Limit testovania vo vlastnej réžii nemusí spĺňať jedna fabrika, môže ísť o priemyselný park

SITA, TASR | 26.10.2020 14:43, aktualizované: 
Podnikateľský sektor volá po znížení limitu, štát to však odmieta. Limit 4 000 zamestnancov, ktorý musia spĺňať firmy na to, aby mohli pretestovať svojich zamestnancov vo vlastnej réžii, neznamená, že tento počet zamestnancov musí mať jedna konkrétna fabrika, môže ísť aj o celý priemyselný park. V pondelok to vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď. "Ak to dáme na nižšiu úroveň, stratili by sme kontrolu nad celým procesom testovania," vysvetlil minister obrany.

Ako zároveň dodal, na testovanie zabezpečia zodpovednú osobu – profesionálneho vojaka a poskytnú antigénové testy. V budúcnosti by však možnosť testovania vo vlastnej réžii mohli získať aj menšie firmy. „Ak pretestujeme celú krajinu dvakrát, následne uvažujeme o tom, že sa bude môcť priebežne testovať aj v menších firmách,“ uviedol Naď.

Podmienkou takéhoto testovania je prihlásiť sa so žiadosťou na michal.krizan@mod.gov.sk do utorka 27. októbra do 12.00 h. Rovnaké podmienky platia aj pre skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedia zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4000 zamestnancov. Informuje o tom vládny web somzodpovedny.sk.

Odberné miesta musia spĺňať všetky podmienky stanovené príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ktorý treba kontaktovať pre presné špecifikácie. Odborný zdravotnícky a administratívny personál si firmy zabezpečujú samy. Zodpovedajú tiež napríklad za likvidáciu odpadu.

„Ďalšou podmienkou je, aby testovanie v rámci firiem prebehlo v termínoch kopírujúcich celoplošné testovania obyvateľov SR a aby boli výsledky testovania poskytnuté Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI),“ spresňuje rezort obrany. Uskutočniť by sa tak malo najskôr v piatok 30. októbra a najneskôr v nedeľu 1. novembra. Potrebné je uskutočniť aj pretestovanie, ktoré má byť najskôr v piatok 6. novembra a najneskôr v nedeľu 8. novembra. Či sa testovanie uskutoční iba v jeden deň alebo počas všetkých troch, je na rozhodnutí firmy.

„Prevzatie, preprava a následné doručenie testovacieho materiálu je vo výhradnej zodpovednosti firiem,“ uvádza sa v usmernení. Testovací materiál a certifikáty si firma musí prevziať na Úrade hlavného lekára OS SR na pracovisku Liptovský Mikuláš – Ondrašová. Nepoužité a nepoškodené testy a certifikáty firmy po testovaní odovzdajú príslušníkovi OS SR.

Firmy s menej ako 4000 zamestnancami môžu realizovať testovanie na vlastné náklady. „Ako náhrada certifikátu s negatívnym výsledkom z celoplošného testovania budú akceptované negatívne výsledky RT-PCR testov,“ vysvetľuje sa v manuáli. Podmienkou je, aby zamestnanec obdržal výsledok testu v časovom intervale od 30. októbra do 1. novembra a k pretestovaniu došlo s presným týždenným odstupom. Antigénové testy certifikované Európskou úniou s nesfalšovateľným certifikátom budú akceptované len v prípade prístupu testujúceho subjektu do NCZI. Toto testovanie sa musí zrealizovať v dňoch celoštátneho testovania.