Gastro v čiernych okresoch: Krvácame a mám pocit, že dlho to už nepotrvá, tvrdí prevádzkar z Bardejova

Dominika Čillíková, Pravda | 24.10.2021 18:13
uvoľňovanie opatrení, opatrenia, Foto: ,
S rozmachom tretej vlny sa sprísňujú aj opatrenia.
Úplne zatvoriť musia hotely, fitká či akvaparky. Od pondelka budeme mať desať čiernych okresov. V treťom stupni ohrozenia sa nachádzajú Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa, Svidník, Tvrdošín, Levoča, Stropkov, Michalovce a Sabinov.

Prešla prvá vlna, neskôr druhá vlna pandémie, ktorá gastrosektoru priniesla finančné straty. Cez leto sa im ako-tak podarilo znovu postaviť na nohy a už prichádza tretia vlna, ktorá sa v severných okresoch už naplno rozbehla a zafarbila ich čiernou farbou.

„Gastro krváca a mám pocit, že dlho to už nepotrvá. Proste vykrváca úplne,“ hovorí Erik Richvalský, prevádzkar podniku Cactus v „čiernom“ Bardejove. Dôvod, prečo sa ocitli v takejto situácii, vidí v tom, že ľudia sa nechcú dať očkovať. „Pokiaľ okres bude v čiernej farbe jeden až dva týždne, vydržať sa to dá. Ak to bude dlhodobo, je nemožné zachovať prevádzky otvorené naďalej,“ dodal.

Život v čiernom okrese

Situáciu pozorne sleduje aj primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda. Mesto, v ktorom pôsobí, sa totiž dostalo na zoznam čiernych okresov a život ľudí sa zásadne zmení v dôsledku pandemických opatrení. Domnieva sa, že zlá pandemická situácia v okrese je zavinená veľkou migráciou ľudí. „Sú tu sústredené viaceré veľké podniky, mnoho občanov pracuje v zahraničí,“ uviedol Mihalda najväčšie dôvody, prečo majú vo svojom okrese toľko pozitívnych ľudí. V tejto súvislosti sa obáva, čo bude s prevádzkami, ktoré sa v meste nachádzajú. „Bohužiaľ je to znova veľká rana pre mnohé prevádzky a myslím si, že ak to bude trvať dlhší čas, mnohí skončia,“ uviedol Mihalda.

Richard Sulík / Igor Matovič / Čítajte viac Európa rozdáva energošeky a odpúšťa dane. Na Slovensku pomoc stojí

Zatvorenie prevádzok vníma Monika Gladišová z kancelárie primátora mesta Stará Ľubovňa veľmi citlivo. Okienkový predaj jedál nemôže nahradiť príjmy v čase plnej otvorenosti prevádzok. „Ak táto situácia pretrvá dlhodobo, môže to byť pre niektoré podniky likvidačné,“ dodáva. Nepriaznivú situáciu najmä v obciach pripisuje nízkej miere zaočkovanosti, kde úroveň nedosahuje ani 30 percent. Zdrojom nákazy boli podľa nej aj rôzne rodinné oslavy, svadby a kary.

V Kysuckom Novom Meste dodržiavajú viaceré opatrenia. „Kontrolované sú vstupy do úradov, zatvorené sú viaceré prevádzky, športoviská a pozastavujeme činnosti v centre voľného času,“ poznamenal Mihalda. Takisto aj v meste Stará Ľubovňa sa zrušili všetky kultúrne a spoločenské podujatia, ktoré boli naplánované v rámci Mesta kultúry 2021.

Fitnescentrá v čiernom okrese sa museli zatvoriť úplne, ale plavárne a bazény môžu byť otvorené pre maximálne desať ľudí. „Fitko zatvárame, no pohyb je v živote dôležitý, a preto naši najbližší budú mať prístup voľný,“ tvrdia pracovníci Excaliburfitness v Bardejove. Dodávajú, že podmienky musia rešpektovať, ale veria v to, že v blízkej dobe kompetentní prehodnotia podmienky a aj fitnescentrá budú môcť otvoriť pre očkovaných.

Nespravodlivý Covid automat

Zaočkovaní občania, ktorí žijú v čiernych okresoch, no napriek vakcinácii nemôžu využívať rôzne služby, volajú po zmene pravidiel. Ak sa tak nestane, situácia pre gastro môže byť smrteľná. „Medzi menšími okresmi, hlavne na východe a západe, boli ekonomické rozdiely ešte pred covidom, no takto vzniknú naozaj veľké hladové doliny a tento rozmer sa ešte viac prehĺbi. A to, čo povedal jeden nemenovaný politik, že na východe nič nie je, sa stane realitou,“ hovorí Richvalský.

S Covid automatom nie je veľká spokojnosť. Ľudia si mysleli, že s očkovaním dostanú slobodu a v prípade, ak sa dostanú do tmavších farieb, nebudú mať také obmedzenia, aké ich postihli. „Akosi sa nemôžem stotožniť s výraznými obmedzeniami, ktoré platia pre všetkých, vrátane očkovaných, v čiernom okrese. Iste, epidemiologická situácia v nich nie je dobrá a reagovať treba, no nie tak, že berieme jeden z motivačných dôvodov, prečo sa dať zaočkovať – slobodu,“ vyjadril sa k automatu lekár a primár Interného oddelenia Nemocnice s Poliklinikou Považská Bystrica Milan Kulkovský.

„Keby rovnako veľký dôraz, ako vláda kládla a stále kladie na vypracovanie Covid automatu a vyfarbovanie mapy do prislúchajúcich farieb, venovala dostatočnej informovanosti občanov, podloženej vyjadrením odborníkov, dnes by sme sa s uzatváraním prevádzok a ďalšími, pre niektoré prevádzky fatálnymi dôsledkami, nemuseli vyrovnávať,“ tvrdí Mihalda a dodáva, že ostáva len veriť, že sa situácia nakoniec skončí prijateľne pre väčšinu občanov.

Aj Richvalský tvrdí, že Covid automat nie je nastavený správne. Podľa neho je celý tento Covid automat s podmienkami, akými ho nastavila vláda, pre gastro ešte horší ako minulý rok. „Vtedy sme mohli zákazníkov obslúžiť aspoň na terasách, teraz nás zavreli úplne s výnimkou rozvozu,“ vysvetľuje. Podnikateľ tiež nepočíta s pomocou od štátu. „Tomu sčasti rozumiem, pretože donekonečna sa to platiť nemôže, ale musí sa brať na vedomie, že na úradoch práce bude z gastropriemyslu veľké množstvo ľudí a náklady na nich budú ešte väčšie,“ dodal Richvalský.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský nevylučuje zmenu Covid automatu, ani výhody pre očkovaných. „Nevylučujem to, ale ani nesľubujem,“ povedal minister po tlačovej konferencii Slovenskej psychiatrickej spoločnosti s tým, že o tejto téme budú rozhodovať odborníci. Rozhodnutie chce nechať na nich. Lengvarský sa preto v utorok stretol s hlavným hygienikom Jánom Mikasom. Podľa ministrových slov sa bude hovoriť o možnej zmene Covid automatu aj v rámci zasadnutia konzília odborníkov. Ak takéto zmeny odobria odborníci, bude sa ich snažiť zaviesť do praxe.