Ryanair musí uvádzať celú cenu letenky. Rozhodol súd

sik, TASR, eko | 23.04.2020 12:39, aktualizované: 
Írska nízkorozpočtová letecká spoločnosť Ryanair musí na svojej webovej stránke uviesť celú cenu letenky. Vo štvrtok o tom rozhodol najvyšší súd Európskej únie (EÚ).

„Politika spoločnosti Ryanair v oblasti zobrazovania cien je úplne transparentná a už je v súlade s rozhodnutím Súdneho dvora Európskej únie. Táto záležitosť siaha do roku 2010 a naše zobrazovanie cien sa odvtedy upravilo,“ reagovala spoločnosť Ryanair.

Leteckí dopravcovia musia od prvého zverejnenia svojich cenových ponúk na internete uviesť aj DPH na domácich letoch a poplatky účtované za platbu kreditnou kartou, vyhlásil Európsky súdny dvor (European Court of Justice, ECJ).

Aj poplatky za tzv. check-in alebo registráciu musia byť zahrnuté v cene v prípade, že neexistuje možnosť registrovať sa zadarmo, dodali sudcovia.

Ryaniar reagoval stanoviskom, že považuje svoju politiku zverejňovania cien za transparentnú a v súlade s rozhodnutím súdneho dvora. Od roku 2010, kde má korene táto záležitosť, už zobrazovanie cien spoločnosť podľa svojich slov upravila.

Taliansky úrad pre hospodársku súťaž a trh (AGCM) uložil Ryanairu pokutu za podľa neho nekalé obchodné praktiky, čo podnietilo leteckú spoločnosť, aby prípad postúpila na ECJ a domáhala sa zrušenia pokút.

AGCM kritizoval Ryanair za to, že v cenách jeho leteniek nebola zahrnutá DPH na domáce lety ani poplatky za check-in a platby kreditnou kartou. Úrad tvrdil, že je to nevyhnutné a poplatky by mali byť uvedené na stránkach Ryanairu skôr, ako zákazník začne proces rezervácie. Ryanair sa obrátil na súd v Taliansku a vyzval ho, aby sa spýtal najvyššieho súdu EÚ, či je potrebné zahrnúť aj tieto prvky do ceny.

Sudcovia ECJ v Luxemburgu rozhodli proti spoločnosti Ryanair, pričom citovali predchádzajúcu judikatúru EÚ, ktorá leteckým spoločnostiam nariaďuje, aby od začiatku zverejňovali plné ceny. Podľa ECJ Ryanair musí vo svojej ponuke ukázať nevyhnutné a predvídateľné dane, prirážky a poplatky. Voliteľné príplatky môže vynechať až do začiatku procesu rezervácie, uviedli sudcovia.

Prípad sa teraz vráti talianskym súdom na konečné rozhodnutie na základe objasnenia práva EÚ.