Najvyššie dane sa platia v Bratislave a Trenčíne

Eva Žgravčáková | 06.01.2012 20:00, aktualizované: 
peniaze, dane, odvody, daň, bankovky, euro,... Foto:
Ilustračné foto
Po zmene miestnych daní zaplatia v tomto roku samospráve na daniach najviac obyvatelia hlavného mesta, za ktorými nasledujú Trenčania a Košičania.

V prvých dvoch spomínaných mestách narástli dane o desiatky percent, v Košiciach zostali na minuloročnej úrovni. Najnižšie sú z krajských miest dane v Žiline a Trnave.

Kým trojčlennú domácnosť v Bratislave vyjde pri byte s rozlohou 60 štvorcových metrov ročne daň spolu s poplatkami za smeti najmenej na 123 eur, podobná rodina v Trnave zaplatí 78 eur. Poplatok za psa v byte majú zase najvyšší v Prešove, a to v sume 66 eur. Predstavitelia hlavného mesta tvrdia, že dane zvyšovať museli. „Máme zdedené dlhy, znížené príjmy od štátu a je tu potreba ozdravenia financií mesta,“ vymenúva Ľubomír Andrassy z bratislavského magistrátu.

Radnica tvrdí, že zároveň sa pripravujú projekty skvalitňovania dopravy. „Pristupujeme k zvýšeniu daní – ale cielene, aby sa dotkli bežných majiteľov bytov asi vo výške troch eur za rok. Oveľa viac zaplatia napríklad biznis centrá,“ dodáva Andrassy.

Miestne dane v krajských mestách v roku 2012
Mesto Daň za byt Poplatok za smeti Daň za psa
  (€/m2) (€/osoba) (v byte)
Bratislava* 0,35 – 0,47 34 16,59 – 50 €
Trnava 0,35 19,01 33,19 €
Trenčín 0,29 31,84 30 €
Nitra 0,3 23 49,79 €
Banská Bystrica 0,33 21,9 36 €
Žilina 0,2 23,36 40 €
Košice 0,265 – 0,398 31,35 39,83 €
Prešov 0,3 27,67 66 €
* prepočet poplatku za smeti je podľa množstva odpadu a odvozov kontajnera počas roka(raz týždenne odvezený 1100 l kontajner pre 25 ľudí)

Zdroj: mestá

Dane zvyšovali takmer všetky mestá. V Prešove chce mesto cez príjmy z vyššej dane z nehnuteľnosti vyriešiť problémy s parkoviskami, školami a škôlkami či opraviť komunikácie.

„Mestá sa pri daniach vždy rozhodujú podľa toho, aké majú potreby v rozpočte. Nárast daní by všeobecne nemal byť vyšší ako päť percent. S takým sa počíta v štátnom rozpočte,“ tvrdí podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška.

Vyššie zdanenie nehnuteľností žiadal od miest aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Ak by vybrali mestá na daniach viac peňazí, deficit verejných financií by sa mohol znížiť. Mikloš argumentoval tým, že Slovensko má najnižšie dane za byty a domy v Európe.

Náklady trojčlennej rodiny v byte 60 m2 (eur/rok)
Bratislava 123
Trenčín 113
Košice 110
Prešov 101
Nitra 87
Banská Bystrica 86
Žilina 82
Trnava 78
Príklad je pri daniach za byt a smeti, pri Bratislave a Košiciach je zohľadnená daň v najlacnejšej mestskej štvrti.

Mestá však namietali, že väčší rast daní si ľudia pri všeobecnom zdražovaní nemôžu dovoliť. Bežných Prešovčanov sa podľa primátora Prešova Pavla Hagyariho rast daní výraznejšie nedotkne. „Mesačne zaplatíme daň z nehnuteľnosti v prepočte o 50 centov viac a odstránime tým všetky najpálčivejšie problémy v meste. Zvýšením dane dostaneme do rozpočtu viac ako dva milióny eur,“ konštatuje Hagyari.

Štvorčlenná domácnosť doteraz platila ročne za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu necelých 76 eur, podľa nových sadzieb dane to bude 106,58 eura. V prepočte to znamená zdraženie o 64 centov na osobu mesačne. V Prešove sa aj počas tohto roka bude platiť rovnaká daň za psa ako v roku 2011, za psa chovaného v byte zaplatí majiteľ 66 eur a v dome 16 eur. Návrh prešovských poslancov znížiť ročnú sadzbu dane za psa na polovicu neprešiel.

Podľa Mušku museli na východe krajiny zvýšiť dane práve pre vysokú úspešnosť v žiadaní o eurofondy a potrebujú ich splácať. „Za vyššími daňami sú v neposlednom rade aj drahšie energie, inflácia či separácia odpadu a likvidácia skládok,“ dodáva Muška.

V Bratislave sa daň z nehnuteľnosti v porovnaní s minulým rokom zvýšila o 17 percent.

Druhé najvyššie dane zaplatia ľudia z Trenčína. Vyššia daň z nehnuteľnosti tam postihne najmä bežných občanov, menej zdanení budú podnikatelia. „Daň z nehnuteľnosti sa valorizovala rôznorodo. Viac sa dotkla fyzických osôb, pretože mesto Trenčín má eminentný záujem o príchod ďalších investorov, ktorých by vysoká daň mohla odradiť,“ vysvetlil hovorca primátora Trenčína Richard Nemec. Rodina v priemerne veľkom byte tak na dani zaplatí ročne asi o 3,90 eura viac ako vlani, za rodinný dom so záhradou vyberie Trenčín na daniach ročne asi o 15 eur viac.

Stúpnu aj poplatky za komunálny odpad a psa. „Paušálny poplatok za odpad narastie pre budúci rok o 6,4 eura – z 25,40 eura na 31,80 eura. Viac zaplatia takisto aj majitelia psov. Pri psovi v byte sa cena mení zo zhruba 25 eur na 30 eur, v rodinnom dome z asi 8,30 eura na 12 eur,“ počíta Nemec.

Vyššie dane a poplatky neobídu ani ostatné mestá. V Nitre sa zvýši predpis dane z nehnuteľnosti o 9,5 percenta, odvoz smetí zdražie o 4,5 percenta. V Banskej Bystrici zaplatí majiteľ bytu daň namiesto pôvodných 16 centov za štvorcový meter 33 centov. Za spracovanie odpadu si Bystričania priplatiao takmer 90 centov za osobu viac. V Žiline stúpne daň za byt o 50 percent, z minuloročných 0,132 eura za m2 na 0,2 eura. „Došlo tiež k zvýšeniu daní za výdajné automaty a nevýherné hracie prístroje, a to v niektorých prípadoch o viac ako 150 percent a narástli dane za nevýherné hracie prístroje o 200 percent a viac, podľa druhu,“ menuje hovorca primátora Žiliny Pavol Čorba. Naopak, Žilina znížila daň zo psa a jeho majiteľ bývajúci v byte zaplatí ročne 40 eur.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ