Blíži sa zmena času, dotkne sa aj dvoch vlakov

Pravda, eko | 25.03.2021 11:34
ZSSK / Vlak / Foto:
Blížiaca sa zmena času ovplyvní aj príchody dvoch vlakov.
V noci zo soboty 27. marca na nedeľu 28. marca 2021 sa mení stredoeurópsky čas na letný čas. Hodiny sa o druhej hodine ráno posunú na tretiu hodinu. Ovplyvní to aj príchod dvoch vlakov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje, že v noci zo soboty 27. marca na nedeľu 28. marca 2021 sa mení stredoeurópsky čas na letný čas. Hodiny sa o druhej hodine ráno posunú na tretiu hodinu.

Táto zmena ovplyvní na území Slovenska dva diaľkové nočné vlaky, ktoré prídu do cieľovej stanice o hodinu „neskôr“, hoci v skutočnosti pôjdu podľa platného cestovného poriadku. Pôjde o tieto spoje:

  • R 614 TATRAN ZEMPLÍN (Humenné 21:54 – Bratislava hl. st. 05:49) príde zmeškaný do 60 minút;
  • R 615 TATRAN ZEMPLÍN (Bratislava hl. st. 22:53 – Humenné 06:33) príde zmeškaný do 60 minút.

K zmene časov dochádza vždy dvakrát ročne. V lete 2018 sa však konala celoeurópska verejná konzultácia o striedaní letného a zimného času, do ktorej sa zapojilo 4,6 milióna občanov, pričom až 84 % respondentov žiadalo striedanie času zrušiť. Argumentmi boli najmä negatívny vplyv na zdravie ľudí, zvýšenie nehodovosti na cestách a nespĺňanie pôvodného cieľa, teda šetrenie energií.

V roku 2019 Európsky parlament schválil návrh na ukončenie striedania zimného a letného času v Európskej únii, pričom poslednýkrát k zmene času malo dôjsť práve v roku 2021. Členské štáty sa mali rozhodnúť, ktorý čas preferujú a následne sa mal prijať spoločný kompromis. Prijatie finálnej smernice však nenastalo, pretože do diania zasiali eurovoľby, iné priority či pandémia COVID-19, a tak je termín, kedy k definitívnemu zrušeniu striedania časov dôjde, nateraz neznámy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ