cenu svojej práce postupne vo výške 1000 eur, 2000 eur a 4000 eur.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič predstavil 4. časť revolúcie: Živnostníkov čakajú vyššie dane

„Ak napríklad za mesiac svojej práce fakturuje spolu 5000 eur, z čoho 4000 eur je suma pripadajúca na odpisy strojov, nástroje, materiál, energie a ďalšiu nevyhnutnú réžiu, tak 1000 eur je podiel na fakturovanej sume daný ako cena práce živnostníka," uvádza Mihál.

Ako to vyzerá dnes

Prepočet daňovo-odvodového zaťaženia rok 2022 Foto: Zdroj: Jozef Mihál, Relia.sk
mihal prepocet rok 2022 2 Prepočet daňovo-odvodového zaťaženia rok 2022

Súčasné odvody SZČO sú 47,15 % z vymeriavacieho základu. Vymeriavací základ je daný ako hrubý príjem znížený o výdavky (výdavky bez odvodov) deleno koeficient 1,486. Ak je cena práce (teda príjem znížený o skutočné výdavky bez odvodov) vo výške 1000 eur, vymeriavací základ je 673 eur.

Výsledný základ dane sa určí ako hrubý príjem znížený o výdavky, o odvody a o nezdaniteľnú čas­ť.

Pri ročnom hrubom príjme do 49790 eur je v roku 2022 sadzba dane SZČO z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov 15 %.

Ako to bude vyzerať po Matovičových zmenách

Po „Daňovej revolúcií“ zaplatí SZČO zo základu dane 29% odvod a 19% daň. Vyzerať to bude takto:

Prepočty Jozefa Mihála

Ako bude vyzerať nové daňovo-odvodové zaťaženie živnostníkov

Fotogaléria
Prepočet daňovo-odvodového zaťaženia rok 2022
Prepočet daňovo-odvodového zaťaženia rok 2023
+1Paušálne výdavky SZČO rok 2022

„Pri SZČO, ktorá uplatňuje skutočné výdavky, je jasne vidieť, že s narastajúcim príjmom budú SZČO z reformy profitovať. Mierne budú profitovať aj SZČO s príjmom na úrovni okolo 700–800 eur – čo v tabuľke nie je vidieť – ťažiť budú zo zrušenia minimálnych odvodov," vysvetľuje Mihál.

Ako živnostníci zdaňujú výdavky?

Daňovo-odvodové zaťaženie SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky, je podľa Mihála v súčasnosti výhodné. A to tým viac, čím menšie (ideálne nulové) sú jej skutočné výdavky.

V tabuľke sú príklady o troch SZČO, ktoré majú prakticky nulové skutočné výdavky, pričom za mesiac svojej práce fakturujú sumy 1000 eur, 2000 eur a 4000 eur.

SZČO si znižuje zdaniteľný príjem o paušálne výdavky vo výške 60 % príjmu. Paušálne výdavky sú najviac 20000 ročne (pri prepočte na mesiac najviac 1666,67 eur mesačne). Optimálne využitie paušálnych výdavkov sa dosiahne pri príjme do 33333 eur ročne.

Vymeriavací základ je daný ako hrubý príjem znížený o paušálne výdavky deleno koeficient 1,486. Vymeriavací základ je počas roka 2022 najmenej vo výške 566,50 eur.

Koľko zaplatia živnostníci po novom?

Po „Daňovej revolúcií“ zaplatí SZČO z hrubého príjmu paušálnu daň 29%, ktorá v sebe bude zahŕňať aj odvod:

Prepočty Jozefa Mihála

Ako bude vyzerať nové daňovo-odvodové zaťaženie živnostníkov

Fotogaléria
Prepočet daňovo-odvodového zaťaženia rok 2022
Prepočet daňovo-odvodového zaťaženia rok 2023
+1Paušálne výdavky SZČO rok 2022

„Ako vidíme, bude to naozaj veľmi jednoduché, jednoduchšie to už byť nemôže. Avšak pre „paušálistu“ bude reforma znamenať nižší čistý príjem," komentuje Mihál.

K najväčšej strate podľa neho dôjde pri príjme okolo 2000 eur mesačne, kde je v súčasnosti najnižšia miera daňovo-odvodového zaťaženia len na úrovni okolo 15% – a tá sa zvýši na 29%. Zavedenie novej paušálnej dane pre SZČO s príjmom 2000 eur mesačne a súčasnými výhodnými paušálnymi výdavkami znamená zdvojnásobenie daňovo-odvodového zaťaženia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ