Moody's varovala, že môže Rusku opäť znížiť rating

ČTK | 06.03.2016 12:35
Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service varovala Rusko pred ďalším znížením úverového ratingu hlbšie do špekulatívneho pásma.

Moody's teraz hodnotí úverovú spoľahlivosť Ruska známkou Ba1, čo je jeden stupeň pod investičným pásmom. Nanovo však agentúra uviedla, že umiestnila rating do režimu pozorovania s možnosťou jeho ďalšieho zníženia.

Moody's teraz bude hodnotiť rozsah vplyvu ďalšieho prudkého poklesu cien ropy na výkon ruskej ekonomiky a rozpočet, vrátane možností financovania deficitu v nadchádzajúcich rokoch. Hodnotenie by malo byť dokončené do dvoch mesiacov.

„Z hodnotenia agentúry Moody's vyplýva, že je potrebné prispôsobiť rozpočtový systém novej realite na trhu s komoditami,“ reagoval na oznámenie ruský minister financií Anton Siluanov. Podľa agentúry Reuters tiež povedal, že vláda pripravila opatrenia, ktoré by mali rýchlo odpovedať na súčasnú ekonomickú situáciu, a že pracuje na spôsoboch, ako dosiahnuť v strednodobom horizonte vyrovnaný rozpočet.

Medzi plánovanými opatreniami sú podľa Siluanova napríklad výdavkové škrty, zvýšenie spotrebných daní a zlepšenie spôsobu výberu daní. Podľa Moody's ale tieto opatrenia nemusia byť dostatočné a Rusko potrebuje radikálnejšie reformy fiškálneho systému, ako je reforma penzií, ktoré však nemožno v blízkej dobe očakávať, najmä z politických dôvodov. Tento rok v septembri sa v Rusku konajú parlamentné voľby a na začiatku roka 2018 potom voľby prezidentské.

Príjmy z predaja ropy a zemného plynu tvoria zhruba polovicu príjmov ruského štátneho rozpočtu a pokles cien ropy by mohol ešte viac zvýšiť rozpočtový deficit. Ten by v prípade, že ceny ropy budú tento rok v priemere 40 dolárov za barel, mal by podľa súčasných vládnych prognóz predstavovať tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Pokles cien ropy tiež prudko zráža kurz rubľa.

Z troch hlavných ratingových agentúr, ktorými sú Moody's, Standard & Poor's a Fitch Ratings, má Rusko známku v investičnom pásme len u agentúry Fitch.