Ekonómovia: Rast platov naberie na obrátkach. Na vrchole pyramídy je opäť kandidát, tvrdí personalista

Tomáš Bakoš | 01.11.2021 16:17
SR Košice odborári OZ KOVO zhromaždenie mzdy KEX Foto:
Protestný pochod a zhromaždenie odborárov OZ KOVO "Za vyššej mzdy" v Košiciach. Účastníci protestu sa zhromaždili pred hotelom Centrum, odtiaľ pochodovali k Dolnej bráne na Hlavnej ulici. Na snímke protestné zhromaždenie pri Dolnej bráne. Košice 19. marca 2019.
Európsky štatistický úrad prišiel ešte v lete so znepokojivou správou. Za minulý rok bolo na Slovensku až 650-tisíc ľudí, čo žili od výplaty k výplate. Napäté rodinné rozpočty môže zvyšovanie cien ešte viac ohroziť. Titulky novín v posledných týždňoch zaplnili správy o tom, ako skoro všetko na Slovensku dražie.

Či už sú to ceny energií, potravín, stavebných materiálov, ale napríklad aj elektroniky či nehnuteľností. Tretina Slovákov bude musieť v dôsledku rastu cien výrazne obmedziť iné výdavky. Inflácia – teda rast cien – je najvyššia za poslednú dekádu, hlásia štatistici. Dvanásť percent ľudí sa dokonca dostane do stavu núdze, ukázal prieskum agentúry AKO pre televíziu Joj.

Do toho však prichádzajú veľmi pozitívne správy. Ekonómovia očakávajú v najbližšom období relatívne vysoký rast platov. Priemerné mzdy by mali stúpnuť viac ako stúpnu ceny – čiže ľudom nakoniec ostane viac v peňaženkách. Analytici Národnej banky Slovenska (NBS) , ministerstvo financií či personalisti svorne predpovedajú, že mzdy budú v roku 2022 rásť priemerne až o päť percent. Samozrejme, nie každý sa dočká zvýšenia platu. V súkromnom sektore v najbližších dvoch rokoch očakávajú odborníci rast až o šesť percent. V tom verejnom budú platy rásť o niečo menej.

žena, kancelária, práca, právnička, rozmýšľanie, snívanie, pero Čítajte viac Rekordne veľa voľných miest nemá kto obsadiť. Kde je problém? (+ tabuľka pozícií s platmi)

Tlačiť platy nahor by mohol napríklad práve rast cien či nedostatok pracovnej sily. Ekonóm Martin Hudcovský z Ekonomickej univerzity v Bratislave hovorí, že keď nemá kto pracovať, firmy musia zvyšovať platy, aby zohnali nových ľudí. „Silnejším determinantom rastu miezd bude neschopnosť obsadiť pracovné pozície vhodne kvalifikovanou pracovnou silou,“ tvrdí pre Pravdu. Upozorňuje však, že je to štrukturálny problém trhu práce, ktorý ani s príchodom pandémie nikam nevymizol a bude čoraz viditeľnejší.

Platy pretlačia aj ceny

Ekonómovia centrálnej banky prednedávnom ukázali verejnosti analýzu, kde vysvetľujú, prečo by malo dôjsť k rastu platov. Aby si zamestnanci pri vysokej inflácii zachovali kúpnu silu, budú požadovať pri vyjednávaniach vyššie mzdy. Na druhej strane vzhľadom na pociťovaný nedostatok pracovných síl budú musieť firmy lákať ľudí vyššími mzdami. Ako ďalej uvádza NBS, rast miezd potiahnu ďalšie veci. Prvou je návrat odpracovaných hodín na štandardné, ba až nadštandardné úrovne. To súvisí s dobiehaním objednávok. Druhý faktor je podľa nich rast produktivity v ekonomike.

Podobný vývoj predpokladá aj ďalšia verejná inštitúcia – ministerstvo financií. V budúcom roku sa podľa rezortu zamestnanci na Slovensku môžu tešiť z toho, že nebudú mať vyššie platy len na papieri, ale stúpne aj priemerná reálna mzda. – teda očistená od rastu cien.

práca, zamestnanie, zamestnania, profesie Čítajte viac Ženy verzus muži: Porovnali platy na viacerých pozíciách, rozdiely sú niekde desiatky až stovky eur

Ešte optimistickejší scenár vývoja očakáva personálna agentúra Grafton, ktorá zbiera podrobné dáta z trhu práce. Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Miroslava Garaja by rast miezd mohol atakovať ešte vyššie úrovne. „Ak nenastane nejaká nepredvídateľná situácia, tak rast hrubého domáceho produktu, nedostatok pracovnej sily, vysoký počet otvorených pozícií, vysoká inflácia a rast cien budú komponenty, ktoré tlačia na rast miezd. V budúcom roku teda očakávame rast miezd na úrovni 7 až 8 percent,“ domnieva sa.

VIDEO: Aký rast miezd očakáva Miroslav Garaj zo spoločnosti Grafton:

Video

Platy podľa Garaja zaznamenali v tomto roku raketový rast – v niektorých profesiách až o 13 percent. Štatistický úrad nameral priemerne až vyše desaťpercentný rast oproti minulému roku. Tieto čísla však podľa Garaja treba uviesť do kontextu. A z dvoch dôvodov. Prvým je skutočnosť, že minulý rok sme tu mali pokles miezd. Okrem toho firmy vlani nevyužívali finančné benefity ako vyplácanie odmien, výkonnostných či manažérskych bonusov. „Tento rok už sledujeme, že už k tomu pristúpili,“ tvrdí a dodáva, že tieto dve veci tak vyhnali ten percentuálny rast tak vysoko.

Aj Garaj z Graftonu pripomína hlavný dôvod, prečo by si mali ľudia nájsť viac peňazí v peňaženkách: Firmy musia dávať lepšie mzdy, aby si uchmatli pracovníkov. „Na vrchole pyramídy tak je opäť kandidát, teda ľudia, ktorí si začali vážiť svoju cenu,“ dodáva Garaj.

Pomôžu odbory?

Rast miezd očakáva aj ekonomicko-sociálny analytik občianskeho združenia Pracujúca chudoba Ján Košč. Tvrdí, že platy by mohli rásť ešte rýchlejšie. Ako? Tak, že zamestnanci by boli viac organizovaní v odboroch. Dnes je v nich iba štvrtina. Košč tvrdí, že tí, ktorí sú organizovaní v odboroch, majú o pätinu vyššie platy. „Tlačiť na rast miezd individuálne je dosť ťažké a dokáže to len minimálny podiel zamestnancov,“ tvrdí pre Pravdu.

Peniaze / Euro / Bankovka / Korupcia / Úplatok / Čítajte viac Žijeme z ruky do úst. Odkladať rezervu z platu si dokáže len každý tretí Slovák

Na druhej strane ekonóm Hudcovský v súvislosti s rastom miezd upozorňuje na jeden dôležitý moment. Firmy nedostatok pracovníkov riešia často náborom zo zahraničia. Túto možnosť však pandémia obmedzila. Podľa ekonóma sa po pandémii opäť začne rozbiehať migrácia za prácou. Tá by mohla trochu spomaliť rast miezd. Definitívne však nedokáže zvrátiť fakt, že vhodných pracovníkov bude na trhu práce opäť nedostatok. „To logicky vedie k tlaku na rast miezd, aj keď v súčasnosti len v miernej podobe. No tento tlak bude s čoraz rozsiahlejším návratom ekonomiky do bežnej prevádzky len narastať,“ dodáva.

Ako už bolo spomenuté, ťahúňom rastu miezd bude nedostatok pracovnej sily, ako aj rastúce ceny. Červená kontrolka pritom už bliká napríklad na trhu práce. Firmy upozorňujú na akútny nedostatok pracovníkov. Voľných pracovných miest výrazne pribúda a viacerí zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov majú problém ich obsadiť kvalifikovanými zamestnancami. Problémy pritom hlásia regióny naprieč celým Slovenskom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ