Cena ropy sa zbláznila. Goldman Sachs veští ropu na prídel

ČTK, pi | 24.02.2011 09:21, aktualizované: 
Doláre Foto: ,
Doláre
Ceny ropy na svetových trhoch prudko reagujú na situáciu v Líbyi. Severomorská ropa Brent z jedného dňa na druhý poskočila o 10 dolárov na 120 dolárov za barel. Banka Goldman Sachs varuje, že ak by sa nepokoje rozšírili do ďalších významných ropných krajín, trh situáciu nezvládne.

Cena ropy na úrovni 120 dolárov bola naposledy v auguste 2008. Tlačí ju hore najmä nervozita z ďalšieho vývoja v Líbyi, ktorá je dôležitým producentom ropy. Dodáva ju najmä na západoeurópske trhy.

Prvý cenový skok ropa zaznamenala už v stredu, keď sa barel ropy Brent dostal na 111 dolárov. V noci Brent zdražel na 113 dolárov a v raste potom pokračoval aj počas štvrtkového rána. Po zdolaní 116 dolárov cena vystrelila až tesne k 120 dolárom.

Vo štvrtok okolo deviatej ráno stredoeurópskeho času sa barel ropy Brent predával za 119,79 USD a voči predchádzajúcemu záveru v New Yorku bola jeho cena vyššia o takmer osem percent. Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) zdražel v menšom rozsahu na 101,30 USD. Počas štvrtka sa trh upokojil a poobede sa ropa Brent predávala na úrovni stredajšieho záveru.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) nedávno upozornila, že drahá ropa začína ohrozovať oživenie svetovej ekonomiky. Ak sa aj v ďalšom období bude jej cena držať na vysokých hodnotách, je pripravená požiadať štáty OECD o otvorenie núdzových zásob ropy. Naposledy sa to stalo v roku 2005 po hurikáne Katrina, ktorý pustošil Spojené štáty.

Goldman Sachs: Ropa by mohla byť na prídel

Situácia v Líbyi sa vyhrotila po oznámení tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfáho, že nemieni odstúpiť, a po správach, že by Kaddáfí mohol dať pokyn zničiť ropné terminály. Líbya denne vyťaží asi 1,6 milióna barelov ropy, z čoho asi 1,1 milióna barelov vyváža. Ťažba ropy už sa kvôli nepokojom znížila asi o 25 percent.

Investičná banka Goldman Sachs uviedla, že ak sa nepokoje v takej intenzite rozšíria aj na ďalšie významné ťažobné krajiny, trh už zrejme situáciu nezvládne. Prípadný nedostatok ropy by podľa analytikov banky mohol viesť aj k tomu, že by ropa bola na prídel. Zďaleka najdôležitejším štátom je Saudská Arábia, ktorá je hlavným členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

„Trh sa už so žiadnym ďalším narušením dodávok (ropy) podľa nášho názoru nevyrovná. Problémy v Líbyi môžu potenciálne znížiť až polovicu voľných kapacít, ktoré OPEC ešte má,“ poznamenal analytik banky Jeffrey Currie v správe klientom.

Goldman Sachs už v roku 2005 správne predpovedala takzvaný superspike, teda rýchly a veľmi výrazný rast cien. Banka vtedy uviedla, že cena barelu sa z vtedajších asi 50 dolárov dostane až na 120 dolárov. V skutočnosti sa ale v júli 2008 vyšplhala až nad 147 dolárov, kde sa jej rast zastavil. Rovnako rýchlo potom začala cena klesať, čo urýchlil čiastočne aj fakt, že v nasledujúcich mesiacoch globálna ekonomika upadla do recesie.